Východní Nepál – Kanchenjunga – trek do divočiny – 24 dnů

Dálná Persie – část 2.
24 února, 2020
Nepál – 17 dní Langtang trek, tibet a rafting
9 listopadu, 2021

Východní Nepál – Kanchenjunga – trek do divočiny – 24 dnů

24 DENNÍ CESTA DO SRDCE HOR

TERMÍNY 2024: duben - květen (provádí jeden z průvodců TravelNative), rezervace míst přijímáme

DESTINACE: Kathmandu, Taplejung, Kanchenjunga base camp trek, vesnice Bhardu

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 34990 CZK (bez letenky a stravy na treku)

SKUPINA: max. 9 lidí

Trek Kanchenjunga base camp, malá vesnice v centru čajových plantáží

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Teď k cestě samotné

Vydej se s námi za opravdovým dobrodružstvím, které nebude zadarmo. Pojedeme pod střechami světa s cílem dostat se co nejblíže třetí nejvyšší hoře světa - Kanchenjunze (8586 m.n.m.). Na jihu se rozprostírá obrovská, přelidněná, chaotická, zkrátka pravá Indie z té ochutnáme kousek při cestě do východního cípu Nepálu - do oblasti zvané Taplejung. Pojedeme z Kathmandu jeepem přes nepálské nížiny. Po pravé straně budeme mít indickou placku a po levé straně se budou zvedat kopce nepálské vysočiny, za kterými za dobré viditelnosti uvidíme ty zasněžené vrcholky střechy světa.

Tento trek bude náročný. Těžší než Mardi Himal trek, Langtang trek i trek okolo Manaslu. Každý den nás čeká převýšení okolo 1000 výškových metrů nastoupaných s přibližnou dobou pochodu 6-9 hodin. Půjdeme na těžko, bude nám k dispozici pouze místní průvodce a musíme být dobře připraveni. Veškeré vybavení si poneseme na svých zádech.

Při zpáteční cestě z treku se zastavíme v malé vesnici Bardhu. Odpočineme si spolu s dětmi z místní školy uprostřed čajových plantáží oblasti Ilámu. Užijeme si vynikající čaj z čajové plantáže našeho známého Buddhy. Bydlet budeme u jedné místní rodiny, která nám ukáže ještě trochu více místních specialit. Přes dva kopce směrem na východ se nachází světoznámá čajová oblast Darjeeling. Díky tomu budeme v místě, kde vzniká nejlepší černý čaj na světě.

Při cestě z Kathmandu si užijeme pravé dobrodružství Nepálských silnic. Dobrodružstvím bude už jen délka samotné cesty. Pojedeme kolem 12 hodin v jedné straně. Za odměnu si po návratu z východu v Kathmandu prohlédneme krásné monumenty a nakoupíme koření, čaj, případně i nějaké suvenýry.

Pomoc místním lidem: V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí i Šerpů na jednotlivých trecích, kam chodíme. Při cestě ke Kanchenjunze máme v plánu podpořit místní zdravotnické středisko v malé vesnici v horách. Plánujeme pro ně nakoupit vybavení (teploměry, tlakoměry, atd.). Také bychom chtěli podpořit školu ve vesnici Bardhu, kam se vydáme ke konci našeho putování.

Jak je to s náklady za cestu, co vše je zahrnuto?

Zahrnuté náklady:

 • Ubytování v Kathmandu a Bardhu
 • Pomoc místní lidem v hodnotě 110 USD (2 500 CZK/osoba) - podpora místní školy a zdravotnického centra
 • Služby místního průvodce Sudipa a dalšího místního doprovodného průvodce - půjdou s námi po celou dobu treku
 • Zajištění průvodcovsých služeb za Expedition Club- Jakub
 • Veškerou dopravu na místě 
 • Jednosměrná vnitrostátní letenka - Kathmandu - Bhadrapur
 • Permity do potřebných oblastí - Kanchenjunga atd.
 • Vstup na vybraná turistická místa v Kathmandu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Cena NEpokrývá náklady na mezinárodní letenku, jídlo a ubytování na treku, víza do Nepálu, pití, suvenýry, oblečení, služby nosiče, cestovní pojištění. 

Jak je to s letenkami?

Letenky si kupuje každý sám avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo s podobným příletem. 

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

LETENKY Praha - Kathmandu 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co tě s námi čeká:

 • DEN 1-2 Přílet do Kathmandu

  Odpolední, večerní odlet z Prahy/Vídně do Kathmandu. Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ubytujeme se ve Sparkling turtle hostelu. Odpočineme si a další den poletíme směr východ. Strávíme zde jednu noc.
 • DEN 3 Přelet do Bhadrapuru a adrenalínová cesta jeepem

  Vyrážíme na východ. Pro první cestu z Kathmandu do Bhadrapuru použijeme místní aerolinku, zřejmě Buddha air. Z Bhadrapuru pak pojedeme dále jeepem. Cílem je vesnice Taplejung. Pojedeme přes rýžová pole, která se nachází ve výšce 200 m.n.m. Cestou pojedeme přes čajové plantáže oblasti Ilám. Obklopovat nás budou třítisícové vrcholky kopců okolo. Budeme-li mít štěstí uvidíme v dáli první zasněžené vrcholky pohoří Kanchnjungy. V jeepu strávíme přibližně 8 hodin.
 • DEN 4-12 Výšlap začíná

  Vzhůru do chráněné oblasti okolo Kanchenjungy. Čeká nás velkolepý výšlap. Začínáme v Taplejungu následně půjdeme přes Chirwu, Gyablu, Ghunsu do osady Kambechen. Ta se rozkládá ve výšce 4 100 m. Zde se rozhodneme, zda-li budeme pokračovat do severního základního tábora Kanchenjungy (Pangpemy), který se rozkládá ve výšce 5 100 m. Během treku budeme procházet územím, kde od nepaměti žijí lidé z kast Rai, Sherpa a Tamang. Uvidíme jak žijí a přežívají v těchto drsných končinách a seznámíme se s jejich kulturou.
 • DEN 13-18 Na východ a ještě dál

  Vzhůru do sedla a ne jednoho. Vrátíme se do Ghunsy a půjdeme přes sedlo Sele La (4 640 m), dále přes sedlo Margin La (4 650 m) a jízdu přes sedla zakončíme na nejvyšším z nich Sinelapche La (4 700 m). Sestoupíme do Tseramu a dle nálady a chuti půjdeme na ledovec Yalung do výšky 4 750 m. Z Tseramu se vydáme údolím přes Upper Yamphudin zpátky do Taplejungu.
 • DEN 18-19 Objevování vesniček, čaje a místní škola

  Z Taplejungu přejedeme opět pře město čaje Ilám do malé vesnice Bhardu. Zde strávíme dva dny u místní rodiny. Odpočineme si po treku, dáme si sprchu, zajdeme za dětmi v místní škole. Podíváme se na to jak se vyrábí čaj z místních plantáží. Čaj si zde u našeho kamaráda Buddhu můžeme koupit. Bude to exkluzivita.
 • DEN 20 Stoupáme do Low campu

  Vyrazíme směr hlavní město Kathmandu. Tentokráte pojedeme jeepem a zažijeme jižní část Nepálu, která se již téměř dá považovat za Indii. Dnešek bude náročný. Čeká nás minimálně 12 hodin v autě.
 • DEN 21 Historické Kathmandu, suvenýry a dom

  Poslední den vyrazíme do historické části Kathmandu - Thamelu. Nakoupíme koření a suvenýry. Pokud bude více času stavíme se podívat na opičí chrám Swayambunath. Večer, případně další den ráno, vyrazíme směr domov.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s náklady za cestu, co vše je zahrnuto?
Vše najdeš v popisu výpravy.
2Co kolik stojí?
Dáš-li si každý den: ● jedno lassi (nápoj z jogurtu, vody, koření a někdy i ovoce), připrav si navíc 400-600 CZK (17 dnů) ● jednu Coca Colu, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů) ● jedno pivo (ležák - 4.8%), připrav si navíc 1 400 CZK (17 dnů) ● tři banány a jedno mango, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů) Koupíš-li si suvenýry: ● pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-60 CZK ● magnetka na lednici stojí 20-80 CZK ● ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK. Chceš-li se obléci jako místní: ● lněná košile unisex stojí 150-400 CZK ● bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK ● kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK ● vybavení do hor je v průměru o dvě třetiny levnější než u nás (kvalita je také nižší). Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu: ● 100 g černého čaje stojí 100-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení) ● 100 g kardamomu stojí 80-200 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g garam masala stojí 20-40 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g mletého chilli stojí 15 - 25 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g mleté kurkumy stojí 15-30 CZK (dle kvality a balení) Ceny se s časem mohou měnit. Tyto ceny jsou roku 2019.
3Vybavení, co s sebou?
● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou) ● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic (pro lepší regulaci teploty) ● Termoprádlo (triko s dlouhým rukávem 2x, „rolák“) ● Triko 2x ● Rolák/mikina/svetr (něco teplého se bude na treku hodit) ● Bunda (ideálně neprofouknutelná, nepromokavá, ale hlavně lehká) ● Lehké rukavice + čepice + klobouk/kšiltovka (skladné) ● Spodní prádlo ● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy) ● KVALITNÍ ponožky + boty s vysokým kotníkem (na treku je třeba mít dobrou oporu nohy) ● Kraťasy, krátké triko, sukni, košili atd. (oblečení do města je na tvém uvážení) ● Plavky ● Ručník (ideálně typu Runto-lehký a rychle schnoucí) + kartáček na zuby + malá pasta + sprchový gel + dezinfekční gel (naučíme se jíst rukama 😊) ● Spacák s optimální teplotou do -5 stupňů (všude budeme mít přikrývky, toto je varianta pro někoho, kdo chce spát ve svém) ● Čelovka (malé světlo) ● Opalovací krém + sluneční brýle ● Skladné sandále (ideálně typu Teva) ● Pončo proti dešti (pláštěnka) ● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká) ● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + kopie pasu + alespoň 2x pasovou fotografii (potřebujeme k vyřízení povolení na trek a vstupu do národního parku) ● Finanční rezervu dle uvážení (naše ceny jsou orientační a není v nich započítána voda, ani jiné tekutiny) ● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) ● Fotoaparát (dle uvážení) ● Lékárnička: náplast + australský olejíček (či jiný antiseptický přípravek, hodí se při škrábnutí, pořezání, puchýři atd.) + Ibalgin/Paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině) ● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána ● Jdeme-li na těžko budeš potřebovat také stan, spacák, karimatku, vařič bombu a zásobu jídla na celý trek.
4Co si vzít, abych toho netahal zbytečně moc?
Vše neseš na zádech (případně Tvé věci nese někdo jiný – placený nosič) na to ber ohled. Do hor nepotřebuješ zbytečnosti – kosmetiku, počítač, tablet anebo celý šatník. Také vždy záleží, kdy jedeme, zimní měsíce (listopad–březen) jsou chladnější, tudíž je třeba teplejší vybavení. Sprcha v horách bývá většinou studenou kyblíkem nabíranou vodou, proto se moc často nesprchujeme – úplně stačí menší ručník a malá hotelová nádobka na sprchový gel. Spacák je třeba na trasách, kde není ještě vybudováno zázemí – když Tě tam budeme brát, tak se to určitě dozvíš před odjezdem. Veškeré další detaily probereme osobně.
5Potřebuji do Nepálu víza a jak je získám?
Nepálská víza se vyřizují online na stránkách: https://nepaliport.immigration.gov.np/ . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám. Cena víz je 50 USD na 30 dnů.
6Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty . Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
7Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
8Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit. Pojištění je nejjednodušší sjednat online. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 . A nejlepší je z našeho pohledu Český horolezecký svaz: https://www.horosvaz.cz/cestovni-pojisteni/. Další variantou je pak Alpenverein: http://www.alpenverein.cz/pojisteni/ . Celosvětová klasika za dostupnou cenu s dobrým servisem je AXA: https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/
9Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
10Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
11Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-9 osob. Minimální velikost skupiny jsou 4 spolucestovatelé. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích. Ideální je si s námi zavolat a pobavit se o volných místech.
12Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto Tě může srazit i před Tvým domem.
13Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
14Zvířata na cestách
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

Co říkají naši spolucestovatelé?

 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg