Z nížin do národního parku Kanchenjunga – 20-ti denní cesta

Trek Mardi Himal aneb cesta do 4500 m
24 června, 2017
Írán – 20 dní kouzlo dálného orientu
19 ledna, 2019

Z nížin do národního parku Kanchenjunga – 20-ti denní cesta

20 DNŮ PO SEVERNÍ INDII 

TERMÍNY 2024: dle aktuálního zájmu, rezervace míst přijímáme

DESTINACE: Darjeeling, Kanchenjunga, Singalila národní park, Siliguri, Sandakhpu, Sikkim

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 30.990 Kč + jídlo + letenka + očkování + pojištění

SKUPINA: max. 8 lidí

Severní Indie - Putování po Západním Bengálsku a Sikimi

Chceš se podívat do obrovské Indie? Přiblížit se místním lidem? Nějaký čas u nich pobýt, naučit se trochu více o jejich kultuře? A přitom všem ještě pomoci jedné anglické škole? Vezměme tě na cestu po Západním Bengálsku a autonomní oblasti Sikim. Pojedeme vlakem, jeepem a možná i na střeše nějakého z těchto dopravních prostředků. Podíváme se do města čaje Darjeelingu. V malé vesnici Chotta Hatta budeme bydlet u místní rodiny. Navštívíme školu a popovídáme s dětmi. Možná dojde i na fotbalový zápas. Mrkni na program níže a pojeď s námi.

Půjdeme nádherný sedmidenní Goecha La trek. Trek půjdeme na těžko, bude třeba stan, základní jídlo, vařič, dobrý spacák, karimatku (případně další věci, které uvážíš za vhodné a uneseš). Během výšlapu úvidíme třetí nejvyšší horu světa Kanchenjungu (8586 m.n.m.) z opravdové blízkosti. Tento trek se řadí k náročnějším. Každý den budeme chodit převýšení okolo 1000 výškových metrů s přibližnou dobou pochodu 5-9 hodin. 

Cestujeme a objevujeme ta nejhezčí místa za pomoci místních lidí. V Indii máme skvělé kamarády Abishka a Titimuse, kteří nám pomáhají jako naši hostitelé i průvodci. Část cesty trávíme u místní rodiny. Jíme spolu, spíme spolu a prožíváme život spolu s nimi.

V Severní Indii podporujeme Titimuse a Abishka. Jedná se o zakladatele a ředitele malé soukromé anglické školy (Shalom English School) zasazené do krásné přírody národního parku Singalila. Angličtina je hlavním vyučovacím jazykem pro studenty vysokých škol v Indii. Pokud mladí lidé neumí obstojně anglicky s velkou pravděpodobností se nedostanou na vysokou školu. Bez titulu z vysoké školy, je pro ně téměř nemožné najít dobrou práci. Dost často jsou odkázáni na stejnou práci, kterou dělají jejich rodiče (zejména farmaření a manuální práce). Proto fandíme tomuto projektu a snažíme se ho podporovat spolu s členy našeho cestovatelského klubu. Kdykoliv dojedeme přivezeme, co je zrovna třeba. Část peněz (10-20%), které do Singalili dovezeme používají pánové na platy učitelů a podporu studentů z chudších rodin. 

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.

Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.

Cena NEpokrývá náklady na jídlo, tekutiny, očkování, suvenýry, pojištění, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu, možná očkování a pojištění).

Nutný příklad z regionu.

Dáš-li si každý den:

 • jeden džus z čerstvého ovoce, připrav si navíc 600 CZK (17 dnů)
 • jednu Coca Colu, připrav si navíc 200 CZK (17 dnů)
 • jedno pivo (ležák - 4.8%) připrav si navíc 1 200 CZK (17 dnů)
 • jeden královský kokos (čerstvý kokosový ořech-pije se kokosová voda), připrav si navíc 300 CZK (17 dnů)
 • tři banány, jedno mango a jedno avokádo, připrav si navíc 700 CZK (17 dnů)

Koupíš-li si suvenýry:

 • pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-50 CZK
 • magnetka na lednici stojí 20-80 CZK
 • plátěná, konopná, či jiná taška s motivem země, slona nebo něčeho jiného stojí 100-300 CZK
 • ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK

Chceš-li se obléci jako místní:

 • sárong (oděv pro muže-sukně) stojí 100-300 CZK
 • lněná košile unisex stojí 150-400 CZK
 • bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK
 • sárí (oděv pro ženy) stojí 200-1000 CZK
 • kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK

Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu:

 • 100 g černého čaje stojí 50-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení)
 • 100 g zrnkové kávy stojí 20-300 CZK (dle kvality a balení)

Jak je to s letenkami?
Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo s podobným příletem. Nemějte ale obavy. S nákupem a všem kolem něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co v Bengálsku zažijete:

 • DEN 1 - 2 Přílet do Kalkaty

  Do Indie doletíme na mezinárodní letiště do Kalkaty. Zde strávíme první dvě noci. Projdeme si město a prožijeme "realitu velkoměsta" a určitý indický šok. Kalkata má přes čtyři a půl milionu obyvatel a je zároveň i hlavním městem Západního Bengálska.
 • DEN 3 Cesta do Darjeelingu

  Dle nálady a odhodlání skupiny poletíme (1,20 hodin), či pojedeme vlakem (11 hodin) do Siliguri a následně džípem do Darjeelingu (4 hodiny).
 • DEN 4 a 5 Darjeeling

  Po příjezdu si odpočineme při procházce městem a posezení nad čajem, který se považuje za jeden z nejlepších na světě. Ve výšce okolo 2000 metrů nad mořem se nám také ukáže Kanchenjunga, třetí nejvyšší vrchol světa. Pokladnice sněhu je z Darjeelingu vidět jak na talíři. V Darjeelingu se také můžeme zajít podívat na východ slunce na kopec Tiger hill. Podívat se do buddhistického kláštera, či muzea horolezectví. Navštívíme továrnu na zpracování čaje. Na závěr si uděláme procházku čajovou plantáží.
 • DEN 6 - 10 Vesnice Chotta Hatta a národní park Singalila

  Vzhůru do národního parku Singalila. Bydlet budeme u místní rodiny, kde budeme mít vlastní zázemí. V průběhu těchto pěti dnů vyzkoušíme, jak se žije místním. Budeme také hodně chodit. Uděláme si pár výšlapů na okolní kopce, včetně nejvyšší hory Západního Bengálska - Sandakhpu (3636 metrů). Z tohoto vrcholu je možné vidět čtyři z pěti nejvyšších hor světa. Mount Everest, Kanchenjungu, Makalu a Lhotse. Podíváme se také do školy, kde se můžeme zapojit do interakce s dětmi a zároveň předáme pomoc, kterou dovezeme. Možná dojde i na fotbal.
 • DEN 10 Cesta do Yuksomu - autonomní oblast Sikkim

  Příkrými svahy se budeme po celý den proplétat, abychom mohli večer dorazit do bývalého královského "města" Yuksom. Odtud začneme následující den Goecha la trek.
 • DEN 11 Vzůru do hor

  První den treku jdeme z Yuksomu (1780m) do Tsoky (2980m) a bude to stát něco sil. Čeká nás 17 kilometrů Nepálské roviny (čti nahoru a dolů) a na závěr dne stoupání do strmého kopce. Dnešek bude trochu bolet a cesta nám potrvá 8-9 hodin.
 • DEN 12 - Tsoka - Dzongri

  Dnešní část treku bude převážné stoupání do osady Dzongri (3970m). Z Dzongri se další den ráno půjdeme podívat na nedaleký vrchol Dzongri top. Z vrcholu se nám poprvé ukáží Himálaje v plné své kráse. Dnešní výstup nám potrvá 7-8 hodin.
 • DEN 13 Dzongri - Thangsing

  Třetí den půjdeme převážnou část trasy po vrstevnici. Ke konci nás bude čekat sestup k řece, do místa zvaného Kokchurong a následný výstup do osady Thangsing (3980m). 5-6 hodin
 • DEN 14 Výšlap k ledovcové moréně

  Dnes nás čeká krátké pozvolné stoupání do posledního tábořiště Lamuney (4190m). Zde si uděláme aklimatizační výstup na některý z okolních vrcholků a připravíme se na následující den. Půjdeme spát brzo. 2-3 hodiny
 • DEN 15 Noční pochod do srdce Himálaje

  Vstaneme ve 2 hodiny ráno a vyrazíme na 3 hodinový pochod na View point (4580m). Přijdeme ještě před východem slunce. Budeme pozorovat nádherné divadlo odehrávající se na 3. nejvyšší hoře světa Kanchenjunze (8586m), která se před námi bude barvit do neuvěřitelných odstínu zlaté, červené a žluté. Po návratu si dáme snídani, pobalíme se a vyrazíme zpět do Kokchurongu (3700m). Dnešek bude dlouhý. 6-8 hodin
 • DEN 16-17 Sestup z Kokchurongu přes Tsoku do Yuksomu

  Poslední dva dny treku půjdeme přes lesy jako z Tolkienova Pána prstenů. Rododendronové stromy, stoleté vykotlané duby v kombinaci s mraky a nádherným tichem. Pod námi ledovcová řeka. Budeme postupně sestupovat do výchozího místa naší výpravy - Yuksomu (3700-2980-1780m). Každý den budeme mít přibližně 17 kilometrový úsek. To je 7-9 hodin chůze.
 • DEN 18-19 Zpáteční cesta do Siliguri a na letiště v Bagdogře

  Po náročném treku si pořádně odpočineme v Yuksomu a vyrazíme zpět směrem do nížin. Podle odletu letadla si ještě projdeme Siliguri a pak vyrazíme zpátky domů.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s náklady za cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, pojištění, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu, možná očkování a pojištění).
2Kolik co stojí?
Dáš-li si každý den: ● jeden džus z čerstvého ovoce, připrav si navíc 600 CZK (17 dnů) ● jednu Coca Colu, připrav si navíc 200 CZK (17 dnů) ● jedno pivo (ležák - 4.8%) připrav si navíc 1 200 CZK (17 dnů) ● jeden královský kokos (čerstvý kokosový ořech-pije se kokosová voda), připrav si navíc 300 CZK (17 dnů) ● tři banány, jedno mango a jedno avokádo, připrav si navíc 700 CZK (17 dnů). Koupíš-li si suvenýry: ● pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-50 CZK ● magnetka na lednici stojí 20-80 CZK ● plátěná, konopná, či jiná taška s motivem země, slona nebo něčeho jiného stojí 100-300 CZK ● ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK. Chceš-li se obléci jako místní: ● sárong (oděv pro muže-sukně) stojí 100-300 CZK ● lněná košile unisex stojí 150-400 CZK ● bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK ● sárí (oděv pro ženy) stojí 200-1000 CZK ● kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK. Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu: ● 100 g černého čaje stojí 50-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení) ● 100 g zrnkové kávy stojí 20-300 CZK (dle kvality a balení)
3Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou) ● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic (hodí se na vysočině) ● Termoprádlo ● Kraťasy ● Triko ● Rolák/mikina (hodí se v čajových plantážích) ● Lehká bunda (hodí se v čajových plantážích) ● Sandále/skladné žabky (nazouváky) ● Kotníkové boty (pohory)/polobotky s dobrou podrážkou ● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy) ● Spodní prádlo ● Ručník + kartáček na zuby + malá pasta + dezinfekční gel + sprchový gel + Nivea ● Lékárnička: náplast + australský olejíček + ibalgin/paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině) ● Čelovka (malé světlo) ● Opalovací krém + sluneční brýle ● Pončo proti dešti (pláštěnka) ● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká) ● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas ● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) ● Finanční rezervu dle uvážení ● Fotoaparát ● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána
4Jaké tam bude počasí, teplota a co tomu přizpůsobit?
Indie je díky poloze v tropickém pásu zemí s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. V Darjeelingu a Singalile, tedy v oblasti čajových plantáží se hodí teplejší oblečení. Budeme ve výškách okolo 2 000 metrů nad mořem, kde jsou dny i noci chladnější (5-15 stupňů Celsia).
5Potřebuji do Indie víza a jak je získám?
Indická víza je možné řešit online na adrese: https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html. Případně alespoň měsíc před odletem na ambasádě v Praze. Kde je třeba se dostavit s elektronicky vyplněnou žádostí, barevnou fotografií (5x5 cm) a pasem. O víza je třeba požádat v pracovní dny od 9:30 do 12:00. Poplatek spojený s vydáním turistických víz činí 2050 CZK (+70 CZK poplatek ICWF), pro osoby české národnosti. Oficiální lhůta pro vydání víz je šestidenní (včetně dvou dnů na podání a vyzvednutí pasů). Nicméně je třeba počítat raději se dvěma týdny.
6Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Ano, je fajn být očkován. Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty . Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
7Kolik peněz si vzít sebou, rozměnit před odjezdem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si české koruny (CZK) na americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě procentuální poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
8Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme cestovní pojištění přes Český horolezecký svaz nebo členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace a porovnání najdeš zde: http://m-lidr.cz/chs-trio-vs-alpenverein/. Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
9Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
10Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
11Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-8 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
12Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
13Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
14Zvířata na cestách?
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

CO ŘÍKAJÍ NAŠI SPOLUCESTOVATELÉ

 • Týmto by som Vám chcel veľmi poďakovať za sprostredkovanie cesty po Jáve. Pavla a jej manžel Asep sú vynikajúci sprievodci, ktorí sú úžasní ľudia, ochotní urobiť všetko pre poznanie tejto krajiny. Precestoval som už zopár krajín, ale tak blízko k životu obyčajných ľudí, k ich radostiam, starostiam som sa dostal až na Jáve. A to len vďaka Pavle a Asepovi. Nie som moc na písanie a zďaleka neviem vyjadriť moju vďačnosť za túto cestu. Chcem len, aby ste vedeli, že tieto dve osoby sú poklad. A pre ľudí, ktorí nechcú vylihovať na pláži a pozerať na krajinu spoza plota hotelového rezortu je toto to pravé. Ešte raz vďaka. Miro
  Miroslav Bačík
  Topoľčany
 • Annamaria juranova s travelnative
  Dovolenka na Srí Lanke bola moja prvá návšteva Ázie, vlastne moje prvé kroky mimo Európy a preto som mala prirodzene obrovské očakávania. S pokojným svedomím môžem napísať, že boli mnohonásobne prekonané a lepšie než cestovanie s TravelNative som si nemohla vybrať. Ak chce človek spoznať pravú tvar krajiny, jej kultúru, pokecať s miestnymi, ochutnať ich tradičné jedlá, preskúmať krásy prírody, tak vrelo odporúčam všetkými desiatimi. Bonusom je pexeso či kriket s miestnymi deťmi a hlavne ten dobrý pocit, že aj na dovolenka vlastne pomáhate. No nič by nebolo také dokonalé nebyť našich večne vysmiatych sprievodcov, ktorí nám Srí lanku predostreli ako na zlatom podnose. Vymysleli super program, množstvo alternatív, aby vyhoveli každému, dozvedeli sme sa vďaka nim kopu zaujímavých informácii , tipy, triky ako prežiť a najviac si to užiť. Odniesla som si zážitky do konca života. Ďakujem !!
  Annamária Juráňová
  Studentka medicíny
 • Michal Frank s travelnative
  S TravelNative jsem vyrazil na Srí lanku a bylo to prostě úžasné. Díky TravelNatice jsem zažil a viděl tolik krásných památek, chrámů, popovídali si s místními lidmi, navštívili výuku v místní škole, prostě paráda. Na všechny moje otázky mi vždy průvodci s nadšením a zapálením odpověděli. Rozhodně TravelNative můžu jen a jen doporučit!! Příště znovu! Moc děkuju za krásné zážitky. 
   
  Michal Frank
  Pekař a cukrář
 • Maru jancarikova travelnative
  Krásně a aktivně strávený čas se super skupinkou, nezapomenutelné zážitky na celý život, které máme díky Kubíkovi. Srí Lanka byla úchvatná, dobře vybraná místa i aktivity, bylo o nás postaráno. Těším se na Nepál! Istuti.
  Maru Jančaříková
  Marketing manager
 • aneta cunderlova travelnative
  Před pár dny jsem se vrátila z naprosto fantastické a nezapomenutelné dovolené na Srí Lance. Rada bych napsala něco alespoň trochu negativního, aby mé hodnoceni vypadalo objektivněji, ale prostě není co!!! Vše bylo úžasné a když se náhodou vyskytl nějaký problém, průvodce Kuba si s ním hladce poradil. Opravdu skvělá dovolená plná nádherných zážitků, cestování a krásných lidí. Čtrnáct dní jsme se jen smáli, hodovali a užívali si života. Co víc si jen může člověk na dovolené přát?!! 
  Aneta Čunderlová
  Dobrodruh
 • Veronika Chylova na Sri Lance s TravelNative
  Cestovanie s TravelNative je perfektné - každý deň nový zážitok, autentická skúsenosť a spoznávanie skutočnej krajiny a jej obyvateľov. Som nesmierne rada, že som mohla takto prebádať práve Srí Lanku - úžasnú krajinu s usmievavými ľuďmi a dychvyrážajúcou prírodou :) Ďakujem za skvelé spomienky a atmosféru, ktorú som si so sebou priniesla aj domov :) TravelNative vrelo odporúčam každému, kto si chce svoje cestovanie vychutnať naplno 
  Veronika Chylová
  Marketing manager
 • Kuba byl hrozně fajn, milý, obětavý a schopný průvodce, který s úsměvem na tváři vyhovoval všem našim cestovatelským rozmarům. Program se vždy přizpůsobil našim přáním a silám. Viděli jsme jsme jak turistickou klasiku, tak místa, kam se běžně nevydáte. Třeba učení v místní škole a kriket s celou vesnicí mě nabil obrovskou energií. Až bude čas, pojedu zas. Všem doporučuji.
  Vít Křížka
  Právník
 • Dovolená nad očekávání. Srí Lanka je krásná země s nádhernými scenériemi a přátelskými obyvateli. Díky TravelNative jsme měli možnost vidět místa, které bychom na vlastní pěst určitě nenavštívili. Hlavně bychom si naše cestování neužili tak naplno a bezstarostně bez našeho průvodce. Děkuji skupině za úžasnou dovolenou se skvělými zážitky. Ještě dlouho budu vzpomínat. Samou chválu na Kubu. TravelNative každopádně doporučuji.
  Pavla Špidlová
  Studentka
 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg