kulturní šok
Kulturní šok, jak mu předcházet a jak s ním bojovat
9 srpna, 2019
Africké volání – Tanzánie a Zanzibar
6 října, 2019

Dálná Persie – část 1.

„Jedu na střední východ. Budu cestovat po Íránu.“
Zbláznil jses? Chceš, aby tě zabili? Vždyť je to tam terorista vedle teroristy. Navíc Islámská republika…Určitě nebudeš litovat. Írán je nejlepší země, kde jsem kdy byl. Úžasní lidé z Persie. Dlouhá a bohatá historie. Krásná Íránská příroda.
To jsou přesně dvě skupiny lidí, na které se při zmíněné návštěvě Íránu rozdělí tvé okolí. První část lidí tam nikdy nebyla. Druhá skupina cestovatelů už tuto skvělou zemi navštívila.

   

První šok přišel po příletu na letiště. Zavolali jsme si taxíka do Teheránu – přibližně hodina jízdy. Po vystoupení z auta nás řidič poprosil o 250 000 Riálů (25 000 Tomanů). To bylo v přepočtu asi 50 korun. Díky cenám benzínu a nafty je doprava po Íránu velmi levná.

Podruhé jsme se divili ještě více. Ráno jsem se šli projít po hlavním městě Íránu. „Dobrý den, vítejte v Íránu, užijte si pobyt.“; „Dobrý den, dali byste si čaj.“; „Mohl bych vás pozvat na oběd?“ „Pokud chcete, můžete u nás klidně přespat.“ Takto nás zastavilo dohromady asi osm neznámých lidí. V té chvíli jsme věděli, že bude vše v pořádku. Írán je bezpečný.

 

   

 

Rozlohou je tato země jako polovina Evropy. Je pokryta zejména horami. Těm dominuje nejvyšší vrchol Damavand (5610 m.n.m.) nacházející se na severu země v pohoří Elburz. Toto nádherné pohoří tvoří přirozenou hradbu pro teplý vlhký vzduch proudící od Kaspického moře. Díky největšímu jezeru světa je jeho pobřeží krásně zelené. Jsou zde lesy a částečně džungle. Pěstují se zde přibližně stejné plodiny jako u nás doma.

Ve zbytku země panuje teplé a suché klima způsobující postupné vysušování země. Takto vznikají a rozšiřují se polopouště a pouště. Na jihu a východě jsou zejména už jen pouště. Krajina středu země se mění podle typu pohoří, které se zde zrovna nachází. Stejně tak i pouště mění svůj tvar a ráz pravidelně podle toho, jak fouká vítr. Ten je zde hlavním architektem. Tvoří a navrhuje duny.

Perský záliv nabízí moře, ve kterém se ovšem neochladíte. Teplota vody se zde pohybuje od 24 – 32 stupňů.

 

   

Persie hrála jednu z hlavních rolí ve světě po dobu více jak 2 000 let. V roce 687 př.n.l. byla založena Medijská říše, následovaná a o sto let později velkou Achaemenidskou říší. To vše v kolébce naší moderní civilizace, nedaleko břehů řek Eufratu a Tigridu.

Za hlavní sídlo říše by se dala považovat Persepolis. Toto město bylo zničeno po dobití Persie Alexandrem velikým. Pro odvoz bohatství uskladněného v Persepolis bylo dle historek třeba přes tři tisíce mul, velbloudů a oslů.

Za krásami perské kultury je třeba vyrazit také do Shirazu, Isfahánu, Qazvinu a dalších měst. Najdeme zde nespočet „Caravan sarai“ (místa, kde se setkávali obchodní cesty karavan), starobylých orientálních tržišť, bohatě zdobených mešit a krásných rozlehlých náměstí.