CO JE TRAVEL NATIVE

Zapomeňte na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekejte pětichodové meny, netěšte se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí. Je to poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma.

S pomocí místních tě provedeme místy, která stojí za to vidět. Seznámíme tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.

Spolupracujeme s místními lidmi, kterým tak pomáháme k lepšímu živobytí.

To vše v malých skupinách 4-9 lidí na jednu cestu a maximálním počtu 40-ti cestovatelů do roka v jedné lokalitě. Nechceme podporovat masový turismus.

Stavíme na principu transparentnosti. Veškeré náklady na naše cesty jsou přehledně rozepsány v tabulkách u každé cesty. Pokud ti není něco jasné, napiš nám.

Jak pomáháme?

TravelNative se zaměřuje na oblast zdravotnictví a školství. Tyto dva obory jsou zásadní v rozvoji každého státu. Pokrok, kvalita a délka života, vzdělání, pracovní uplatnění, společenské uvědomění, podíl na lepším fungování našeho světa. To všechno a mnohem více závisí od vzdělávání dětí a kvalitní zdravotní péče.
Peníze sami o sobě nepomáhají a nerozvíjejí. Naopak vybavení do škol, pomůcky pro děti, vybavení do nemocnic, plat zdravotnického personálu, léky a další jsou prospěšné.

“Neexportujeme” českou, ani evropskou kulturu. Neříkáme učitelům co a jak mají učit, neříkáme lékařům jak mají léčit. Nevměšujeme se do zaběhnutých systémů navštívených států.
Díky naší společné pomoci dáváme prostor dětem z chudých rodin, aby měly podobnou “startovací čáru”, jako děti z privilegovaných rodin. Zdravotnická centra v horách zásobujeme základním vybavením a léky, aby mohla poskytovat lepší službu pro obyvatele odlehlých zejména horských oblastí. Výjimečně zaplatíme plat učitele, či zdravotníka. Na světě stále existuje méně lidí s možností cestovat za poznáním, než těch, kteří tuto možnost nemají. My jsme jedni z nich. Je to privilegium a zároveň odpovědnost. Rozvíjíme navštívená místa a oplácíme možnost cestovat, objevovat a poznávat, protože je to fér.

Na Srí Lance podporujeme Heenkendu - člověka, který zadarmo doučuje děti z chudších rodin angličtinu. Bez znalosti jazyka neuspějí mladí lidé na univerzitách, kde je vše vyučováno v Angličtině. Univerzitní vzdělání je klíčem k alespoň trochu lepšímu životu. Pro tyto studenty jsme vytvořili fond, kde každou cestou přispíváme 5 USD na den a osobu. Z fondu následně nakupujeme školní pomůcky, uniformy a co je právě potřeba - fond si řídí Heenkenda. Jedná se o děti zejména ze Sinhálských rodin.
Další fond tvoříme ve spolupráci se Selwou - majitelem ubytování na Srí Lanské vysočině. Z fondu jsou financovány extra hodiny pro studenty zejména z Tamilských rodin.

V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí. Aktuálně se jedná o studenty základní školy ve vesnici Sidhing v Annapurna mountain range, Kaski region, Nepál.
V Nepálu žije 30 000 000 osob a neexistuje jediná recyklační společnost. Lidé odpad pálí na ulicích, odhazují ho všude (dokonce i v CHKO a v Himáláji), zejména pak do řek. Odpad se dostává do moří a oceánů. Stává se z něj mikro odpad. Ten putuje dále. Je-li odpad ve vodě – je v plodinách a zvířatech. Následně my lidé jíme zeleninu, ovoce, maso a pijeme vodu (nejen lidé v Nepálu – lososa, tuňáka, rýži, mango, avokádo, ananas, banán atd. ochutnal dnes už téměř každý).
Na západě máme potřebné informace o tom, co je plast, tužková baterie, anebo jen mikrotenový sáček. To je ovšem celosvětová výjimka. Lidé v méně rozvinutých zemích tyto informace nemají.
A právě proto je důležité dělat osvětu a předávat informace už od těch nejmenších – to jsou příští generace.

V Indonésii spolufinancujeme lepší jídlo pro místní studenty, či lidi s těžkými životními poměry. Naši průvodci Pája a Asep se spolu s místními podílejí na rozhodování kam daná pomoc bude směřovat. Zároveň dohlížejí, zda-li opravdu prospívá a neškodí.

V Indii se podobně jako v Nepálu snažíme předávat informace o znečištění. Navíc zde podporujeme Shalom English school ve vesnici Chotta Hatta (Západná Bengálsko, národní park Singalila), kterou vedou naši kamarádi Abishek a Titimus.

Lidi i projekty pravidelně rozvíjíme a zjišťujeme posuny a vývoj daných lokalit.

Stavíme na principu zodpovědného cestování.

Jsme zapsaný spolek Cestovatelský klub TravelNative z.s., IČ 07163231, vedený ve spolkovém rejstříku u Krajského soudu v Ostravě v oddílu L, složce číslo 17452.

V ČEM JSME JINÍ

KDO JSME

J Frank

Kdysi v korporaci, teď objevitel

+420723766694


Pár let zpátky bych si nebyl jistý, co mám do tohoto medailonku napsat. Pracoval jsem v obří korporaci na zákaznickém oddělení a netušil jsem, co mě baví a kam chci svůj život směřovat. Po čtrnácti měsících jsem dal výpověď a s batohem na zádech odletěl do Malajsie. Chtěl jsem za tři měsíce procestovat Jihovýchodní Asii a udělat si jasno. Souběh událostí nakonec zařídil, že jsem projel 5 zemí v Jižní a Jihovýchodní Asii. Cesta se protáhla na 12 měsíců. Objevil jsem nová místa, seznámil se s úžasnými lidmi, ochutnal výborná jídla a poznal trochu víc sám sebe.
Nejvíce na mne zapůsobila Srí Lanka a Nepál. Země s úžasnými lidmi, kteří mne okouzlili svou bezprostředností a pohostinností. Země s nádhernou přírodou a výbornou kuchyní. Země, kam tě chceme vzít. Kuba je certifikovaný horský průvodce MŠMT.

Míša Martanová (Srí Lanka, Indie, Nepál)

Cestovatelka, jogínka


Jsem holka ze Šumavy, která miluje pohyb, přírodu a od dětství obdivuje velkolepost hor. Sport, skvělé jídlo, zdravý životní styl, ale hlavně i zvídavost, otevřenost a svobodomyslnost, to je moje gró. Mám ráda změny a výzvy proto taky můj život nabral trochu jiný směr, než okolí očekávalo. Ano, holka ze Šumavy tělem i duší, ale jen do té doby, než jsem poprvé navštívila Asii a oblíbila si tamní kultury, krajinu a asijskou kuchyni. Od té doby zůstala půlka mé duše tam, a tak nezbylo nic jiného než tomu přizpůsobit svůj životní styl. Více jak polovinu z roku objevuji další krásy zemí a lidí tohoto kontinentu. Druhým domovem se mi tak stala Srí Lanka, kde jsem propadla oceánu i surfování a naučila se harmonizovat tělo, duši a mysl pomocí jógy a dalších východních technik. Mé cesty mi otevřely oči a mysl, a naopak naučily nahlížet více do sebe a na základě těchto zkušeností se i nadále rozvíjet. Cestování je pro mě nejlepší školou života a zážitky jsou o to lepší, když se můžou sdílet. Bude-li to tvůj první cestovatelský krok či už máš něco našlapáno, ráda tě doprovodím! Míša je certifikovaná horská průvodkyně MŠMT.

Pavla Egiana (Jáva - Indonésie)

(Dobro)družka v indonéské domácnosti


Můj příběh začal v roce 2016, kdy jsem se po škole rozhodla vyjet na roční putování napříč Asií. Cestovala jsem sama, poznávala a hledala směr, jakým se vydat dál. Cesta se protáhla, když jsem se zamilovala, natrvalo přestěhovala do Indonésie a v roce 2018 provdala. S manželem Asepem a jeho rodinou bydlíme ve vesnici mimo supermarkety i evropský luxus. Žijeme tradičním indonéským způsobem, a i když je to někdy jízda, tak si tuto „surovou“ a turisty nepolíbenou Indonésii užívám. A přesně takovou ji ukážeme i tobě – přírodu, kulturu, tradiční jídla, řemesla i to, jak nápomocná je místní komunita.

Daniela Pachlová (Srí Lanka, Indie, Nepál)

(Dobro)družka v indonéské domácnosti


Veronika Vopršalová (Nepál)

Horalka, milovnice trailových bot a jídla, zubařka


Od jistého okamžiku, kdy jsem byla jako malé mimčo nechtěně pokřtěna krkonošskou zavějí, mi hory přirostly k srdci. Asi se nikdy nedozvím, jakou roli hrála tato neoblíbená rodinná historka v mém vztahu k horám. Vím jen, že když u nás napadne půl metru prašanu, jdou pracovní povinnosti stranou a ze svahu mě dostane pouze tma (nebo jídlo, to bych dál nerozmazávala, na výpravě pochopíš… :-). Že když na skály zasvítí první jarní sluníčko, je program na následující dny jasný. S TravelNative mne kromě lásky k cestování spojuje snaha dělat věci jinak, ať už na cestách, v přírodě nebo v ordinaci. Nebudu Tě brát na notoricky profláklá místa plná turistů, ale o to radši Tě provedu méně známými údolími, kde naprosto nedotčená příroda nahrazuje pětihvězdičkové hotely. Není jednoduché nepoddat se stereotypu a pohodlí komfortního života doma, můžeš se spolehnout, že s tím Ti můžu pomoci. Přidáš se?

Standa Horák

Marketér, srdcem cestovatel

+420733624061


Jsem oficiálně Slovák už 5 let žijící ve Zlíně, ale raději se považuji za moraváka. Makám v online marketingu jako konzultant, takže většinu času trávím v kanclu, na schůzkách nebo v autě. Tuto rutinu rád narušuji cestováním. Mám za sebou 150 km trek ve Skotsku, procestoval jsem Rumunsko, kde jsem žil půl roku a užíval si v Lyonu život Francouze. Miluji hory a cestování na místa, kde turismus ještě nezhatil autenticitu domácí atmosféry a prostředí. Cestovat sám je však nuda a googlit po internetu, kde jsou ta nejlepší místa je také občas otrava. Proto jsme s Kubou rozjeli TravelNative, kde cestujeme s lidmi na opravdová místa, bez turistů, s místními obyvateli a zažíváme parádní věci za nízké náklady.

Chceš zažít skutečně dobrodružnou dovolenou?

1Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou), vleze se jako příruční zavazadlo, lehčí oblečení jako kraťasy a triko, na vysočinu něco teplejší jako kalhoty, dlouhý rukáv, lehkou bundu, obuv: sandále, kotníkové boty (pohory), skladné žabky (nazouváky), základní lékárničku: náplast, ibalgin/paralen, tablety s minerály, léky na průjem, repelent (alespoň 25 % látky DEET), čelovka (malé světlo), opalovací krém + sluneční brýle, pončo proti dešti (pláštěnka),láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká), kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas. • Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) • Finanční rezervu dle uvážení
2Jaké tam bude počasí a teplota?
Srí Lanka je díky poloze v tropickém pásu zemí s vysokou teplotou po celý rok. Nemusíš si sebou brát celý šatník, botník a veškeré elektronické vychytávky. Stačí ti fotoaparát a pár kusů výše zmíněného oblečení. Na vysočině, tedy v oblasti čajových plantáží se hodí teplejší oblečení. Budeme tam ve výškách 1 500 – 2 000 metrů nad mořem, kde jsou dny i noci chladnější (10-15 stupňů Celsia).
3Potřebuji na Srí Lanku víza a jak je získám?
Srí Lánská víza se vyřizují online na stránkách: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ?payType=1 . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám.
4Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Ano, je fajn být očkován. Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty .
5Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je zaměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
6Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
7Jak je to s cenou za dovolenou, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. V této částce NENÍ zahrnuta letenka (pokud chceš, můžeme Ti dát typ, kde ji koupit nejvýhodněji). Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ si pravou cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ. Jediné peníze, které si od Tebe vezmeme bude záloha – všechny své náklady v dané zemi si platíš sám na místě a místním lidem.
8Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
9Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
10Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 5-7 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
11Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
12Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…

CESTOVATELSKÉ AKCE