Írán – 21 dní kouzlo dálného orientu

Indie 21 dní-Z nížin do národního parku Kanchenjunga
19 ledna, 2019
Indonésie 20 dní – Sultanát Yogyakarta, pláž a cesta centrální Jávou
27 ledna, 2019

Írán – 21 dní kouzlo dálného orientu

Kolébka civilizací, bohatá kultura, vznešený národ Peršanů.

Na severu najdeš pětitisícové vrcholy dělící vlhké klima v okolí Kaspického moře od zbytku země se suchým a horkým klimatem. Většinu země tvoří polopouště a pouště.

Írán je zemí usměvavých, milých a obětavých lidí. Mediální obraz ve světě je naprostým opakem toho, co v této zemi zažiješ.

Společně se podíváme do Persepolis - bájného města opředeného řadou historek. Projdeme největším náměstím na blízkém východě ve městě Isfahán. Přivoníme ke květinám v zahradách Shirazu zapsaných do listu UNESCO. Přespíme v poušti Kalut. Ochutnáme sůl ze solné pouště. Při treku v pohoří Elburz navštívíme vesnice, kde stále není zavedena elektřina. Uvidíme nespočet karavan saraií, nádherných mešit a bazarů se vším možným. Při tom všem sníme asi půlku stáda ovcí, ochutnáme bohatou kuchyni a seznámíme se s nejmilejším národem na světě.

Koukni na program níže, přihlas se a pojeď s námi do Íránu.

1. TERMÍN: 1.-21.6.2024 (5 volných míst), touto cestou provádí Kuba

Příhlásit se

2. TERMÍN: 24.6.-15.7.2024, touto cestou provádí Kuba

Příhlásit se

DESTINACE: údolí Alamut, Isfahan, Shiraz, Elburz, Qazvin, Kerman, Teherán, poušť Kalut

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 25 778 Kč + náklady hradící si každý cestovatel sám (letenky, jídlo, nápoje, víza, cestovní pojištění, suvenýry)

SKUPINA: 5-9 účastníků

Máme 40 míst pro každý rok. Jezdíme v malých skupinách do 9 cestovatelů.

Co s námi zažiješ

 • DEN 1Odlet z Česka

  Odlet z Prahy/Vídně dle výhodnosti letenek.
 • DEN 2 - 3 Přílet do Teheránu

  Do Íránu přiletíme na mezinárodní letiště do Teheránu. Dvě noci strávíme v příjemném hostelu. Projdeme si staré bazary a ochutnáme pouliční stravu. Poprvé navštívíme mešity s nádherně zdobenými vstupy.
 • DEN 4-5 Cesta do Qazvinu

  Čtvrtý den pojedeme autobusem navštívit jednu z nejstarších caravan sarai v Íránu. Jedná se o místo, kde se střetávaly karavany při svém putování po Dálném východě.
 • DEN 6-11 Údolí Assasinu a výšlap na Krále Elburzu

  V doprovodu Javada projedeme údolím, navštívíme starobylý hrad, kde tento kočovný kmen žil více jak 400 let. Zajdeme se vykoupat do přírodního jezera ve výšce 3 500 m. n. m. Projdeme si hluboké kaňony, uskutečníme dvoudenní výstup na nejvyšší horu pohoří Alamut Krále Elburzu,. Při tom všem budeme bydlet u místních rodin v malých vesničkách rozesetých po údolí.
 • DEN 12-13 Cesta do Shirazu

  Autobusem přejedeme do nejjižnějšího místa naší výpravy. V Shirazu navštívíme královský palác, lázně a na tržišti si dáme pravou orientální kávu.
 • DEN 14 Persepolis

  Celý den strávíme prohlídkou bývalého centra Perské říše. S pomocí 3D brýlí se přesuneme v čase. Uvidíme kompletní město čnící na platformě nad okolní krajinou.
 • DEN 15-18 Cesta do solné pouště

  U našeho kamaráda Hamida a jeho rodiny strávíme následující 3 noci. Během této doby vyjedeme na jednu noc do pouště Kalut. Projdeme si vesnice duchů, odkud mladí lidé houfně odcházejí do měst. A pronikneme zase o něco hlouběji ke kořenům íránské mentality.
 • DEN 19 Návštěva Isfhánu

  Při zpáteční cestě na letiště se zastavíme ve městě s největším náměstím na Dálném východě. Přes vodopády tříštící vodu budeme pozorovat osvětlené mešity v pozadí a užívat si poslední chvíle našeho íránského dobrodružství.
 • DEN 20 Cesta na letiště

  Poslední den pojedeme z Isfahánu přímo na letiště, kde nastoupíme na letadlo domů.
 • DEN 21 Přílet do Česka

  Přílet do Evropy.
Navštívíme poušť Kalut východně od města Kerman. Jedná se o jednu z nejteplejších a nejsušších pouští světa. Uvidíme "písčité hrady", kamenné útvary vyčnívající z pouště, které se působením přírodních živlů neustále mění. V této poušti strávíme alespoň jednu noc. U ohně budeme pozorovat hvězdy a zažijeme velké teplotní rozdíly. Možná přijde i škorpión :).

Král Elburzu je nejvyšší hora pohoří Elburz (4 200 metrů). V jejím okolí strávíme pár dnů trekováním. Budeme žít u místní rodiny našeho známého Javada. Sympaťák a ekonomický novinář s velkým přehledem, který rád sdílí peprná fakta o Íránské realitě. Prozkoumáme odlehlé vesnice - některé jsou dokonce bez elektřiny. Vykoupeme se v jezeře ve výšce 3 500 metrů a projdeme si kaňony formované statisíce let. Obklopovat nás bude polopoušť.

Lidé jsou tím, proč Tě do Íránu bereme. V kufru každého auta vozí ubrus a základní vybavení na piknik, protože nikdy nevíš, kdy se bude hodit. Jejich komunitní život je velmi bohatý. Vroucnost s kterou nás lidé vítají i na ulicích hlavního města je neuvěřitelná. Objevíme spolu proč tomu tak je a naplno se zapojíme do jejich života.

Jak pomáháme?

TravelNative se zaměřuje na oblast zdravotnictví a školství. Tyto dva obory jsou zásadní v rozvoji každého státu. Pokrok, kvalita a délka života, vzdělání, pracovní uplatnění, společenské uvědomění, podíl na lepším fungování našeho světa. To všechno a mnohem více závisí od vzdělávání dětí a kvalitní zdravotní péče.
Peníze sami o sobě nepomáhají a nerozvíjejí. Naopak vybavení do škol, pomůcky pro děti, vybavení do nemocnic, plat zdravotnického personálu, léky a další jsou prospěšné.

“Neexportujeme” českou, ani evropskou kulturu. Neříkáme učitelům co a jak mají učit, neříkáme lékařům jak mají léčit. Nevměšujeme se do zaběhnutých systémů navštívených států.
Díky naší společné pomoci dáváme prostor dětem z chudých rodin, aby měly podobnou “startovací čáru”, jako děti z privilegovaných rodin. Zdravotnická centra v horách zásobujeme základním vybavením a léky, aby mohla poskytovat lepší službu pro obyvatele odlehlých zejména horských oblastí. Výjimečně zaplatíme plat učitele, či zdravotníka. Na světě stále existuje méně lidí s možností cestovat za poznáním, než těch, kteří tuto možnost nemají. My jsme jedni z nich. Je to privilegium a zároveň odpovědnost. Rozvíjíme navštívená místa a oplácíme možnost cestovat, objevovat a poznávat, protože je to fér.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Stavíme na transparentnosti. Do tabulky níže jsme rozepsali náklady spojené s touto cestou.
Část nákladů za Tebe bude platit průvodce během cesty - ubytování převážně se snídaní, kompletní dopravu autobusy, vlaky, tuktuky, vstupy na vybrané památky uvedené v programu, aktivity uvedené v programu, odměnu Heenkendovi jako našemu hostiteli v Gewalseeye a místnímu průvodci po Anuradhapuře, plnou penzi při pobytu u Heenkendu.
Další část je fond pomoci sloužící k rozvoji navštíveného místa. Více informací se dozvíš pod tabulkami.
Fungujeme jako spolek průvodců a cestovatelský klub. Nejlepší průvodce je spokojený průvodce. Naše průvodce se snažíme férově odměňovat. Částku spojenou s odměnou průvodců a naším chodem najdeš v tabulce.

Cena NEpokrývá náklady na letenky (mezinárodní a vnitrostátní, pokud je vnitrostátní přelet součástí programu), jídlo mimo uvedené ve smlouvě o zájezdu, turistická víza, nápoje, cestovní pojištění, suvenýry, oblečení, atd. Předpokládané náklady navíc najdeš v druhé tabulce níže.

Co je zahrnuto v ceně?

1Klikni pro rozbalení tabulky
Rozpis nákladů na cestu (platí za Tebe průvodce během cesty)CZKUSD
Náklady na cestu-český průvodce, íránský průvodce, plná penze při pobytu u místních obyvatel, ubytování, přeprava, vstupy na vybrané památky, vybrané aktivity (platí za tebe průvodce přímo místním obyvatelům)9,310 Kč$396.2
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a ty předáš, co je zrovna třeba-nejčastěji pomůcky pro děti ve škole, vybavení horských nemocnic, plat zdravotníků/učitelů, atd.)2,468 Kč$105.0
Peníze jdoucí za cestovní kanceláří a TravelNative (z těchto peněz je hrazen chod cestovní kanceláře, TravelNative, náklady a odměna průvodci)14,000 Kč$595.7
Celkem náklady na cestu25,778 Kč$1,096.9

Přibližné náklady navíc

1Klikni pro rozbalení tabulky
Náklady navíc (hradí si každý účastník sám, před a během cesty)CZKUSD
Letenky +-2,500 Kč (předpokládané náklady na mezinárodní a vnitrostátní, pokud je v programu vnitrostátní přelet)22,500 Kč$957
Víza1,293 Kč$55
Jídlo mimo budget2,350 Kč$100
Cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny????
Navíc si s sebou připravte přibližně26,143 Kč$1,112

Jak je to s letenkami?

Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo let s podobným příletem. Neměj obavy. S nákupem a všem okolo něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co říkají naši spolucestovatelé?

 • Týmto by som Vám chcel veľmi poďakovať za sprostredkovanie cesty po Jáve. Pavla a jej manžel Asep sú vynikajúci sprievodci, ktorí sú úžasní ľudia, ochotní urobiť všetko pre poznanie tejto krajiny. Precestoval som už zopár krajín, ale tak blízko k životu obyčajných ľudí, k ich radostiam, starostiam som sa dostal až na Jáve. A to len vďaka Pavle a Asepovi. Nie som moc na písanie a zďaleka neviem vyjadriť moju vďačnosť za túto cestu. Chcem len, aby ste vedeli, že tieto dve osoby sú poklad. A pre ľudí, ktorí nechcú vylihovať na pláži a pozerať na krajinu spoza plota hotelového rezortu je toto to pravé. Ešte raz vďaka. Miro
  Miroslav Bačík
  Topoľčany
 • Annamaria juranova s travelnative
  Dovolenka na Srí Lanke bola moja prvá návšteva Ázie, vlastne moje prvé kroky mimo Európy a preto som mala prirodzene obrovské očakávania. S pokojným svedomím môžem napísať, že boli mnohonásobne prekonané a lepšie než cestovanie s TravelNative som si nemohla vybrať. Ak chce človek spoznať pravú tvar krajiny, jej kultúru, pokecať s miestnymi, ochutnať ich tradičné jedlá, preskúmať krásy prírody, tak vrelo odporúčam všetkými desiatimi. Bonusom je pexeso či kriket s miestnymi deťmi a hlavne ten dobrý pocit, že aj na dovolenka vlastne pomáhate. No nič by nebolo také dokonalé nebyť našich večne vysmiatych sprievodcov, ktorí nám Srí lanku predostreli ako na zlatom podnose. Vymysleli super program, množstvo alternatív, aby vyhoveli každému, dozvedeli sme sa vďaka nim kopu zaujímavých informácii , tipy, triky ako prežiť a najviac si to užiť. Odniesla som si zážitky do konca života. Ďakujem !!
  Annamária Juráňová
  Studentka medicíny
 • Michal Frank s travelnative
  S TravelNative jsem vyrazil na Srí lanku a bylo to prostě úžasné. Díky TravelNatice jsem zažil a viděl tolik krásných památek, chrámů, popovídali si s místními lidmi, navštívili výuku v místní škole, prostě paráda. Na všechny moje otázky mi vždy průvodci s nadšením a zapálením odpověděli. Rozhodně TravelNative můžu jen a jen doporučit!! Příště znovu! Moc děkuju za krásné zážitky. 
   
  Michal Frank
  Pekař a cukrář
 • Maru jancarikova travelnative
  Krásně a aktivně strávený čas se super skupinkou, nezapomenutelné zážitky na celý život, které máme díky Kubíkovi. Srí Lanka byla úchvatná, dobře vybraná místa i aktivity, bylo o nás postaráno. Těším se na Nepál! Istuti.
  Maru Jančaříková
  Marketing manager
 • aneta cunderlova travelnative
  Před pár dny jsem se vrátila z naprosto fantastické a nezapomenutelné dovolené na Srí Lance. Rada bych napsala něco alespoň trochu negativního, aby mé hodnoceni vypadalo objektivněji, ale prostě není co!!! Vše bylo úžasné a když se náhodou vyskytl nějaký problém, průvodce Kuba si s ním hladce poradil. Opravdu skvělá dovolená plná nádherných zážitků, cestování a krásných lidí. Čtrnáct dní jsme se jen smáli, hodovali a užívali si života. Co víc si jen může člověk na dovolené přát?!! 
  Aneta Čunderlová
  Dobrodruh
 • Veronika Chylova na Sri Lance s TravelNative
  Cestovanie s TravelNative je perfektné - každý deň nový zážitok, autentická skúsenosť a spoznávanie skutočnej krajiny a jej obyvateľov. Som nesmierne rada, že som mohla takto prebádať práve Srí Lanku - úžasnú krajinu s usmievavými ľuďmi a dychvyrážajúcou prírodou :) Ďakujem za skvelé spomienky a atmosféru, ktorú som si so sebou priniesla aj domov :) TravelNative vrelo odporúčam každému, kto si chce svoje cestovanie vychutnať naplno 
  Veronika Chylová
  Marketing manager
 • Kuba byl hrozně fajn, milý, obětavý a schopný průvodce, který s úsměvem na tváři vyhovoval všem našim cestovatelským rozmarům. Program se vždy přizpůsobil našim přáním a silám. Viděli jsme jsme jak turistickou klasiku, tak místa, kam se běžně nevydáte. Třeba učení v místní škole a kriket s celou vesnicí mě nabil obrovskou energií. Až bude čas, pojedu zas. Všem doporučuji.
  Vít Křížka
  Právník
 • Dovolená nad očekávání. Srí Lanka je krásná země s nádhernými scenériemi a přátelskými obyvateli. Díky TravelNative jsme měli možnost vidět místa, které bychom na vlastní pěst určitě nenavštívili. Hlavně bychom si naše cestování neužili tak naplno a bezstarostně bez našeho průvodce. Děkuji skupině za úžasnou dovolenou se skvělými zážitky. Ještě dlouho budu vzpomínat. Samou chválu na Kubu. TravelNative každopádně doporučuji.
  Pavla Špidlová
  Studentka
 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg