Indonésie 14 dní – objevování střední Jávy

Indonésie 19 dní – Sultanát Yogyakarta, pláž a cesta centrální Jávou
27 ledna, 2019
Namaste India
9 června, 2019

Indonésie 14 dní – objevování střední Jávy

14 DNÍ PO OSTROVĚ JÁVA

TERMÍNY 2023: dle aktuálního zájmu

DESTINACE: Jakarta, Purwokerto, Baturaden, Gumiwang, Banjarnegara, Dieng

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 20 000 Kč + letenka + očkování + pojištění

SKUPINA:3–4 lidé

Indonésie – Putování střední Jávou

Miluješ pohled na zelená rýžová políčka, sníš o čerstvě utrženém kokosu a rád bys pronikl do tajů indonéské kuchyně? Přemýšlíš, jak vypadá Indonésie tam, kde turisté jen zřídka zavítají?

Vydej se s námi na společné objevování střední Jávy, a prožij (ne)všední okamžiky každodenního života v javánské vesnici a jejím okolí.

Indonésií tě provede Pavla, která se během dobrovolničení v tamní vesnici zamilovala nejen do javánské kultury ale i jednoho z kolegů, a od září 2017 tam společně žijí. Spolu s manželem Asepem teď provádí Čechy a Slováky napříč střední Jávou a zasvěcují je do tajů života, který Pavlu natolik ohromil.

Nevěnují se ale jen provázení. Jejich snem je podporovat místní komunitu, bojovat s vysokou nezaměstnaností, kvůli které často jeden z rodičů na několik let opouští rodinu a vydává se pracovat do zahraničí, a indonéskou posedlostí jednorázovými plasty.

Pro tyto účely společně budují knihovnu, přednáší ve školách, učí děti na vesnici angličtinu a povídají si o ekologii. Svým pobytem v Indonésii ale pomáháš i ty. Spojili jsme síly s Enrou, která ve středojavánském městě Banjarnegara organizuje projekt na pomoc chudým – Berbagi Makanan – z peněz, které přispějeme, nakoupí základní potraviny a společně s dalšími místními dobrovolníky tyto balíčky předáme lidem v nouzi.

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.

Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.

Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ. Jediné peníze, které si od Tebe vezmeme bude záloha – všechny své náklady v dané zemi si platíš sám na místě a místním lidem.

Rozpis nákladů na cestuCZKUSD
Náklady na cestu-ubytování, přeprava, 3x denně jídlo, vstupy na památky (bereš s sebou na cestu v USD, platíš přímo místním obyvatelům)9000391
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a Ty předáš co je zrovna třeba, vybere si průvodce v místní měně v průběhu cesty)100043
Mimořádný členský příspěvek, peníze jdoucí za spolkem na jeho chod a na zaplacení cesty průvodci (v CZK, před cestou, na dvě části-záloha/doplatek)10000435
Celkem náklady na cestu20000870
Náklady mimo rozpočet-letenka, víza, cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny (se vším pomáhá průvodce akce)????

Jak je to s letenkami?

Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo let s podobným příletem. Nemějte ale obavy. S nákupem a všem kolem něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co na Jávě zažijete:

 • DEN 1 - 2 Přílet do Jakarty

  V Indonésii přistaneme na mezinárodním letišti v Jakartě. Zde nás vyzvedne Pavla a Asep, kteří s námi stráví celý pobyt. Ubytujeme se, aklimatizujeme a Asep nás zasvětí do základů indonéské kultury a vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými etnickými menšinami. hned druhý den zamíříme poznávat jakartskou kulturu Betawi se vším, co k tomu patří - kulturní představení, tradiční trhy plné jídla a nenecháme si ujít ani čerstvé kokosy. V Jakartě zůstaneme 2 noci.
 • DEN 3 Vlakem do středu ostrova

  Ráno vyrazíme na východ, daleko za hranice Jakarty. Klidná ale poměrně rychlá cesta vlakem nám poskytne pohled na měnící se krajinu z vyprahlých políček až po zarostlou střední Jávu. Po obědě dorazíme do města Purwokerto, kde se ubytujeme a strávíme 2 noci.
 • DEN 4 - 5 Údolí vodopádů

  Po snídani vyrazíme na celodenní výlet do oblasti zvané Baturaden. Budeme objevovat krásy vodopádů, jezírek a nádherně zelených rýžových políček na úpatí sopky Slamat. U horkých sírových pramenů si dopřejeme masáž léčivou termální vodou a polodžunglí vyrazíme zpátky dolů. Další den Vyrazíme do Asepova rodiště – vesnice zvané Gumiwang. Celkem zde strávíme 4 noci, sžijeme se s místními a staneme se součástí komunity.
 • DEN 6 - 7 Vzhůru do vesnice

  V Gumiwangu navštívíme místní trh, kde nakoupíme čerstvé suroviny, ze kterých uvaříme tradiční indonéská jídla. Čas budeme trávit s místními, pozorovat je při práci v rybníčcích, nalovíme ryby a připravíme barbecue po indonésku. Pochutnáme si na právě utržených kokosech a čerstvě upražené kávě v domácí pražírně. Vyzkoušíme si výrobu tradiční ručně malované batiky, kterou si odvezeme domů jako netradiční suvenýr.
 • DEN 8 Nekonečný oceán

  Brzo ráno se vydáme na celodenní výlet k Indickému oceánu.Na jižním pobřeží ostrova navštívíme jedny z nejkrásnějších pláží a vyhlídek, prozkoumáme mangrovníky v okolí a pokud to počasí dovolí, tak si užijeme i vodních radovánek.
 • DEN 9 - 10 Sopky a chrámy v náhorní plošině

  Po snídani vyrazíme do náhorní plošiny Dieng, která se tyčí téměř 3000 m n.m. Ochutnáme ovoce „carica“, které roste jen zde a v Brazílii, objevíme krásy starobylých hinduistických chrámů, sirného jezera i nekonečných zeleninových záhonků. Brzy ráno vyrazíme na túru do hor, kde zažijeme jeden z nejkrásnějších východů slunce -- s pohledem na majestátní sopku před námi. Kromě toho vyšplháme do kráteru vyhaslé sopky a na jejím vrcholu se nám naskytne pohled na další 3 aktivní sopky ve střední Jávě.
 • DEN 11 - 12 Do Banjarnegara za relaxem

  Z hor sestoupám do města Banjarnegara, kde se ubytujeme v tradičních javánských domech v rezortu PIKAS. Zrelaxujeme, objevíme zapadlá místečka v okolí a pochutnáme si na výběrovém čaji i kávě. Zájemci mohou dokonce sjet řeku i na raftu. Taky se zúčastníme výuky angličtiny ve škole a zapojíme se do sociálního projektu a pomůžeme s distribucí jídla chudým v okolí. Strávíme tu 2 noci.
 • DEN 13 - 14 Noční Jakarta a odlet

  Vyrazíme směrem do Purwokerto a odtud vlakem do Jakarty. Ubytujeme se v historické čtvrti a vychutnáme noční velkoměsto. Nakoupíme suvenýry a strávíme poslední společný večer u dobrého jídla. Pavla a Asep nás doprovodí na letiště odkud plní dojmů i netradičních zážitků odlétáme zpět domů.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s cenou za cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ.
2Co si nebrat, abych se nedostal do zbytečných problémů?
Pozor na alkohol a drogy. V Indonésii platí přísný zákaz dovážení nebo používání drog a nevyplatí se s ním zahrávat. Dovážení alkoholu je limitováno na 1 maximálně litrovou láhev na osobu, ale my radíme nevozit žádnou. Místní komunita alkohol nerada vidí a mohli bychom se dostat do nepříjemné situace. Jáva a obzvláště lidé na vesnici jsou konzervativní a my, cestovatelé, bychom neměli zdejší kulturu narušovat. Odkrytá ramena u mužů i žen jsou považována za neuctivé gesto a místní také neradi vidí průsvitné oblečení nebo výstřihy. Úplně zapomenout můžete na holé pupíky, legíny, minisukně, bikiny nebo i kraťasy nad kolena u mužů. V konečném důsledku je to jen dobře – vyhnete se nevyžádané pozornosti a slunečním paprskům. Pavla se i po 2 letech v tropickém pásmu spálí do 30 minut na slunci. Dlouhé rukávy a šortky/kalhoty se doporučují i během potápění.
3Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
Batoh (dostačuje i 60 l, ideálně s pláštěnkou), vleze se jako příruční zavazadlo, lehčí oblečení jako kalhoty a triko, na vysočinu něco teplejší jako kalhoty, dlouhý rukáv, lehkou bundu, obuv: sandále, skladné žabky (nazouváky), základní lékárničku: náplast, ibalgin/paralen, tablety s minerály, léky na průjem, repelent (alespoň 25 % látky DEET), čelovka (malé světlo), opalovací krém + sluneční brýle, pončo proti dešti (pláštěnka), láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká), kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas. • Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) • Finanční rezervu dle uvážení
4Jaké tam bude počasí a teplota?
Indonésie je díky své poloze u rovníku země s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. V Dieng (náhorní plošině) se hodí teplejší oblečení. Budeme ve výškách okolo 2 000 metrů nad mořem, kde jsou dny i noci chladnější (5-15 stupňů Celsia).
5Potřebuji do Indonésie víza a jak je získám?
Česko a Slovensko má s Indonésií uzavřený bezvízový vstup na pobyty, který jsou kratší 30 dnů. Platnost tvého pasu ale musí být minimálně šest měsíců od data návratu z Indonésie (tento požadavek má téměř každý stát).
6Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Ano, je fajn být očkován. Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty . Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne. Cestovatelům se všeobecně doporučuje známé trio – tetanus, žloutenka a břišní tyfus. Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
7Kolik peněz si vzít sebou, rozměnit před odjezdem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si české koruny (CZK) na americké dolary (USD) doma. Slováci eura (EUR) měnit nemusí. Dolary i euro směníme v Jakartě. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě procentuální poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky). Také doporučujeme kartu Revolut, na kterou si můžete nabít hotovost z českého účtu a pak ji vybrat z bankomatu v Indonésii. Ve free verzi je ale omezení měsíčního výběru, jako železná rezerva by to ale mělo stačit.
8Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .Ti, kteří se nebojí angličtiny se také mohou pojistit u britské True Traveller: https://www.truetraveller.com/.
9Kdo je průvodce a jak to funguje?
Po Indonésii tě provede Pavla s Asepem. Pavla je Češka, která se během dobrovolničení v tamní vesnici zamilovala nejen do javánské kultury ale i jednoho z kolegů, a od září 2017 tam společně žijí. Spolu s manželem Asepem teď provádí Čechy a Slováky napříč střední Jávou a zasvěcují je do tajů života, který Pavlu natolik ohromil.
10Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
11Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-8 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
12Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
13Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
14Zvířata na cestách
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

CO ŘÍKAJÍ NAŠI SPOLUCESTOVATELÉ

 • Týmto by som Vám chcel veľmi poďakovať za sprostredkovanie cesty po Jáve. Pavla a jej manžel Asep sú vynikajúci sprievodci, ktorí sú úžasní ľudia, ochotní urobiť všetko pre poznanie tejto krajiny. Precestoval som už zopár krajín, ale tak blízko k životu obyčajných ľudí, k ich radostiam, starostiam som sa dostal až na Jáve. A to len vďaka Pavle a Asepovi. Nie som moc na písanie a zďaleka neviem vyjadriť moju vďačnosť za túto cestu. Chcem len, aby ste vedeli, že tieto dve osoby sú poklad. A pre ľudí, ktorí nechcú vylihovať na pláži a pozerať na krajinu spoza plota hotelového rezortu je toto to pravé. Ešte raz vďaka. Miro
  Miroslav Bačík
  Topoľčany
 • Annamaria juranova s travelnative
  Dovolenka na Srí Lanke bola moja prvá návšteva Ázie, vlastne moje prvé kroky mimo Európy a preto som mala prirodzene obrovské očakávania. S pokojným svedomím môžem napísať, že boli mnohonásobne prekonané a lepšie než cestovanie s TravelNative som si nemohla vybrať. Ak chce človek spoznať pravú tvar krajiny, jej kultúru, pokecať s miestnymi, ochutnať ich tradičné jedlá, preskúmať krásy prírody, tak vrelo odporúčam všetkými desiatimi. Bonusom je pexeso či kriket s miestnymi deťmi a hlavne ten dobrý pocit, že aj na dovolenka vlastne pomáhate. No nič by nebolo také dokonalé nebyť našich večne vysmiatych sprievodcov, ktorí nám Srí lanku predostreli ako na zlatom podnose. Vymysleli super program, množstvo alternatív, aby vyhoveli každému, dozvedeli sme sa vďaka nim kopu zaujímavých informácii , tipy, triky ako prežiť a najviac si to užiť. Odniesla som si zážitky do konca života. Ďakujem !!
  Annamária Juráňová
  Studentka medicíny
 • Michal Frank s travelnative
  S TravelNative jsem vyrazil na Srí lanku a bylo to prostě úžasné. Díky TravelNatice jsem zažil a viděl tolik krásných památek, chrámů, popovídali si s místními lidmi, navštívili výuku v místní škole, prostě paráda. Na všechny moje otázky mi vždy průvodci s nadšením a zapálením odpověděli. Rozhodně TravelNative můžu jen a jen doporučit!! Příště znovu! Moc děkuju za krásné zážitky. 
   
  Michal Frank
  Pekař a cukrář
 • Maru jancarikova travelnative
  Krásně a aktivně strávený čas se super skupinkou, nezapomenutelné zážitky na celý život, které máme díky Kubíkovi. Srí Lanka byla úchvatná, dobře vybraná místa i aktivity, bylo o nás postaráno. Těším se na Nepál! Istuti.
  Maru Jančaříková
  Marketing manager
 • aneta cunderlova travelnative
  Před pár dny jsem se vrátila z naprosto fantastické a nezapomenutelné dovolené na Srí Lance. Rada bych napsala něco alespoň trochu negativního, aby mé hodnoceni vypadalo objektivněji, ale prostě není co!!! Vše bylo úžasné a když se náhodou vyskytl nějaký problém, průvodce Kuba si s ním hladce poradil. Opravdu skvělá dovolená plná nádherných zážitků, cestování a krásných lidí. Čtrnáct dní jsme se jen smáli, hodovali a užívali si života. Co víc si jen může člověk na dovolené přát?!! 
  Aneta Čunderlová
  Dobrodruh
 • Veronika Chylova na Sri Lance s TravelNative
  Cestovanie s TravelNative je perfektné - každý deň nový zážitok, autentická skúsenosť a spoznávanie skutočnej krajiny a jej obyvateľov. Som nesmierne rada, že som mohla takto prebádať práve Srí Lanku - úžasnú krajinu s usmievavými ľuďmi a dychvyrážajúcou prírodou :) Ďakujem za skvelé spomienky a atmosféru, ktorú som si so sebou priniesla aj domov :) TravelNative vrelo odporúčam každému, kto si chce svoje cestovanie vychutnať naplno 
  Veronika Chylová
  Marketing manager
 • Kuba byl hrozně fajn, milý, obětavý a schopný průvodce, který s úsměvem na tváři vyhovoval všem našim cestovatelským rozmarům. Program se vždy přizpůsobil našim přáním a silám. Viděli jsme jsme jak turistickou klasiku, tak místa, kam se běžně nevydáte. Třeba učení v místní škole a kriket s celou vesnicí mě nabil obrovskou energií. Až bude čas, pojedu zas. Všem doporučuji.
  Vít Křížka
  Právník
 • Dovolená nad očekávání. Srí Lanka je krásná země s nádhernými scenériemi a přátelskými obyvateli. Díky TravelNative jsme měli možnost vidět místa, které bychom na vlastní pěst určitě nenavštívili. Hlavně bychom si naše cestování neužili tak naplno a bezstarostně bez našeho průvodce. Děkuji skupině za úžasnou dovolenou se skvělými zážitky. Ještě dlouho budu vzpomínat. Samou chválu na Kubu. TravelNative každopádně doporučuji.
  Pavla Špidlová
  Studentka
 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg