Srí Lanka – 17 dní putování napříč ostrovem (zimní termíny)

Nepál na 21 dní – Trek Mardi Himal, kultura a rafting
10 listopadu, 2021
Srí Lanka – 17 dní putování napříč ostrovem (letní termíny)
21 října, 2023

Srí Lanka – 17 dní putování napříč ostrovem (zimní termíny)Srí Lanka je země usměvavých, srdečných a přátelských lidí. Nudu zde nezažiješ

Přírodní scenérie se pravidelně střídají. Z dlouhých písčitých pláží lemovaných kokosovými palmami přes kopce poseté zelenými čajovými keříky přecházejí do vodou zalitých rýžových políček. Místní trhy narvané čerstvými mořskými rybami, barevným exotickým ovocem, voňavým kořením a specialitami tamní kuchyně. Jejich kombinaci můžeš ochutnat při zastávce v četných pouličních občerstveních a malých restauracích. Je to nejlepší kuchyně na světě.

Ve městech se snoubí koloniální britská architektura s buddhistickými a hinduistickými chrámy. A to nejlepší nakonec - místní lidé často s úsměvem od ucha k uchu se beze studu dávají do řeči, byť neovládají angličtinu. Jako kdyby si byl soused odvedle.

Jezdíme poznávat méně i více turistická místa. Podívej se na program níže. A pokud není třeba dodávat více, klikni na přihlášku a pojeď s námi zažít Srí Lanku.

1. TERMÍN: 1.-17.2.2024, touto cestou provádí Míša
2. TERMÍN: 24.2.-11.3.2024, touto cestou provádí Míša (1 volné místo)
3. TERMÍN: 14.-31.3.2024, touto cestou provádí Danča

Příhlásit se

DESTINACE: Nuwara Elliya, Kandy, Anuradhapura, Gewalseeya, Galle, Mirrisa, Colombo

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 33 801 Kč + náklady hradící si každý cestovatel sám (letenky, jídlo, nápoje, víza, cestovní pojištění, suvenýry)

SKUPINA: 4-7 účastníků

Máme 40 míst pro každý rok. Jezdíme v malých skupinách do 6 cestovatelů.

Co na Srí Lance zažiješ:

 • DEN 1Odlet z Prahy/Vídně

  Dle výhodnosti letenek zvolíme město odletu.
 • DEN 2 - 4 Přílet a cesta za místními do vesnice Gewalseeya

  Na Srí Lanku doletíme na mezinárodní letiště do Negomba. Vzhůru za naším kamarádem Heenkendou. Jedeme do Gewalseeyi, malé vesnice jižně od Anuradhapury. Tady budeme ubytováni u místních rodin. Popovídáme s nimi v sinhálštině, ochutnáme speciality srílanské kuchyně a půjdeme se podívat i na to, jak vypadá vyučování angličtiny. Jeden den si také uděláme výlet do Anuradhapury, kde nás Heenkenda provede a řekne nám o tomto významném buddhistickém místě. V Gewalseeye strávíme tři noci.
 • DEN 5 Cesta do Sigiriye

  Naše další kroky povedou za historií. Pojedeme do Sigiriye, starobylého města na skále. Přespíme zde jednu noc.
 • DEN 6 - 8 Vesnice Nanu Oya, čaj a džungle

  Vzhůru na vysočinu, do malé vesnice Nanu Oya obklopené kopci posetými čajem. Navštívíme koloniální Nuwara Elliyu, kde si projdeme viktoriánský park a zajdeme na čaj o páté do Grand hotelu. Prohlídneme si továrnu na čaj, prostudujeme proces zpracování čaje, zažijeme degustaci. Uděláme si výlet džunglí i čajovými plantážemi protkanými vodopády. Strávíme zde dvě noci.
 • DEN 9 Zastávka v Kandy

  Z Nanu Oyi se zastavíme v Kandy. Navštívíme chrám buddhova zubu. Projdeme se kolem jezera a ochutnáme vynikající kuchyni v muslimské restauraci. Navštívíme ulici, kde vedle sebe stojí katolický kostel, buddhistická stupa, hinduistický chrám, arabská mešita.
 • DEN 10 Cesta vlakem a výšlap na Adam´s peak

  Pojedeme vlakem/autobusem čajovými plantážemi do města Hutton a poté autobusem do vesnice Nallathanniya. Odtud druhý den vyrazíme na Adamovu horu, kde je dle historky otisknuta ploska buddhovy nohy. Půjdeme 5 500 schodů a budeme mít nádherný výhled na Ceylonskou vysočinu. Tento výstup bude fyzicky nejnáročnější část programu.
 • DEN 11 Noční výšlap na Adamovu horu a přesun do Elly

  Večer se nabalíme a vyrazíme na noční výšlap na Adamovu horu. Dopoledne nasedneme na vyhlídkový vlak do Elly – malé, turisty oblíbené, městečko v horách. Zde dáme odpočinek a koho nebudou bolet nohy, tak se může projít na Little Adams Peak, Nine Arch Bridge (možno navštívit i druhý den dopoledne).
 • DEN 12 Přesun do Sinharaja deštného lesa

  Dopoledne si projdeme Ellu a po obědě vyrazíme do deštného lesa Sinharaja. Ubytujeme se a domluvíme program na další den.
 • DEN 13 Odpočinek v přírodě

  S průvodcem si projdeme deštný les. Dozvíme se zajímavosti o místním ekosystému, zvířatech a rostlinách. Odpoledne se sbalíme a vyrazíme směr pláž ve Weligamě.
 • DEN 14 Pohoda na jižním pobřeží

  Následující dny budou vyhrazeny odpočinku u moře. Přes den se vykoupeme, přečteme si na pláži knížku, dáme koktejl a uděláme pohodu. Večer si ugrilujeme čerstvou rybu pod měsíční oblohou.
 • DEN 15 Historické Galle

  Dnes se zajedeme podívat do historického přístavu Galle vybudovaného Nizozemci v 17. století. Projdeme si město, nakoupíme suvenýry, dáme si dobrou kávu, zastavíme se v malých obchůdcích plných umění. Můžeme se podívat na jezero v rámci boat safari.
 • DEN 16 Poslední odpočinkový den

  Dnes můžeme vyrazit za velrybami, šnorchlovat, zkusit surfing, či navštívit pláž v Mirrise. Celý výlet zakončíme při večeři na pláži, kde si řekneme jak se nám na Srí Lance líbilo. Večer se sbalíme a ráno na letiště.
 • DEN 17 Přílet do Evropy

Ráj na zemi

Ostrov čaje a slonů ležící v Bengálském zálivu jihovýchodně od břehů Indie. Prastará kultura opředená mnoha historkami a zajímavostmi. Celoroční teplé klima protknuté dvakrát do roka monzuny. Chceš-li se projet ve dveřích vlaku ploužícího se čajovými plantážemi? Ochutnat čerstvě utržené mango, banán, jackfruit, či smrdutý durian? Vidět korálový útes podél nějž plavou želvy, rostodivné ryby, občas i malí žraloci? Přijet na vyučování angličtiny na venkově na půjčeném kole? Vidět starobylá města, mnišské kláštery, opevnění? Potkat divokého slona jdoucího pomalu přes silnici? Jsi na správném místě.

Jak pomáháme?

TravelNative se zaměřuje na oblast zdravotnictví a školství. Tyto dva obory jsou zásadní v rozvoji každého státu. Pokrok, kvalita a délka života, vzdělání, pracovní uplatnění, společenské uvědomění, podíl na lepším fungování našeho světa. To všechno a mnohem více závisí od vzdělávání dětí a kvalitní zdravotní péče.
Peníze sami o sobě nepomáhají a nerozvíjejí. Naopak vybavení do škol, pomůcky pro děti, vybavení do nemocnic, plat zdravotnického personálu, léky a další jsou prospěšné.

“Neexportujeme” českou, ani evropskou kulturu. Neříkáme učitelům co a jak mají učit, neříkáme lékařům jak mají léčit. Nevměšujeme se do zaběhnutých systémů navštívených států.
Díky naší společné pomoci dáváme prostor dětem z chudých rodin, aby měly podobnou “startovací čáru”, jako děti z privilegovaných rodin. Zdravotnická centra v horách zásobujeme základním vybavením a léky, aby mohla poskytovat lepší službu pro obyvatele odlehlých zejména horských oblastí. Výjimečně zaplatíme plat učitele, či zdravotníka. Na světě stále existuje méně lidí s možností cestovat za poznáním, než těch, kteří tuto možnost nemají. My jsme jedni z nich. Je to privilegium a zároveň odpovědnost. Rozvíjíme navštívená místa a oplácíme možnost cestovat, objevovat a poznávat, protože je to fér.

Na Srí Lance podporujeme dva učitele angličtiny

Heenkenda před několika lety nosil zámožným turistům zavazadla v hotelu aniž by je uměl oslovit. Neznal jediné anglické slovo. Za 5 let se vypracoval na vedoucího restaurace s plynulou angličtinou v hotelu, kde bydlela i královna Alžběta II.
Svou znalost jazyka neustále rozšiřuje. Odešel z restaurace a začal doučovat angličtinu děti z chudých farmářských rodin v okolí své vesnice. Tyto děti doučuje zadarmo. Napsal učebnici angličtiny.
Doučováním se dnes živí. Mimo děti z vesnice doučuje za odměnu i vysoké státní úředníky a vedoucí firem. Také provádí zvídavé cestovatele po Anuradhapuře. Má možnost u sebe ubytovat i 6 osob, které chtějí poznat sinhálský způsob života.

Sujee je slečna z malé vesnice uprostřed čajových plantáží na vysočině ve středu ostrova. Mimo svoji klasickou práci, se rozhodla pomoci dětem z tamilské komunity v rozvoji angličtiny. Doučuje je u sebe doma, kde se pravidelně scházejí a zlepšují v anglické komunikaci.

Obě vesnice i učitele navštívíš. Zúčastníš se výuky s dětmi a věř nám, na tento zážitek nikdy nezapomeneš.
Pomoc, kterou společně zprostředkujeme předáš přímo dětem, či učitelům.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Stavíme na transparentnosti. Do tabulky níže jsme rozepsali náklady spojené s touto cestou.
Část nákladů za Tebe bude platit průvodce během cesty - ubytování převážně se snídaní, kompletní dopravu autobusy, vlaky, tuktuky, vstupy na vybrané památky uvedené v programu, aktivity uvedené v programu, odměnu Heenkendovi jako našemu hostiteli v Gewalseeye a místnímu průvodci po Anuradhapuře, plnou penzi při pobytu u Heenkendu.
Další část je fond pomoci sloužící k rozvoji navštíveného místa. Více informací se dozvíš pod tabulkami.
Fungujeme jako spolek průvodců a cestovatelský klub. Nejlepší průvodce je spokojený průvodce. Naše průvodce se snažíme férově odměňovat. Částku spojenou s odměnou průvodců a naším chodem najdeš v tabulce.

Cena NEpokrývá náklady na letenky (mezinárodní a vnitrostátní, pokud je vnitrostátní přelet součástí programu), jídlo mimo uvedené ve smlouvě o zájezdu, turistická víza, nápoje, cestovní pojištění, suvenýry, oblečení, atd. Předpokládané náklady navíc najdeš v druhé tabulce níže.

Co je zahrnuto v ceně?

1Klikni pro rozbalení tabulky
Rozpis nákladů na cestu (platí za tebe průvodce během cesty)CZKUSD
Náklady na cestu-český průvodce, sinhálský průvodce v Anuradhapuře, ubytování, přeprava, vstupy na vybrané památky, vybrané aktivity (platí za tebe průvodce přímo místním obyvatelům)13,605 Kč$579
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a ty předáš, co je zrovna třeba-nejčastěji pomůcky pro děti ve škole, vybavení horských nemocnic, plat zdravotníků/učitelů, atd.)3,196 Kč$136
Peníze jdoucí za cestovní kanceláří aTravelNative (z těchto peněz je hrazen chod cestovní kanceláře, TravelNative, náklady a odměna průvodci)17,000 Kč$723
Celkem náklady na cestu33,801 Kč$1,438

Předpokládané náklady navíc

1Klikni pro rozbalení tabulky
Náklady navíc (hradí si každý účastník sám, před a během cesty)CZKUSD
Letenky +-2,500 Kč (předpokládané náklady na mezinárodní a vnitrostátní, pokud je v programu vnitrostátní přelet)22,500 Kč$957
Víza1,175 Kč$50
Jídlo mimo budget2,444 Kč$96
Cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny????
Navíc si s sebou připravte přibližně26,119 Kč$1,103

Jak je to s letenkami?

Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo let s podobným příletem. Neměj obavy. S nákupem a všem okolo něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

FOTOGRAFIE Z CESTY

CO ŘÍKAJÍ NAŠI SPOLUCESTOVATELÉ

 • Annamaria juranova s travelnative
  Dovolenka na Srí Lanke bola moja prvá návšteva Ázie, vlastne moje prvé kroky mimo Európy a preto som mala prirodzene obrovské očakávania. S pokojným svedomím môžem napísať, že boli mnohonásobne prekonané a lepšie než cestovanie s TravelNative som si nemohla vybrať. Ak chce človek spoznať pravú tvar krajiny, jej kultúru, pokecať s miestnymi, ochutnať ich tradičné jedlá, preskúmať krásy prírody, tak vrelo odporúčam všetkými desiatimi. Bonusom je pexeso či kriket s miestnymi deťmi a hlavne ten dobrý pocit, že aj na dovolenka vlastne pomáhate. No nič by nebolo také dokonalé nebyť našich večne vysmiatych sprievodcov, ktorí nám Srí lanku predostreli ako na zlatom podnose. Vymysleli super program, množstvo alternatív, aby vyhoveli každému, dozvedeli sme sa vďaka nim kopu zaujímavých informácii , tipy, triky ako prežiť a najviac si to užiť. Odniesla som si zážitky do konca života. Ďakujem !!
  Annamária Juráňová
  Studentka medicíny
 • Michal Frank s travelnative
  S TravelNative jsem vyrazil na Srí lanku a bylo to prostě úžasné. Díky TravelNatice jsem zažil a viděl tolik krásných památek, chrámů, popovídali si s místními lidmi, navštívili výuku v místní škole, prostě paráda. Na všechny moje otázky mi vždy průvodci s nadšením a zapálením odpověděli. Rozhodně TravelNative můžu jen a jen doporučit!! Příště znovu! Moc děkuju za krásné zážitky. 
   
  Michal Frank
  Pekař a cukrář
 • Maru jancarikova travelnative
  Krásně a aktivně strávený čas se super skupinkou, nezapomenutelné zážitky na celý život, které máme díky Kubíkovi. Srí Lanka byla úchvatná, dobře vybraná místa i aktivity, bylo o nás postaráno. Těším se na Nepál! Istuti.
  Maru Jančaříková
  Marketing manager
 • aneta cunderlova travelnative
  Před pár dny jsem se vrátila z naprosto fantastické a nezapomenutelné dovolené na Srí Lance. Rada bych napsala něco alespoň trochu negativního, aby mé hodnoceni vypadalo objektivněji, ale prostě není co!!! Vše bylo úžasné a když se náhodou vyskytl nějaký problém, průvodce Kuba si s ním hladce poradil. Opravdu skvělá dovolená plná nádherných zážitků, cestování a krásných lidí. Čtrnáct dní jsme se jen smáli, hodovali a užívali si života. Co víc si jen může člověk na dovolené přát?!! 
  Aneta Čunderlová
  Dobrodruh
 • Veronika Chylova na Sri Lance s TravelNative
  Cestovanie s TravelNative je perfektné - každý deň nový zážitok, autentická skúsenosť a spoznávanie skutočnej krajiny a jej obyvateľov. Som nesmierne rada, že som mohla takto prebádať práve Srí Lanku - úžasnú krajinu s usmievavými ľuďmi a dychvyrážajúcou prírodou :) Ďakujem za skvelé spomienky a atmosféru, ktorú som si so sebou priniesla aj domov :) TravelNative vrelo odporúčam každému, kto si chce svoje cestovanie vychutnať naplno 
  Veronika Chylová
  Marketing manager
 • Kuba byl hrozně fajn, milý, obětavý a schopný průvodce, který s úsměvem na tváři vyhovoval všem našim cestovatelským rozmarům. Program se vždy přizpůsobil našim přáním a silám. Viděli jsme jsme jak turistickou klasiku, tak místa, kam se běžně nevydáte. Třeba učení v místní škole a kriket s celou vesnicí mě nabil obrovskou energií. Až bude čas, pojedu zas. Všem doporučuji.
  Vít Křížka
  Právník
 • Dovolená nad očekávání. Srí Lanka je krásná země s nádhernými scenériemi a přátelskými obyvateli. Díky TravelNative jsme měli možnost vidět místa, které bychom na vlastní pěst určitě nenavštívili. Hlavně bychom si naše cestování neužili tak naplno a bezstarostně bez našeho průvodce. Děkuji skupině za úžasnou dovolenou se skvělými zážitky. Ještě dlouho budu vzpomínat. Samou chválu na Kubu. TravelNative každopádně doporučuji.
  Pavla Špidlová
  Studentka