CO JE TRAVEL NATIVE

Zapomeňte na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekejte pětichodové meny, netěšte se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí. Je to poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma.

S pomocí místních tě provedeme místy, která stojí za to vidět. Seznámíme tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství.
Přitom všem i pomůžeš.

Spolupracujeme s majiteli rodinných ubytování, hostelů, guest housů, restaurací, turisticky atraktivních i zapomenutých míst. Víme komu platíme. Hlídáme si, aby peníze, které přivezeme zůstaly v dané ekonomice a nebyly vyvedeny po zaplacení pryč.

To vše v malých skupinách 4-9 lidí na jednu cestu a maximálním počtu 40-ti cestovatelů do roka v jedné lokalitě. Nechceme podporovat masový turismus.

Stavíme na principu transparentnosti. Veškeré náklady na naše cesty jsou přehledně rozepsány v tabulkách u každé cesty. Pokud ti není něco jasné, napiš nám.

Jak pomáháme?

Každý cestovatel, který s námi vyrazí přispívá 5-8 USD na osobu a den cesty do "Fondu pomoci". Z fondu pomoci nakoupí průvodce spolu s místními a účastníky potřebné vybavení.
Zaměřujeme se na oblast zdravotnictví a školství. Tyto dva obory jsou zásadní v rozvoji každého státu. Závisí na nich pokrok, kvalita a délka života, vzdělání, pracovní uplatnění, společenské uvědomění, podíl na lepším fungování našeho světa.

Myslíme si, že peníze sami o sobě nepomáhají a nerozvíjejí.

Snažíme se “neexportovat” českou, ani evropskou kulturu. Neříkáme místním co a jak mají dělat. Nevměšujeme se do zaběhnutých systémů navštívených států.
Díky naší pomoci dáváme prostor dětem z chudých rodin, aby měly podobnou “startovací čáru”, jako děti z privilegovaných rodin. Zdravotnická centra v horách zásobujeme základním vybavením a léky, aby mohla poskytovat lepší službu pro obyvatele odlehlých horských oblastí. Výjimečně zaplatíme plat učitele, či zdravotníka. Na světě existuje výrazně méně lidí s možností cestovat za poznáním. My patříme mezi těch 10% šťastných. Je to privilegium a zároveň odpovědnost. Rozvíjíme navštívená místa a oplácíme možnost cestovat, objevovat a poznávat, protože je to fér.

Na Srí Lance podporujeme Heenkendu - člověka, který zadarmo doučuje děti z chudších rodin angličtinu. Bez znalosti jazyka neuspějí mladí lidé na univerzitách, kde jsou všechny předměty v Angličtině. Univerzitní vzdělání je klíčem k lepšímu životu. Pro tyto studenty jsme vytvořili fond, kde každou cestou přispíváme 8 USD na den a osobu. Z fondu následně nakupujeme školní pomůcky, uniformy a co je právě potřeba. Fond, který si řídí Heenkenda se zaměřuje na děti ze Sinhálských rodin.
Další fond tvoříme ve spolupráci se Sujee a Selwou - majitelem ubytování na Srí Lanské vysočině. Z fondu jsou financovány extra hodiny pro studenty z Tamilských rodin.

V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Finančně a materiálně podporujeme zdravotnické středisko ve vesnici Sidhing pod majestátní horou Machapuchare (Fishtail, 6996 m.n.m) v oblasti pohoří Annapurna. Podporujeme rodinu zakladatele Himal Foundation a Mardi Himal treku Sudipa Gautama, který tragicky zemřel po pádu ve svém rodném pohoří v roce 2022. Spolupracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí studentů základní školy ve vesnici Sidhing. Příležitostně se zapojujeme do dalších projektu v dalších navštívených oblastech.

V Indonésii spolufinancujeme základní potraviny pro místní studenty, či lidi s těžkými životními poměry. Naši průvodci Pája a Asep se spolu s místními podílejí na rozhodování kam daná pomoc bude směřovat.

V Indii se podobně jako v Nepálu snažíme předávat informace o životním prostředí. Navíc zde podporujeme Shalom English school ve vesnici Chotta Hatta (Západná Bengálsko, národní park Singalila), kterou vedou naši kamarádi Abishek a Titimus.

Na projekty pravidelně dohlížíme. Snažíme se, aby účastníci našich cest mohli být dlouhodobém kontaktu.

Stavíme na principu zodpovědného cestování.

Jako cestovní agentura TravelNative, s.r.o., IČ 21106762, spolupracujeme s cestovní kanceláři We travel the world, IČO 08351864 a cestovní kanceláři Expediční klub, IČO 05768039. Spolupracujeme také s Cestovatelským klubem TravelNative z.s., IČ 07163231.

V ČEM JSME JINÍ

KDO JSME

Kuba

Cestovatel, průvodce, podnikatel, snílek a trochu blázen

+420723766694


Pár let zpátky bych si nebyl jistý, co mám do tohoto medailonku napsat. Pracoval jsem v obří korporaci na zákaznickém oddělení a netušil jsem, co mě baví a kam chci svůj život směřovat. Po čtrnácti měsících jsem dal výpověď a s batohem na zádech odletěl do Malajsie. Chtěl jsem za tři měsíce procestovat Jihovýchodní Asii a udělat si jasno. Souběh událostí nakonec zařídil, že jsem projel 5 zemí v Jižní a Jihovýchodní Asii. Cesta se protáhla na 12 měsíců. Objevil jsem nová místa, seznámil se s úžasnými lidmi, ochutnal výborná jídla a poznal trochu víc sám sebe.
Nejvíce na mne zapůsobila Srí Lanka a Nepál. Země s úžasnými lidmi, kteří mne okouzlili svou bezprostředností a pohostinností. Země s nádhernou přírodou a výbornou kuchyní. Země, kam tě chceme vzít.

Kuba je certifikovaný horský průvodce MŠMT.

Míša Martanová (Srí Lanka, Indie, Nepál)

Cestovatelka, jogínka


Jsem holka ze Šumavy, která miluje pohyb, přírodu a od dětství obdivuje velkolepost hor. Sport, skvělé jídlo, zdravý životní styl, ale hlavně i zvídavost, otevřenost a svobodomyslnost, to je moje gró. Mám ráda změny a výzvy proto taky můj život nabral trochu jiný směr, než okolí očekávalo. Ano, holka ze Šumavy tělem i duší, ale jen do té doby, než jsem poprvé navštívila Asii a oblíbila si tamní kultury, krajinu a asijskou kuchyni. Od té doby zůstala půlka mé duše tam, a tak nezbylo nic jiného než tomu přizpůsobit svůj životní styl. Více jak polovinu z roku objevuji další krásy zemí a lidí tohoto kontinentu. Druhým domovem se mi tak stala Srí Lanka, kde jsem propadla oceánu i surfování a naučila se harmonizovat tělo, duši a mysl pomocí jógy a dalších východních technik. Mé cesty mi otevřely oči a mysl, a naopak naučily nahlížet více do sebe a na základě těchto zkušeností se i nadále rozvíjet. Cestování je pro mě nejlepší školou života a zážitky jsou o to lepší, když se můžou sdílet. Bude-li to tvůj první cestovatelský krok či už máš něco našlapáno, ráda tě doprovodím!

Míša je certifikovaná horská průvodkyně MŠMT.

Pavla Egiana (Jáva - Indonésie)

(Dobro)družka v indonéské domácnosti


Můj příběh začal v roce 2016, kdy jsem se po škole rozhodla vyjet na roční putování napříč Asií. Cestovala jsem sama, poznávala a hledala směr, jakým se vydat dál. Cesta se protáhla, když jsem se zamilovala, natrvalo přestěhovala do Indonésie a v roce 2018 provdala. S manželem Asepem a jeho rodinou bydlíme ve vesnici mimo supermarkety i evropský luxus. Žijeme tradičním indonéským způsobem, a i když je to někdy jízda, tak si tuto „surovou“ a turisty nepolíbenou Indonésii užívám. A přesně takovou ji ukážeme i tobě – přírodu, kulturu, tradiční jídla, řemesla i to, jak nápomocná je místní komunita.

Veronika Vopršalová (Nepál)

Horalka, milovnice trailových bot a jídla, zubařka


Od jistého okamžiku, kdy jsem byla jako malé mimčo nechtěně pokřtěna krkonošskou zavějí, mi hory přirostly k srdci. Asi se nikdy nedozvím, jakou roli hrála tato neoblíbená rodinná historka v mém vztahu k horám. Vím jen, že když u nás napadne půl metru prašanu, jdou pracovní povinnosti stranou a ze svahu mě dostane pouze tma (nebo jídlo, to bych dál nerozmazávala, na výpravě pochopíš… :-). Že když na skály zasvítí první jarní sluníčko, je program na následující dny jasný. S TravelNative mne kromě lásky k cestování spojuje snaha dělat věci jinak, ať už na cestách, v přírodě nebo v ordinaci. Nebudu Tě brát na notoricky profláklá místa plná turistů, ale o to radši Tě provedu méně známými údolími, kde naprosto nedotčená příroda nahrazuje pětihvězdičkové hotely. Není jednoduché nepoddat se stereotypu a pohodlí komfortního života doma, můžeš se spolehnout, že s tím Ti můžu pomoci. Přidáš se?

Standa Horák

Marketér, srdcem cestovatel

+420733624061


Jsem oficiálně Slovák už 5 let žijící ve Zlíně, ale raději se považuji za moraváka. Makám v online marketingu jako konzultant, takže většinu času trávím v kanclu, na schůzkách nebo v autě. Tuto rutinu rád narušuji cestováním. Mám za sebou 150 km trek ve Skotsku, procestoval jsem Rumunsko, kde jsem žil půl roku a užíval si v Lyonu život Francouze. Miluji hory a cestování na místa, kde turismus ještě nezhatil autenticitu domácí atmosféry a prostředí. Cestovat sám je však nuda a googlit po internetu, kde jsou ta nejlepší místa je také občas otrava. Proto jsme s Kubou rozjeli TravelNative, kde cestujeme s lidmi na opravdová místa, bez turistů, s místními obyvateli a zažíváme parádní věci za nízké náklady.

Daniela Pachlová (Srí Lanka, Indie, Nepál)


Již 10 let objevuji svět. Po souši i po moři. Svou kariéru jsem začala jako delegátka v Turecku a od té doby procestovala několik oblastí světa, včetně Karibiku, Středozemí, Severního moře a Oceánie. V těchto oblastech jsem se starala nejen o organizaci zájezdů. V navštívených zemích mě vždy nejvíce uchvátily kulturní poklady a místní tradice. Ráda se vydávám s fotoaparátem sama do divočiny, kde zachycuji krásu a autentičnost světa kolem mě. Moje první cesta na Srí Lanku v únoru 2023 mě dostala. Krása přírody, laskavost místních obyvatel a jejich široké úsměvy mě okouzlily.

Danča také již 6 let aktivně cvičí jógu a medituje. Během své návštěvy Srí Lanky měla jedinečnou příležitost setkat se s buddhistickými mnichy a meditovat s nimi v hornaté vysočině středu ostrova. Tato zkušenost jí otevřela nové perspektivy a pomohla jí prohloubit svou duchovní cestu. Díky józe a meditaci přináší Danča do svých cest další rozměr a poznání, které sdílí s cestovateli. Těším se na naše společná dobrodružství. Není nic lepšího, než poznávat svět očima těch, kteří ho nazývají domovem. Danča.

Chceš zažít skutečně dobrodružnou dovolenou?

1Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou), vleze se jako příruční zavazadlo, lehčí oblečení jako kraťasy a triko, na vysočinu něco teplejší jako kalhoty, dlouhý rukáv, lehkou bundu, obuv: sandále, kotníkové boty (pohory), skladné žabky (nazouváky), základní lékárničku: náplast, ibalgin/paralen, tablety s minerály, léky na průjem, repelent (alespoň 25 % látky DEET), čelovka (malé světlo), opalovací krém + sluneční brýle, pončo proti dešti (pláštěnka),láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká), kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas. • Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) • Finanční rezervu dle uvážení
2Jaké tam bude počasí a teplota?
Srí Lanka je díky poloze v tropickém pásu zemí s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. Na vysočině, tedy v oblasti čajových plantáží se hodí teplejší oblečení. Budeme tam ve výškách 1 500 – 2 000 metrů nad mořem, kde jsou dny i noci chladnější (10-15 stupňů Celsia).
3Potřebuji na Srí Lanku víza a jak je získám?
Srí Lánská víza se vyřizují online na stránkách: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ?payType=1 . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám.
4Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Ano, je fajn být očkován. Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty .
5Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je zaměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
6Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
7Jak je to s cenou za dovolenou, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. V této částce NENÍ zahrnuta letenka (pokud chceš, můžeme Ti dát typ, kde ji koupit nejvýhodněji). Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ si pravou cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ. Jediné peníze, které si od Tebe vezmeme bude záloha – všechny své náklady v dané zemi si platíš sám na místě a místním lidem.
8Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
9Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
10Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 5-7 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
11Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
12Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…

CESTOVATELSKÉ AKCE