1Jak je to s cenou za cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.
Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.
Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, pojištění, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu, možná očkování a pojištění).
2Co kolik stojí?
Dáš-li si každý den:
● jeden džus z čerstvého ovoce, připrav si navíc 600 CZK (17 dnů)
● jednu Coca Colu, připrav si navíc 200 CZK (17 dnů)
● jedno pivo (ležák - 4.8%) připrav si navíc 1 200 CZK (17 dnů)
● jeden královský kokos (čerstvý kokosový ořech-pije se kokosová voda), připrav si navíc 300 CZK (17 dnů)
● tři banány, jedno mango a jedno avokádo, připrav si navíc 700 CZK (17 dnů).
Koupíš-li si suvenýry:
● pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-50 CZK
● magnetka na lednici stojí 20-80 CZK
● plátěná, konopná, či jiná taška s motivem země, slona nebo něčeho jiného stojí 100-300 CZK
● ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK.
Chceš-li se obléci jako místní:
● sárong (oděv pro muže-sukně) stojí 100-300 CZK
● lněná košile unisex stojí 150-400 CZK
● bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK
● sárí (oděv pro ženy) stojí 200-1000 CZK
● kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK.
Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu:
● 100 g černého čaje stojí 50-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení)
● 100 g zrnkové kávy stojí 20-300 CZK (dle kvality a balení)
● 100 g kardamomu stojí 80-200 CZK (dle kvality a balení)
● 100 g celého pepře stojí 10-50 CZK (dle kvality a balení)
● 100 g celé skořice stojí 30-80 CZK (dle kvality a balení)
● 100 g mleté skořice stojí 40-90 CZK (dle kvality a balení)
● 100 g mletého chilli stojí 5-20 CZK (dle kvality a balení)
● 100 g mleté kurkumy stojí 8-25 CZK (dle kvality a balení)
3Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou)
● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic (hodí se na vysočině)
● Termoprádlo
● Kraťasy
● Triko
● Rolák/mikina (hodí se na vysočině)
● Lehká bunda (hodí se na vysočině)
● Sandále/skladné žabky (nazouváky)
● Polobotky s dobrou podrážkou
● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy)
● Spodní prádlo
● Ručník + kartáček na zuby + malá pasta + dezinfekční gel + sprchový gel + Nivea
● Lékárnička: náplast + australský olejíček + ibalgin/paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině)
● Čelovka (malé světlo)
● Opalovací krém + sluneční brýle
● Pončo proti dešti (pláštěnka)
● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká)
● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas
● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí)
● Finanční rezervu dle uvážení
● Fotoaparát
● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána
4Jaké tam bude počasí a teplota?
Srí Lanka je díky poloze v tropickém pásu zemí s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. Na vysočině, tedy v oblasti čajových plantáží se hodí teplejší oblečení. Budeme ve výškách 1 500 – 2 000 metrů nad mořem, kde jsou dny i noci chladnější (10-15 stupňů Celsia).
5Potřebuji na Srí Lanku víza a jak je získám?
Srí Lánská víza se vyřizují online na stránkách: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ?payType=1 . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám. Cena za víza je 35 USD.
6Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Ano, je fajn být očkován. Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty .
Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
7Kolik peněz si vzít sebou, rozměnit před odjezdem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si české koruny (CZK) na americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě procentuální poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
8Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083.
9Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací.
Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
10Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit.
S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
11Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 5-7 osob. Minimální počet spolucestovatelů pro zrealizování cesty je 4. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
12Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem.
Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak.
V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
13Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš.
Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
14Zvířata na cestách
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli.
Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.