Sri lanka cajova tour
Srí lanka a čajová tour
Červen 24, 2017
Nepal_travel_native2
Trek Mardi Himal aneb cesta do 4500 m
Červen 24, 2017

Srí Lanka-den u místní rodiny

„Ťuk, ťuk“ ozvalo se na okénko mého pokoje. Nahlédl jsem do něj. Na verandě stojí postava ženy držící talíř s nakrájeným ovocem. „Něco malého k snídani“ zřejmě pronáší svým rodným sinhálským jazykem. Možná řekla něco jiného, ale já s úsměvem odpovídám „istuty“, což znamená děkuji a beru si talíř s ovocem.

Srilanka tour_travelnative1
Srilanka tour_travelnative
První dva týdny strávené ve vesnici Gewalseeay se podobná scéna opakovala každý den. Vesničané navštěvovali dům, kde jsme bydleli snad ze zvědavosti, dobroty, možná ze slušnosti anebo kvůli pořekadlu „host do domu, bůh do domu“. Po čase jsme pochopili, že se jedná o vrozenou kombinaci všech uvedených vlastností místních obyvatel.

Srilanka tour_travelnative2
Srilanka tour_travelnative4
Dnes jedeme na výlet do Anuradhapury. Heenkenda naladil úsměv, nastartoval motorku a už jedeme směr staré královské město. První zastávkou jsou stupy všech možných velikostí. Jedná se o buddhistické chrámy kopulovitého tvaru s malou, uprostřed umístěnou věží směřující k nebi. Podařilo se nám proklouznout bez zaplacení turistického poplatku. Náš přítel a průvodce v jedné osobě nám v průběhu procházky vypráví o vzniku buddhismu, o charakteru a účelu jednotlivých staveb a o historii celého města.
Srilanka tour_travelnative5
Srilanka tour_travelnative7
Vracíme se akorát na čaj o páté. Pijeme silný černý čaj s mlékem a cukrem, ve kterém máčíme máslové sušenky. Přitom debatujeme o historii našich zemí a o hlubokých myšlenkách všech věků. Kolem prozpěvuje spoustu různých tropických ptáků, cikád a cvrčků. A my si užíváme západ slunce za nejhezčí stromy na světě.

Srilanka tour_travelnative8
Srilanka tour_travelnative9
S padající tmou je čas na sprchu. My už jsme ovšem zkušenými Srílančany a proto nejdeme do koupelny, nýbrž k malému zahradnímu rezervoáru s čerstvě napuštěnou vodou. V ruce kyblík a v hlavě příjemný pocit. Bude sprcha pod hvězdami. Jen, aby někdo nerozsvítil světlo… Je ale velká pravděpodobnost, že by stejně nefungovalo – na Srí Lance nejsou dodávky elektřiny stabilní.

Po úžasné večeři od Damianti – Heenkendovi ženy si povídáme o prožitém dnu. Jdeme dříve spát, zítra nás totiž čeká výlet na kolech…
Srilanka tour_travelnative9
Srilanka tour_travelnative