Nepál na 21 dní – Trek Mardi Himal, kultura a rafting

Nepál – 17 dní Langtang trek, tibet a rafting
9 listopadu, 2021
Srí Lanka – 16 dní putování napříč ostrovem
11 listopadu, 2021

Nepál na 21 dní – Trek Mardi Himal, kultura a rafting

21 DENNÍ CESTA NEPÁLEM

TERMÍNY 2023: 

1.-21.4.2023

1.-21.11.2023

DESTINACE: Kathmandu, Pokhara, Mardi Himal trek, řeka Lower Seti

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 34990 CZK (bez letenky)

SKUPINA: max. 9 lidí

Trek Mardi Himal, čajové plantáže a rafting Lower Seti

Mardi Himal Base Camp trek (4500 m) je jeden z nejmladších treků v Nepálu. Vznikl před 10 lety a objevil ho náš kamarád Sudip, který nám zároveň dělá průvodce. Trek se nachází kousek od populárního treku Annapurna Base Camp. To, co je na Mardi Himal unikátní, je nádherná hřebenovka, po které většinu cesty půjdeme, na rozdíl od ostatních treků, které jsou převážně v údolí. Díky tomu si můžeme užívat spektakulární výhledy na pohoří Annapurna a špičatou horu Machapuchra neboli Fishtail, kterou považujeme za jednu z nejhezčích (téměř) sedmitisícovek. Je to nádherný špičatý vrch ve tvaru rybí ploutve. 

Trek je vhodný i pro méně zdatné turisty a není potřeba žádné horolezecké vybavení. Jde se několik dní, pozvolným tempem, příjemným terénem s dostatkem prostoru pro aklimatizaci. Navíc se jde jako okruh, takže se celou dobu kocháme různorodou přírodou i výhledy.  Cílem je Mardi Himal Base Camp ve výšce 4500 m pod nádherným Fishtailem. Výstup na něj je samozřejmě dobrovolný. Strávit den "jenom" v High Campu je taky skvělý zážitek :). Cestou spíme v kempech, které zakládal sám Sudip.

Čajové plantáže navštívíme po cestě na Mardi Himal. Nachází se v malebné vesničce Lwang, kde strávíme jednu noc u místních obyvatel. Jsou úžasně milí a pohostinní. Popovídáme s nimi, pojíme u nich v domě na zemi, připijeme si skleničkou roxi a večer si ještě spolu zatančíme. Ve vesnici je čajová továrna, kde můžeme rovnou koupit i ten nejkvalitnější nepálský čaj.

Rafting na řece Lower Seti nás čeká po návratu z treku. "Seti" znamená v překladu Bílá řeka a ona opravdu je. Narazíme na několik divokých a dlouhých peřejích, ale také budou pomalejší úseky vhodné na koupání. Rafting nám zabezpečuje kamarád Rishi. Zná úžasné raftaře, kteří pojedou s námi, naučí nás jak pádlovat a budou nám dělat společnost. Spát a jíst budeme na pláži, večer posedíme u ohně a zazpíváme. Zde můžete mrknout na fotky.

V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí. Aktuálně se jedná o studenty základní školy ve vesnici Sidhing v Annapurna mountain range, Kaski region, Nepál. 10% z nákladů na naši výpravu do hor jde právě do této nadace. Společně s jejím zakladatelem a našim průvodcem Sudipem se pak rozhodujeme, jak dané peníze využijeme.

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.

Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.

Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ. Jediné peníze, které si od Tebe vezmeme bude záloha – všechny své náklady v dané zemi si platíš sám na místě a místním lidem.

Rozpis nákladů na cestuCZKUSD
Náklady na cestu-ubytování, přeprava, 3x denně jídlo, komplet trek, vstupy na památky (bereš s sebou na cestu v USD, platíš přímo místním obyvatelům)20690895
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a Ty předáš co je zrovna třeba, vybere si průvodce v místní měně v průběhu cesty)2300105
Mimořádný členský příspěvek, peníze jdoucí za spolkem na jeho chod a na zaplacení cesty průvodci (v CZK, před cestou, na dvě části-záloha/doplatek)12000522
Celkem náklady na cestu349901521
Náklady mimo rozpočet-letenka, víza, cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny (se vším pomáhá průvodce akce)????

Jak je to s letenkami?
Letenky si kupuje každý sám avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo s podobným příletem. K této cestě kupujeme letenky zde -

LETENKY Praha - Kathmandu

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co tě s námi čeká:

 • DEN 1 - 2 Přílet do Kathmandu

  Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ubytujeme se ve hostelu. Jakmile si odpočineme, projdeme si město a navštívíme pár významných míst, která stojí za to vidět. Strávíme zde dvě noci.
 • DEN 3 Adrenalínová cesta do Pokhary

  Třetí den nás čeká celodenní dobrodružství v autobuse. Pojedeme do Pokhary. Budeme projíždět úrodnými Nepálskými nížinami i údolími s divokými ledovcovými řekami.
 • DEN 4-5 Relax po dlouhé cestě

  Čtvrtý a pátý den budou ve znamení odpočinku. Po dlouhé cestě autobusem budeme poznávat Pokharu – druhé největší nepálské město a počáteční místo výprav do hor. Seznámíme se s místními lidmi a okolím.
 • DEN 6 Začíná trek za místními obyvateli do vesnice Lwang

  Šestý den vyrazíme časně ráno autem do počátečního bodu našeho treku. Dojdeme do vesnice Lwang, kde strávíme noc u místních obyvatel. Připraví nám večeři a povypráví o svých tradicích a své kultuře.
 • DEN 7 Objevování vesniček v údolí

  Druhý den treku půjdeme přibližně dvě hodiny do vesnice Ghalel, kde si dáme oběd. Odpoledne budeme pokračovat do vesnice Sidding ve výšce 1900 metrů, kde strávíme druhou noc.
 • DEN 8 Stoupáme do Low campu

  Třetí den se vydáme do "Low campu". Půjdeme do výšky 2970 metrů nad mořem. Tento úsek nám zabere 4-5 hodin chůze.
 • DEN 9 Výhledy na pohoří Annapurna

  Čtvrtý den treku budeme stoupat do „High campu“. Vyjdeme z Rododendronového lesa, čímž se nám otevřou výhledy do pohoří Annapurna. Dnes stoupáme do výšky 3 550 metrů.
 • DEN 10 Vrchol treku - 4 500 metrů

  Pátý den treku budeme po noci aklimatizováni. Čeká nás výstup do základního tábora – cílového místa našeho výšlapu. Ten se nachází ve výšce 4 500 metrů nad mořem odkud se ještě ten samý den vracíme zpět do „High campu“.
 • DEN 11 - 13 Vzhůru dolů a relax v horkých pramenech

  Šestý den treku začínáme sestupovat. Jdeme stejnou cestou, kterou jsme přišli po hřebenu dolů do „Lower campu“. Sedmý den treku sestupujeme do Jhinu Dandy. Zde jsou horké prameny, které nám po náročném výšlapu udělají zaručeně dobře. Osmý den treku se připojujeme na trasu Annapurna Base Camp (ABC) treku. Přicházíme do vesnice Birethanti, odkud jedeme zpět do Pokhary
 • DEN 14 - 17 Yoga a odpočinek u jezera Begnas Tal

  Po fyzicky náročném výkonu máme naplánovány tři odpočinkové dny kousek od Pokhary u jezera Begnas Tal. Budeme bydlet v krásné krajině s výhledem na jezero a hory. Můžeme se domluvit na hodinách yogy, či hodině meditace s místními mistry. Projdeme si nedalekou malou vesnici a různá zákoutí okolo jezera.
 • DEN 18 Rafting na Lower Seti

  Brzy ráno se sbalíme a vypravíme z Pokhary do městečka Damauli, kde sedneme do raftu a pustíme se do delšího úseků řeky Lower Seti. Večer a noc strávíme ve stanech na písčité pláži s ohněm a snad i s kytarou (kdo máte, berte s sebou).
 • DEN 19 Druhý den na řece a cesta do Kathmandu

  Druhý den na řece dojedeme do našeho cílového místa v soutoku řek Lower seti a Trishuli. Naobědváme se a nasedneme na autobus zpět do Kathmandu, kde strávíme poslední noc.
 • DEN 20Suvenýry a odlet z Kathmandu

  Poslední den vyrazíme do historické části Kathmandu - Thamelu. Nakoupíme koření a suvenýry. Pokud bude více času stavíme se podívat na opičí chrám Swayambunath. Večer, případně další den ráno, vyrazíme směr domov. Odlétáme plní rozličných zážitků a prožitků.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s náklady za cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu a možná očkování).
2Co kolik stojí?
Dáš-li si každý den: ● jedno lassi (nápoj z jogurtu, vody, koření a někdy i ovoce), připrav si navíc 400-600 CZK (17 dnů) ● jednu Coca Colu, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů) ● jedno pivo (ležák - 4.8%), připrav si navíc 1 400 CZK (17 dnů) ● tři banány a jedno mango, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů) Koupíš-li si suvenýry: ● pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-60 CZK ● magnetka na lednici stojí 20-80 CZK ● ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK. Chceš-li se obléci jako místní: ● lněná košile unisex stojí 150-400 CZK ● bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK ● kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK ● vybavení do hor je v průměru o dvě třetiny levnější než u nás (kvalita je také nižší). Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu: ● 100 g černého čaje stojí 100-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení) ● 100 g kardamomu stojí 80-200 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g garam masala stojí 20-40 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g mletého chilli stojí 15 - 25 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g mleté kurkumy stojí 15-30 CZK (dle kvality a balení)
3Vybavení, co s sebou?
● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou) ● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic (pro lepší regulaci teploty) ● Termoprádlo (triko s dlouhým rukávem 2x, „rolák“) ● Triko 2x ● Rolák/mikina/svetr (něco teplého se bude na treku hodit) ● Bunda (ideálně neprofouknutelná, nepromokavá, ale hlavně lehká) ● Lehké rukavice + čepice + klobouk/kšiltovka (skladné) ● Spodní prádlo ● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy) ● KVALITNÍ ponožky + boty s vysokým kotníkem (na treku je třeba mít dobrou oporu nohy) ● Kraťasy, krátké triko, sukni, košili atd. (oblečení do města je na tvém uvážení) ● Plavky ● Ručník (ideálně typu Runto-lehký a rychle schnoucí) + kartáček na zuby + malá pasta + sprchový gel + dezinfekční gel (naučíme se jíst rukama 😊) ● Spacák s optimální teplotou do -5 stupňů (všude budeme mít přikrývky, toto je varianta pro někoho, kdo chce spát ve svém) ● Čelovka (malé světlo) ● Opalovací krém + sluneční brýle ● Skladné sandále (ideálně typu Teva) ● Pončo proti dešti (pláštěnka) ● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká) ● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + kopie pasu + alespoň 2x pasovou fotografii (potřebujeme k vyřízení povolení na trek a vstupu do národního parku) ● Finanční rezervu dle uvážení (naše ceny jsou orientační a není v nich započítána voda, ani jiné tekutiny) ● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) ● Fotoaparát (dle uvážení) ● Lékárnička: náplast + australský olejíček (či jiný antiseptický přípravek, hodí se při škrábnutí, pořezání, puchýři atd.) + Ibalgin/Paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině) ● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána
4Co si vzít, abych toho netahal zbytečně moc?
Vše neseš na zádech (případně Tvé věci nese někdo jiný – placený nosič) na to ber ohled. Do hor nepotřebuješ zbytečnosti – kosmetiku, počítač, tablet anebo celý šatník. Také vždy záleží, kdy jedeme, zimní měsíce (listopad–březen) jsou chladnější, tudíž je třeba teplejší vybavení. Sprcha v horách bývá většinou studenou kyblíkem nabíranou vodou, proto se moc často nesprchujeme – úplně stačí menší ručník a malá hotelová nádobka na sprchový gel. Spacák je třeba na trasách, kde není ještě vybudováno zázemí – když Tě tam budeme brát, tak se to určitě dozvíš před odjezdem. Veškeré další detaily probereme osobně.
5Potřebuji do Nepálu víza a jak je získám?
Nepálská víza se vyřizují online na stránkách: http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám. Cena víz je 40 USD.
6Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty . Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
7Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
8Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083.
9Jak je to s očekávanými náklady na cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi. Spočítali jsme náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. V této částce NENÍ zahrnuta letenka a očkování (dáme ti typ, kde kupovat letenku i proti čemu se očkovat). Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ si pravou cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na pití, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ.
10Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
11Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
12Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-9 osob. Minimální velikost skupiny jsou 4 spolucestovatelé. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
13Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
14Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
15Zvířata na cestách
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

Co říkají naši spolucestovatelé?

 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg