CO JE TRAVEL NATIVE

Zapomeňte na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekejte pětichodové meny, netěšte se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí. Je to poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma.

S pomocí místních tě provedeme místy, která stojí za to vidět. Seznámíme tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život třeba Srí Lančana. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.

Spolupracujeme s místními lidmi, kterým tak pomáháme k lepšímu živobytí. Platíš přímo jim. Před cestou se hradí jen členský příspěvek a zbytek peněz máš celou cestu u sebe a utrácíš je, jak potřebuješ. Náklady na každou naši cestu zahrnují přepravu z místa na místo, ubytování, 3x denně stravu, poplatky za povolení vstupu na památky, do národních parků a na další atrakce, v nákladech jsou obsaženy také vízové poplatky (v částce není započítán náklad na letenku, veškeré tekutiny, očkování a pojištění). Snažíme se realizovat většinu aktivit mimo cestovní agentury a zprostředkovatele. Tímto šetříme náklady a dohlížíme, aby šli peníze přímo do ruk místních obyvatel. Výlety vymýšlíme sami na základě našich zkušeností.

To vše v malých skupinách 4-8 lidí na jednu cestu a maximálním počtu 40-ti cestovatelů do roka v jedné lokalitě. Nechceme podporovat masový turismus.

A jak pomáháme?
Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím, či zahraničním vlastníkům).
Dále pak na Srí Lance podporujeme Heenkendu - člověka, který zadarmo doučuje děti z chudších rodin angličtinu. Bez znalosti jazyka neuspějí mladí lidé na univerzitách, kde je vše vyučováno v Angličtině. Univerzitní vzdělání je klíčem k alespoň trochu lepšímu životu. Pro tyto studenty jsme vytvořili fond, kde každou cestou přispíváme 5 USD na den a osobu. Z fondu následně nakupujeme školní pomůcky, uniformy a co je právě potřeba - fond si řídí Heenkenda. Jedná se o děti zejména ze Sinhálských rodin.
Další fond tvoříme ve spolupráci se Selwou - majitelem ubytování na Srí Lanské vysočině. Z fondu jsou financovány extra hodiny pro studenty zejména z Tamilských rodin.

V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí. Aktuálně se jedná o studenty základní školy ve vesnici Sidhing v Annapurna mountain range, Kaski region, Nepál.
V Nepálu žije 30 000 000 osob a neexistuje jediná recyklační společnost. Lidé odpad pálí na ulicích, odhazují ho všude (dokonce i v CHKO a v Himáláji), zejména pak do řek. Odpad se dostává do moří a oceánů. Stává se z něj mikro odpad. Ten putuje dále. Je-li odpad ve vodě – je v plodinách a zvířatech. Následně my lidé jíme zeleninu, ovoce, maso a pijeme vodu (nejen lidé v Nepálu – lososa, tuňáka, rýži, mango, avokádo, ananas, banán atd. ochutnal dnes už téměř každý).
Na západě máme potřebné informace o tom, co je plast, tužková baterie, anebo jen mikrotenový sáček. To je ovšem celosvětová výjimka. Lidé v méně rozvinutých zemích tyto informace nemají.
A právě proto je důležité dělat osvětu a předávat informace už od těch nejmenších – to jsou příští generace.

V Indonésii a Tanzánii spolufinancujeme lepší jídlo pro místní studenty, či lidi s těžkými životními poměry. Naše průvodkyně Pája a Bronia se spolu s místními podílejí na rozhodování kam daná pomoc bude směřovat. Zároveň dohlížejí, zda-li opravdu prospívá a neškodí.

V Indii se podobně jako v Nepálu snažíme předávat informace o znečištění. Navíc zde podporujeme Shalom English school ve vesnici Chotta Hatta (Západná Bengálsko, národní park Singalila), kterou vedou naši kamarádi Abishek a Titimus.

Lidi i projekty pravidelně rozvíjíme a zjišťujeme posuny a vývoj daných lokalit.

Stavíme na principu zodpovědného cestování.

Jsme zapsaný spolek Cestovatelský klub TravelNative z.s., IČ 07163231, vedený ve spolkovém rejstříku u Krajského soudu v Ostravě v oddílu L, složce číslo 17452.

V ČEM JSME JINÍ

KDO JSME

Kuba Frank

Kdysi v korporaci, teď objevitel

+420723766694


Pár let zpátky bych si nebyl jistý, co mám do tohoto medailonku napsat. Pracoval jsem v obří korporaci na zákaznickém oddělení a netušil jsem, co mě baví a kam chci svůj život směřovat. Po čtrnácti měsících jsem dal výpověď a s batohem na zádech odletěl do Malajsie. Chtěl jsem za tři měsíce procestovat Jihovýchodní Asii a udělat si jasno. Souběh událostí nakonec zařídil, že jsem projel 5 zemí v Jižní a Jihovýchodní Asii. Cesta se protáhla na 12 měsíců. Objevil jsem nová místa, seznámil se s úžasnými lidmi, ochutnal výborná jídla a poznal trochu víc sám sebe.
Nejvíce na mne zapůsobila Srí Lanka a Nepál. Země s úžasnými lidmi, kteří mne okouzlili svou bezprostředností a pohostinností. Země s nádhernou přírodou a výbornou kuchyní. Země, kam tě chceme vzít. Kuba je certifikovaný horský průvodce MŠMT.

Míša Martanová (Srí Lanka, Nepál)

Cestovatelka, jogínka


Jsem holka ze Šumavy, která miluje pohyb, přírodu a od dětství obdivuje velkolepost hor. Sport, skvělé jídlo, zdravý životní styl, ale hlavně i zvídavost, otevřenost a svobodomyslnost, to je moje gró. Mám ráda změny a výzvy proto taky můj život nabral trochu jiný směr, než okolí očekávalo. Ano, holka ze Šumavy tělem i duší, ale jen do té doby, než jsem poprvé navštívila Asii a oblíbila si tamní kultury, krajinu a asijskou kuchyni. Od té doby zůstala půlka mé duše tam, a tak nezbylo nic jiného než tomu přizpůsobit svůj životní styl. Více jak polovinu z roku objevuji další krásy zemí a lidí tohoto kontinentu. Druhým domovem se mi tak stala Srí Lanka, kde jsem propadla oceánu i surfování a naučila se harmonizovat tělo, duši a mysl pomocí jógy a dalších východních technik. Mé cesty mi otevřely oči a mysl, a naopak naučily nahlížet více do sebe a na základě těchto zkušeností se i nadále rozvíjet. Cestování je pro mě nejlepší školou života a zážitky jsou o to lepší, když se můžou sdílet. Bude-li to tvůj první cestovatelský krok či už máš něco našlapáno, ráda tě doprovodím! Míša je certifikovaná horská průvodkyně MŠMT.

Pavla Egiana (Jáva - Indonésie)

(Dobro)družka v indonéské domácnosti


Můj příběh začal v roce 2016, kdy jsem se po škole rozhodla vyjet na roční putování napříč Asií. Cestovala jsem sama, poznávala a hledala směr, jakým se vydat dál. Cesta se protáhla, když jsem se zamilovala, natrvalo přestěhovala do Indonésie a v roce 2018 provdala. S manželem Asepem a jeho rodinou bydlíme ve vesnici mimo supermarkety i evropský luxus. Žijeme tradičním indonéským způsobem, a i když je to někdy jízda, tak si tuto „surovou“ a turisty nepolíbenou Indonésii užívám. A přesně takovou ji ukážeme i tobě – přírodu, kulturu, tradiční jídla, řemesla i to, jak nápomocná je místní komunita.

Standa Horák

Marketér, srdcem cestovatel

+420733624061


Jsem oficiálně Slovák už 5 let žijící ve Zlíně, ale raději se považuji za moraváka. Makám v online marketingu jako konzultant, takže většinu času trávím v kanclu, na schůzkách nebo v autě. Tuto rutinu rád narušuji cestováním. Mám za sebou 150 km trek ve Skotsku, procestoval jsem Rumunsko, kde jsem žil půl roku a užíval si v Lyonu život Francouze. Miluji hory a cestování na místa, kde turismus ještě nezhatil autenticitu domácí atmosféry a prostředí. Cestovat sám je však nuda a googlit po internetu, kde jsou ta nejlepší místa je také občas otrava. Proto jsme s Kubou rozjeli TravelNative, kde cestujeme s lidmi na opravdová místa, bez turistů, s místními obyvateli a zažíváme parádní věci za nízké náklady.

Vojta Kala (spirituální Nepál)

Z fitness trenéra jogín


Jsem nepálským dobrodruhem. I když mě láká svět a baví cestování, tak jsem spíše vnitřním dobrodruhem v tom smyslu, že rád prozkoumávám své vnitřní dění. Právě o tom je i nepálska kultura a filozofie budhizmu, které se v Nepálu věnuji. Už 10 let dělám, jógu, také se celý život věnuj fitness, dělal jsem gymnastiku, street workout, parkour, bojové sporty a tanec. Život mě vede cestou, která mě nikdy nepřestává překvapovat, ale zároveň uprostřed chaosu nacházím dokonalý řád protkaný spontánními událostmi, které mě dovedly až TravelNative. Považuji se za jogína, ne protože cvičím jógu, ne protože sna její pohybovou část ovládal na vyšší úrovni., což neovládám, ale protože kráčím po cestě otevřenosti a kuráží žít tak, jak si mé srdce žádá.

Veronika Vopršalová (Nepál)

Horalka, milovnice trailových bot a jídla, zubařka


Od jistého okamžiku, kdy jsem byla jako malé mimčo nechtěně pokřtěna krkonošskou zavějí, mi hory přirostly k srdci. Asi se nikdy nedozvím, jakou roli hrála tato neoblíbená rodinná historka v mém vztahu k horám. Vím jen, že když u nás napadne půl metru prašanu, jdou pracovní povinnosti stranou a ze svahu mě dostane pouze tma (nebo jídlo, to bych dál nerozmazávala, na výpravě pochopíš… :-). Že když na skály zasvítí první jarní sluníčko, je program na následující dny jasný. S TravelNative mne kromě lásky k cestování spojuje snaha dělat věci jinak, ať už na cestách, v přírodě nebo v ordinaci. Nebudu Tě brát na notoricky profláklá místa plná turistů, ale o to radši Tě provedu méně známými údolími, kde naprosto nedotčená příroda nahrazuje pětihvězdičkové hotely. Není jednoduché nepoddat se stereotypu a pohodlí komfortního života doma, můžeš se spolehnout, že s tím Ti můžu pomoci. Přidáš se?

Chceš zažít skutečně dobrodružnou dovolenou?

1Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou), vleze se jako příruční zavazadlo, lehčí oblečení jako kraťasy a triko, na vysočinu něco teplejší jako kalhoty, dlouhý rukáv, lehkou bundu, obuv: sandále, kotníkové boty (pohory), skladné žabky (nazouváky), základní lékárničku: náplast, ibalgin/paralen, tablety s minerály, léky na průjem, repelent (alespoň 25 % látky DEET), čelovka (malé světlo), opalovací krém + sluneční brýle, pončo proti dešti (pláštěnka),láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká), kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas. • Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) • Finanční rezervu dle uvážení
2Jaké tam bude počasí a teplota?
Srí Lanka je díky poloze v tropickém pásu zemí s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. Na vysočině, tedy v oblasti čajových plantáží se hodí teplejší oblečení. Budeme tam ve výškách 1 500 – 2 000 metrů nad mořem, kde jsou dny i noci chladnější (10-15 stupňů Celsia).
3Potřebuji na Srí Lanku víza a jak je získám?
Srí Lánská víza se vyřizují online na stránkách: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ?payType=1 . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám.
4Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Ano, je fajn být očkován. Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty .
5Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je zaměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
6Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
7Jak je to s cenou za dovolenou, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. V této částce NENÍ zahrnuta letenka (pokud chceš, můžeme Ti dát typ, kde ji koupit nejvýhodněji). Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ si pravou cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ. Jediné peníze, které si od Tebe vezmeme bude záloha – všechny své náklady v dané zemi si platíš sám na místě a místním lidem.
8Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
9Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
10Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 5-7 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
11Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
12Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…

CESTOVATELSKÉ AKCE