Sri lanka cajova tour
Srí lanka a čajová tour
Červen 24, 2017

Rafting na bílé řece v Nepálu

Nepal rafting Travelnative

Rafting v Nepálu

Když jsme v sedm hodin ráno odjížděli z Pokhary, slunce už nám osvětlovalo kulisy bílých zasněžených hor pohoří Annapurny a Manaslu. Díky otáčení hlavy za těmito krásnými scenériemi v pozadí jsme pak cítili určitou bolest za krkem v zahajovacím místě našeho splavu – mostě u města Damauli. Projížděli jsme kolem nejvyšších hor na světě.
Lower Seti. Seti=bílá. Rychle vyházet rafty, přebalit věci do barelů, nafoukat čluny, přivázat barely, rozdat pádla, vesty a helmy, trochu teoretického školení bezpečnosti a jdeme do lodí. Na přípojném ramenu řeky si vyzkoušíme probranou teorii v praxi a už se připojujeme do oné Bílé řeky.
Nepal_rafting_travelnative1
Nepal_rafting_travelnative2
První den nás čeká delší, asi dvacetipěti kilometrový úsek. Řeka příjemně teče, proto není potřeba pádlovat celou dobu. Volné chvíle využíváme ke skoku do vody, kde se necháváme unášet proudem. Jde sice o ledovcovou řeku, ale voda je spíše osvěžující než studená.

Náš Nepálský kapitán nás svolává zpět do lodi, protože se blížíme k „Rapidům“. To jsou části řeky, kde si užije celá posádka zábavu. Jedná se totiž o pasáže s větším skolen, kde voda teče rychleji, někdy přes větší kameny. Asi po třech hodinách na řece přirážíme v zátočině na písčité pláži. Naše ubytování pro následující noc.
Nepal_rafting_travelnative
Nepal_rafting_travelnative4
Příprava obědu i večeře probíhala podobně. Nepálští průvodci vytahují z barelu ingredience, nádobí, pár kýblů a pět lavórů. Do každého nabírají vodu z řeky, do které kapnou pár kapek jódu pro dezinfekci a začínají připravovat naše dnešní menu: Dal Bhat (rýže a čočka) se zeleninovým salátem, fazolemi a tuňákem. Dal Bhat je tradiční nepálské jídlo, které člověka zasytí, ale nezatíží. Existuje takové heslo: „Dal Bhat power, 24 hour, no sleep, no shower“. V částečném překladu to znamená: „Síla Dal Bhátu ti vydrží 24 hodin, nepotřebuješ spát, nepotřebuješ sprchu“.
Nepal_rafting_travelnative5
Nepal_rafting_travelnative7
Večer jsme seděli u ohně, popíjeli nepálské pivo "Gorkha", povídali a zpívali. Nakonec jsme usnuli pod nebem posetým hvězdami spolu s místním psem. Ráno jsme sbalili věci a vyrazili na druhý, kratší úsek našeho splavu. Cílové místo se nachází u „dálnice“ Pokhara-Kathmandu na soutoku řek Lower Seti a Trisuli. Jelikož jsme tuto akci podnikli v říjnu, tedy v době druhého největšího svátku Tihar (třídenní festival se spoustou barev, světel a vzdávání díky bohům) byly všechny autobuse obsazeny. Proto jsme zažili i jízdu na střeše autobusu po Nepálské „dálnici“.

Zážitek se vším všudy, až na ten prach.
Nepal_rafting_travelnative6
Nepal_rafting_travelnative8