Írán – 20 dní kouzlo dálného orientu

Z nížin do národního parku Kanchenjunga – 20-ti denní cesta
19 ledna, 2019
Indonésie 19 dní – Sultanát Yogyakarta, pláž a cesta centrální Jávou
27 ledna, 2019

Írán – 20 dní kouzlo dálného orientu

20 DENNÍ CESTA ÍRÁNEM

TERMÍNY 2024: dle aktuálního zájmu, rezervace míst přijímáme

DESTINACE: údolí Alamut, Isfahan, Shiraz, Elburz, Qazvin, Kerman, Teherán, poušť Kalut

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 22000 CZK (bez letenky)

SKUPINA: max. 8 lidí

Cesta údolím Asasinů, poušť Kalut, návštěva bájných mešit a bazárů

Poušť Kalut se rozkládá východně od města Kerman a jedná se o jednu z nejteplejších a nejsušších pouští světa. "Písčité hrady", neboli kamenné útvary vyčnívající z pouště se působením přírodních živlů neustále mění. V této poušti strávíme alespoň jednu noc. U ohně budeme pozorovat hvězdy a zažijeme velké teplotní rozdíly. Možná přijde i škorpión :).

Pohoří Elburz - Král Elburzu je výšlap do výšky 4 200 metrů nad mořem. Budeme žít u místní rodiny našeho známého Javada, který je ekonomický novinář a určitě nám sdělí i peprné fakty o Íránské realitě. Zažijeme realitu odlehlých vesnic, v jedné ještě není zavedena ani elektřina. Vykoupeme se v jezeře ve výšce 3 500 metrů a projdeme si kaňony formované statisíce let. Obklopovat nás bude polopoušť.

Výšlap je vhodný i pro méně zdatné turisty a není potřeba žádné horolezecké vybavení. Jde se dva dny, pozvolným tempem v doprovodu Javada.

Poušť a polopoušť jsou místa, která v Evropě stěží najdeme. V Íránu jich je ovšem spousty. Polopouště se rozkládají téměř po celém území tohoto rozlehlého státu. Zajedeme se podívat do solné pouště u města Kerman.

Lidé jsou tím, proč tě do Íránu bereme. V kufru každého auta vozí ubrus a základní vybavení na piknik, protože nikdy nevíš, kdy se bude hodit. Jejich komunitní život je velmi bohatý. Vroucnost s jakou nás lidé vítají i na ulicích hlavního města je neuvěřitelná. Objevíme spolu proč tomu tak je a naplno se zapojíme do jejich života.

V Íránu spolupracujeme s místními obyvateli. S našimi spolucestovateli vytváříme finanční fond. Z těchto peněz po poradě s našimi přáteli z daných míst kupujeme potřebné věci, či financujeme projekty, které napomáhají zlepšit prostředí, kde žijí.

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.

Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.

Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, pojištění, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu, možná očkování a pojištění).

Rozpis nákladů na cestuCZKUSD
Náklady na cestu-ubytování, přeprava, 3x denně jídlo, vstupy na památky (bereš s sebou na cestu v USD, platíš přímo místním obyvatelům)10000435
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a Ty předáš co je zrovna třeba, vybere si průvodce v místní měně v průběhu cesty)200087
Mimořádný členský příspěvek, peníze jdoucí za spolkem na jeho chod a na zaplacení cesty průvodci (v CZK, před cestou, na dvě části-záloha/doplatek)10000435
Celkem náklady na cestu22000957
Náklady mimo rozpočet-letenka, víza, cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny (se vším pomáhá průvodce akce)????

Nutný příklad z regionu.

Dáš-li si každý den:

 • jeden čaj a jednu kávu připrav si navíc 600 CZK (17 dnů)
 • u Coca Colu, připrav si navíc 150 CZK (17 dnů)
 • jeden duch (kefír s mátou a trochou soli, výborné pro zažívání a velmi osvěžující), připrav si 170 CZK (17dnů)
 • dvě nektarinky, granátové jablko a dvě broskve, připrav si navíc 250 CZK (17 dnů)

Jak je to s letenkami?
Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo s podobným příletem. Nemějte ale obavy. S nákupem a všem kolem něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co tě s námi čeká:

 • DEN 1 - 3 Přílet do Teheránu

  Do Íránu přiletíme na mezinárodní letiště do Teheránu. Dvě noci strávíme v příjemném hostelu. Projdeme si staré bazary a ochutnáme pouliční stravu. Poprvé navštívíme mešity s nádherně zdobenými vstupy.
 • DEN 4-5 Cesta do Qazvinu

  Čtvrtý den pojedeme autobusem navštívit jednu z nejstarších caravan sarai v Íránu. Jedná se o místo, kde se střetávaly karavany při svém putování po Dálném východě.
 • DEN 6-11 Údolí Assasinu a výšlap na Krále Elburzu

  V doprovodu Javada projedeme údolím, navštívíme starobylý hrad, kde tento kočovný kmen žil více jak 400 let. Zajdeme se vykoupat do přírodního jezera ve výšce 3 500 m. n. m. Projdeme si hluboké kaňony, uskutečníme dvoudenní výstup na nejvyšší horu pohoří Alamut Krále Elburzu,. Při tom všem budeme bydlet u místních rodin v malých vesničkách rozesetých po údolí.
 • DEN 12-13 Cesta do Shirazu

  Autobusem přejedeme do nejjižnějšího místa naší výpravy. V Shirazu navštívíme královský palác, lázně a na tržišti si dáme pravou orientální kávu.
 • DEN 14 Persepolis

  Celý den strávíme prohlídkou bývalého centra Perské říše. S pomocí 3D brýlí se přesuneme v čase. Uvidíme kompletní město čnící na platformě nad okolní krajinou.
 • DEN 15-18 Cesta do solné pouště

  U našeho kamaráda Hamida a jeho rodiny strávíme následující 3 noci. Během této doby vyjedeme na jednu noc do pouště Kalut. Projdeme si vesnice duchů, odkud mladí lidé houfně odcházejí do měst. A pronikneme zase o něco hlouběji ke kořenům íránské mentality.
 • DEN 19 Návštěva Isfhánu

  Při zpáteční cestě na letiště se zastavíme ve městě s největším náměstím na Dálném východě. Přes vodopády tříštící vodu budeme pozorovat osvětlené mešity v pozadí a užívat si poslední chvíle našeho íránského dobrodružství.
 • DEN 20 Cesta na letiště a odlet

  Poslední den pojedeme z Isfahánu přímo na letiště, kde nastoupíme na letadlo domů.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s cenou za cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, pojištění, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu, možná očkování a pojištění). Nutný příklad: Dáš-li si každý den: ● jeden čaj a jednu kávu připrav si navíc 600 CZK (17 dnů) ● u Coca Colu, připrav si navíc 150 CZK (17 dnů) ● jeden duch (kefír s mátou a trochou soli, výborné pro zažívání a velmi osvěžující), připrav si 170 CZK (17dnů) ● dvě nektarinky, granátové jablko a dvě broskve, připrav si navíc 250 CZK (17 dnů)
2Vybavení, co s sebou?
● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou) ● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic ● Termoprádlo ● Kraťasy ● Triko ● Rolák/mikina (hodí se v pohoří Elburz) ● Lehká bunda (hodí se v pohoří Elburz) ● Sandále/skladné žabky (nazouváky) ● Kotníkové boty (pohory)/polobotky s dobrou podrážkou ● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy) ● Spodní prádlo ● Ručník + kartáček na zuby + malá pasta + dezinfekční gel + sprchový gel + Nivea ● Lékárnička: náplast + australský olejíček + ibalgin/paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině) ● Čelovka (malé světlo) ● Opalovací krém + sluneční brýle ● Pončo proti dešti (pláštěnka) ● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká) ● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas ● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) ● Finanční rezervu dle uvážení ● Fotoaparát ● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána Írán je díky poloze v tropickém pásu zemí s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. V pohoří Elburz i v poušti se hodí teplejší oblečení. Budeme i ve výškách okolo 2 000 – 4 000 metrů nad mořem, kde jsou noci chladnější (0-15 stupňů Celsia).
3Co si vzít, abych toho netahal zbytečně moc?
Vše neseš na zádech (případně Tvé věci nese někdo jiný – placený nosič) na to ber ohled. Do hor nepotřebuješ zbytečnosti – kosmetiku, počítač, tablet anebo celý šatník. Také vždy záleží, kdy jedeme, zimní měsíce (listopad–březen) jsou chladnější, tudíž je třeba teplejší vybavení. Sprcha v horách bývá většinou studenou kyblíkem nabíranou vodou, proto se moc často nesprchujeme – úplně stačí menší ručník a malá hotelová nádobka na sprchový gel. Spacák je třeba na trasách, kde není ještě vybudováno zázemí – když Tě tam budeme brát, tak se to určitě dozvíš před odjezdem. Veškeré další detaily probereme osobně.
4Potřebuji do Íránu víza a jak je získám?
Íránská víza se vyřizují na ambasádě v Praze a tento proces trvá 3 týdny. Je třeba vyplnit formulář, doložit fotografii a pas platný alespoň 6 měsíců před plánovaným návratem z Íránu. Íránská víza stojí 50 USD, na ambasádu je třeba se osobně dostavit s pasem a potřebnými dokumenty. Vyzvednutí pasu s vízy může provést osoba zmocněná.
5Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty . Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
6Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si České koruny (CZK) na Eura (EUR), či Americké dolary (USD) doma. A posléze je vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
7Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme cestovní pojištění přes Český horolezecký svaz nebo členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace a porovnání najdeš zde: http://m-lidr.cz/chs-trio-vs-alpenverein/. Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
8Jak je to s očekávanými náklady na cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. V této částce NENÍ zahrnuta letenka a očkování (dáme ti typ, kde kupovat letenku i proti čemu se očkovat). Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ si pravou cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ.
9Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
10Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
11Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-8 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
12Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
13Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
14Zvířata na cestách:
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či hada plazícího se po silnici. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

Co říkají naši spolucestovatelé?

 • Týmto by som Vám chcel veľmi poďakovať za sprostredkovanie cesty po Jáve. Pavla a jej manžel Asep sú vynikajúci sprievodci, ktorí sú úžasní ľudia, ochotní urobiť všetko pre poznanie tejto krajiny. Precestoval som už zopár krajín, ale tak blízko k životu obyčajných ľudí, k ich radostiam, starostiam som sa dostal až na Jáve. A to len vďaka Pavle a Asepovi. Nie som moc na písanie a zďaleka neviem vyjadriť moju vďačnosť za túto cestu. Chcem len, aby ste vedeli, že tieto dve osoby sú poklad. A pre ľudí, ktorí nechcú vylihovať na pláži a pozerať na krajinu spoza plota hotelového rezortu je toto to pravé. Ešte raz vďaka. Miro
  Miroslav Bačík
  Topoľčany
 • Annamaria juranova s travelnative
  Dovolenka na Srí Lanke bola moja prvá návšteva Ázie, vlastne moje prvé kroky mimo Európy a preto som mala prirodzene obrovské očakávania. S pokojným svedomím môžem napísať, že boli mnohonásobne prekonané a lepšie než cestovanie s TravelNative som si nemohla vybrať. Ak chce človek spoznať pravú tvar krajiny, jej kultúru, pokecať s miestnymi, ochutnať ich tradičné jedlá, preskúmať krásy prírody, tak vrelo odporúčam všetkými desiatimi. Bonusom je pexeso či kriket s miestnymi deťmi a hlavne ten dobrý pocit, že aj na dovolenka vlastne pomáhate. No nič by nebolo také dokonalé nebyť našich večne vysmiatych sprievodcov, ktorí nám Srí lanku predostreli ako na zlatom podnose. Vymysleli super program, množstvo alternatív, aby vyhoveli každému, dozvedeli sme sa vďaka nim kopu zaujímavých informácii , tipy, triky ako prežiť a najviac si to užiť. Odniesla som si zážitky do konca života. Ďakujem !!
  Annamária Juráňová
  Studentka medicíny
 • Michal Frank s travelnative
  S TravelNative jsem vyrazil na Srí lanku a bylo to prostě úžasné. Díky TravelNatice jsem zažil a viděl tolik krásných památek, chrámů, popovídali si s místními lidmi, navštívili výuku v místní škole, prostě paráda. Na všechny moje otázky mi vždy průvodci s nadšením a zapálením odpověděli. Rozhodně TravelNative můžu jen a jen doporučit!! Příště znovu! Moc děkuju za krásné zážitky. 
   
  Michal Frank
  Pekař a cukrář
 • Maru jancarikova travelnative
  Krásně a aktivně strávený čas se super skupinkou, nezapomenutelné zážitky na celý život, které máme díky Kubíkovi. Srí Lanka byla úchvatná, dobře vybraná místa i aktivity, bylo o nás postaráno. Těším se na Nepál! Istuti.
  Maru Jančaříková
  Marketing manager
 • aneta cunderlova travelnative
  Před pár dny jsem se vrátila z naprosto fantastické a nezapomenutelné dovolené na Srí Lance. Rada bych napsala něco alespoň trochu negativního, aby mé hodnoceni vypadalo objektivněji, ale prostě není co!!! Vše bylo úžasné a když se náhodou vyskytl nějaký problém, průvodce Kuba si s ním hladce poradil. Opravdu skvělá dovolená plná nádherných zážitků, cestování a krásných lidí. Čtrnáct dní jsme se jen smáli, hodovali a užívali si života. Co víc si jen může člověk na dovolené přát?!! 
  Aneta Čunderlová
  Dobrodruh
 • Veronika Chylova na Sri Lance s TravelNative
  Cestovanie s TravelNative je perfektné - každý deň nový zážitok, autentická skúsenosť a spoznávanie skutočnej krajiny a jej obyvateľov. Som nesmierne rada, že som mohla takto prebádať práve Srí Lanku - úžasnú krajinu s usmievavými ľuďmi a dychvyrážajúcou prírodou :) Ďakujem za skvelé spomienky a atmosféru, ktorú som si so sebou priniesla aj domov :) TravelNative vrelo odporúčam každému, kto si chce svoje cestovanie vychutnať naplno 
  Veronika Chylová
  Marketing manager
 • Kuba byl hrozně fajn, milý, obětavý a schopný průvodce, který s úsměvem na tváři vyhovoval všem našim cestovatelským rozmarům. Program se vždy přizpůsobil našim přáním a silám. Viděli jsme jsme jak turistickou klasiku, tak místa, kam se běžně nevydáte. Třeba učení v místní škole a kriket s celou vesnicí mě nabil obrovskou energií. Až bude čas, pojedu zas. Všem doporučuji.
  Vít Křížka
  Právník
 • Dovolená nad očekávání. Srí Lanka je krásná země s nádhernými scenériemi a přátelskými obyvateli. Díky TravelNative jsme měli možnost vidět místa, které bychom na vlastní pěst určitě nenavštívili. Hlavně bychom si naše cestování neužili tak naplno a bezstarostně bez našeho průvodce. Děkuji skupině za úžasnou dovolenou se skvělými zážitky. Ještě dlouho budu vzpomínat. Samou chválu na Kubu. TravelNative každopádně doporučuji.
  Pavla Špidlová
  Studentka
 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg