Střední Asie-Cesta Kyrgyzstánem 14 dnů

Peru 20 dnů
9 února, 2026

Střední Asie-Cesta Kyrgyzstánem 14 dnů

Čtrnáct dní v Kyrgystánu. Zapomeňte na přeplněné turistické resorty a Instagram-friendly destinace. Tohle je cesta do srdce Střední Asie – do země, kde se stáda jaků volně prohánějí po nekonečných pastvinách, kde vás starý pastevec pozve do jurty na čaj a kde se z hřebenů ve čtyřech tisících metrů díváte na majestátní sedmitisícovky. Od sovětské nostalgie přes dechberoucí průsmyky až po karaoke v Karakolu – tahle výprava je směsicí epických výhledů, autentických setkání a momentů, na které se nedá připravit.
Koukni na program níže, přihlas se a pojeď s námi do Kyrgystánu.


TERMÍN: 26.7.-8.8.2026, touto cestou provádí Roman z projektu S Romem na cestách

Příhlásit se

DESTINACE:Biškek, Balykchy, Naryn, Song Kul, Moldo Ašu, Skazka, Jeti Oguz, Karakol, Altyn Arshan

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 39 900 Kč + náklady hradící si každý cestovatel sám (mezinárodní letenky, jídlo, nápoje, víza, cestovní pojištění, suvenýry)

SKUPINA: 5-10 účastníků

Máme 10 míst pro každý rok. Jezdíme ve skupině do 10 cestovatelů.

Co s námi zažiješ

  • DEN 1 Odlet z Prahy/Vídně

  • DEN 2 Biškek

    Biškek, krátce spočineme. Ala Archa - výšlap k chatě Racek nebo alternativně - zůstat v údolí a podstoupit jen nenáročnou túru. Večer možnost projít zajímavá místa v centru města. Program v Biškeku uzpůsobíme dle příletu a odletu.
  • DEN 3 Balykchy, koupání, Naryn

    Osvěžení se na úžasné “socialistické” pláži ve vodách druhého největšího horského jezera světa. Naryn - “nejkyrgyzštější” Kyrgyzstán - nejméně rusifikovaná horská oblast osvobozená od daní, naturalistické prostředí. Dnes zkusíme navštívit našeho starého známého pastevce a jeho ženu. V případě zájmu se seznámíme s tradičními kyrgyzskými nástroji a to i v praxi.
  • DEN 4 Přejezd k jezeru Song Kul

    Dnes vyrazíme přes průsmyk Moldo Ašu k jezeru Sang Kul. Budeme mít možnost navštívit místního “šamana” a zakoupit produkty jako třeba hadí či medvědí masti. Uděláme si výšlap k jezeru obklopeni jaky, ovcemi, kravami a epickými výhledy. Utáboříme se v nádherném izolovaném prostředí u nomádů - mimo turistický mumraj.
  • DEN 5 Výšlap a cesta do Bokonbajeva

    Kochání se neskutečnými sceneriemi - výšlap na další krásný hřeben, možnost vyjížďky na koních, přejezd do Bokonbajeva.
  • DEN 6 Skazka a nomádi

    Dnes si půl dne odpočineme u jezera. Druhý půlden zajdeme do kaňonu Skazka. Zjistíme jak loví orli - ukázka nomádské tradice. Zkusíme střílení z kyrgyzských luků.
  • DEN 7 Issyk-Kul, Kok Jaik, Pik Jelcina

    Možná návštěva typické dači na jižní straně Issyk-Kulu a také malé farmy s ochutnávkou místních produktů :). Jeti Oguz a Zlomené srdce, výšlap do údolí Kok Jaik s pohádkovou přírodou a výhledy na více než pětitisícový Pik Borise Jelcina (5 216 m.n.m.).
  • DEN 8Trek, termály, Karakol

    Trek nazpět k Jeti Oguz, koupání v krásných termálech obklopených přírodou. Prohlídka dřevěného kostela a mešity v Karakolu a večer karaoke v Karakolu.
  • DEN 9 Jyrgalan

    Dnes se vykoupeme na divokých plážích s nádhernými výhledy. Můžeme vyrazit do Jyrgalanu - bývalé hornické městečko a okolí. Zde se změní ráz krajiny. Uvidíme na jedné straně nekonečné kazašské pláně a stáda pasoucích se koní a v dáli nádherné sedmitisícovky - Pik Pobeda (7 439 m.n.m.) a Khan Tegri (7 010 m.n.m.). Navštívíme zdejší pohostinné obyvatele a občerstvíme se dary přírody. Večer bychom zašli do stylové restaurace, kde možná bude i vystoupením lokálních umělců.
  • DEN 10 Buchankami do Altyn Arashanu

    Dnes pojedeme buchankami do Altyn Arashan. Pak vyšlápneme do sedla ve výšce 3 900 m.n.m. s pohádkovými výhledy. Půjdeme okolo vysokohorského plesa ve výšce 3 500 m.n.m. Zájemci mohou využít služeb koně.
  • DEN 11Altyn Arashan

    Výšlapy a kochání v Altyn Arashan. Můžeme navštívit přírodní nebo placené termály.
  • DEN 12 Sovětská rekreace

    Dneska zažijeme divočinu. Bývalé vyhlášené sovětské rekreační středisko, projížďka na parníku a koupání. Ochutnávka místních produktů, večer možnost se pobavit - hospody, diskotéky...
  • DEN 13 Návrat do Biškeku

    Naši společnou cestu zakončíme v hlavním městě Biškeku. Po cestě navštívíme pozůstatky města na hedvábné stezce - věž Burana a úchvatné kameny rozeseté po krajině podél připomínající pozůstatky dávných časů. V Bishkeku se podíváme do Osh Bazaru, Ala-Too náměstí. Večer zakončíme společnou cestu v tradiční kyrgyzské restauraci s typickými tanci.
  • DEN 14Návrat do Prahy/Vídně

Jak pomáháme?

TravelNative se zaměřuje na oblast zdravotnictví a školství. Tyto dva obory jsou zásadní v rozvoji každého státu. Pokrok, kvalita a délka života, vzdělání, pracovní uplatnění, společenské uvědomění, podíl na lepším fungování našeho světa. To všechno a mnohem více závisí od vzdělávání dětí a kvalitní zdravotní péče.
Peníze sami o sobě nepomáhají a nerozvíjejí. Naopak vybavení do škol, pomůcky pro děti, vybavení do nemocnic, plat zdravotnického personálu, léky a další jsou prospěšné.

“Neexportujeme” českou, ani evropskou kulturu. Neříkáme učitelům co a jak mají učit, neříkáme lékařům jak mají léčit. Nevměšujeme se do zaběhnutých systémů navštívených států.
Díky naší společné pomoci dáváme prostor dětem z chudých rodin, aby měly podobnou “startovací čáru”, jako děti z privilegovaných rodin. Zdravotnická centra v horách zásobujeme základním vybavením a léky, aby mohla poskytovat lepší službu pro obyvatele odlehlých zejména horských oblastí. Výjimečně zaplatíme plat učitele, či zdravotníka. Na světě stále existuje méně lidí s možností cestovat za poznáním, než těch, kteří tuto možnost nemají. My jsme jedni z nich. Je to privilegium a zároveň odpovědnost. Rozvíjíme navštívená místa a oplácíme možnost cestovat, objevovat a poznávat, protože je to fér.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Stavíme na transparentnosti. Do tabulky níže jsme rozepsali náklady spojené s touto cestou.
Část nákladů za Tebe bude platit průvodce během cesty - ubytování převážně se snídaní, kompletní dopravu autobusy, vlaky, tuktuky, vstupy na vybrané památky uvedené v programu, aktivity uvedené v programu, odměnu místnímu horskému průvodci
Další část je fond pomoci sloužící k rozvoji navštíveného místa. Více informací se dozvíš pod tabulkami.
Fungujeme jako spolek průvodců a cestovatelský klub. Nejlepší průvodce je spokojený průvodce. Naše průvodce se snažíme férově odměňovat. Částku spojenou s odměnou průvodců a naším chodem najdeš v tabulce.

Cena NEpokrývá náklady na letenky (mezinárodní a vnitrostátní, pokud je vnitrostátní přelet součástí programu), jídlo mimo uvedené ve smlouvě o zájezdu, turistická víza, nápoje, cestovní pojištění, suvenýry, oblečení, atd. Předpokládané náklady navíc najdeš v druhé tabulce níže.

Co je zahrnuto v ceně?

1Klikni pro rozbalení tabulky
Rozpis nákladů na cestu (platí za Tebe průvodce během cesty)CZKUSD
Náklady na cestu-český průvodce, ubytování, přeprava, vstupy na vybrané památky, vybrané aktivity, 8xsnídaně, 2x večeře (platí za tebe průvodce přímo místním obyvatelům)13,210 Kč$629
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a ty předáš, co je zrovna třeba-nejčastěji pomůcky pro děti ve škole, vybavení horských nemocnic, plat zdravotníků/učitelů, atd.)1,470 Kč$70
Peníze jdoucí za cestovní kanceláří TravelNative (z těchto peněz je hrazen chod cestovní kanceláře TravelNative, náklady a odměna průvodci)25,220 Kč$1,201
Celkem náklady na cestu39,900 Kč$1,900

Přibližné náklady navíc

1Klikni pro rozbalení tabulky
Náklady navíc (hradí si každý účastník sám, před a během cesty)CZKUSD
Letenky +-2,500 Kč (předpokládané náklady na mezinárodní a vnitrostátní, pokud je v programu vnitrostátní přelet)22,000 Kč$1,048
Víza0 Kč$0
Jídlo mimo budget2,940 Kč$140
Cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny????
Navíc si s sebou připravte přibližně24,940 Kč$1,188

Jak je to s letenkami?

Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo let s podobným příletem. Neměj obavy. S nákupem a vším okolo něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

FOTOGRAFIE Z CESTY

Nejedeme na dovolenou. Jedeme na cestu. 14 dní, které ti ukážou Kyrgystán takový, jaký doopravdy je.

Co říkají naši spolucestovatelé?

  • Už jsem něco procestoval na to, abych mohl říct, že to kluci dělají vážně dobře. Trip s Travel Native do Nepálu byl jeden z mých nejlepších zážitků v životě. Jak to půjde, pojedu zase. Ostatním můžu jen doporučit!
    Martin Zimčík
    Prokurista
  • Jak nejlépe vystihnout TravelNative? Individuální přístup, přátelská atmosféra, podpora při plánování a nezapomenutelné zážitky z cestování. Děkuji za organizaci cesty do Nepálu, bylo to nezapomenutelné!
    Anet Štefková
    Manažerka
  • Před 3 týdny jsem se vrátila z Langtang treku v Nepálu, kde jsme byli pětičlenná skupina plus naši průvodci Vojta, Kuba a Sudip.
    Nikdy jsem na treku nebyla, a to ani v Česku někde na horách, takže jsem přirozeně mela trochu obavy. Můžu však říct, že naši průvodci přišli s řešením, když už to bylo nad rámec mých sil a ochotně a za pochodu vše vyřešili. Já, která jsem nebyla ani na Sněžce, jsem jakousi záhadou vylezla do 4300 m n.m. Byl to nezapomenutelný pocit. Ano, dokázala jsem to díky sobě, ale především díky podpoře kluků z TravelNative, na které víte, že se můžete spolehnout i ve zdánlivě neřešitelných situacích.
    Jeďte a pomáhejte tak i místnim. Oni vám to oplatí svoji láskou a upřímnou pohostinností.
    Verča Tomková
    Učitelka
  • Michal Pour
    Jsou to dva týdny, co jsem se vrátil z Nepálu s TravelNative. Byla to nejúžasnější cesta jakou jsem zatím zažil. S bezvadnou partou jsme strávili tři týdny intenzivních zážitků, kdy jsme poznávali města, hory, zdejší přírodu a zvyklosti. Ani na vteřinu jsme se nenudili, ale přitom nebyl žádný pocit spěchu. Bylo super mluvit s místními lidmi, ochutnat jejich jídla a vyzkoušet zdejší veřejnou dopravu. Moc děkuji Verče a Jakubovi za perfektní organizaci a zprostředkování zážitků a samozřejmě taky místnímu průvodci Sudipovi. Určitě to nebylo naposled. Michal
    Michal Pour
    Majitel autoservisu
  • V dubnu jsem byla s TravelNative v Nepálu v oblasti Langtang. Děkuji všem organizátorům za perfektní zajištění našeho cestovatelského zájezdu. Mám nezapomenutelné vzpomínky z Himalájí a už teď vím, že to zdaleka nebylo naposled, co jsem s TravelNative jela.
    Děkuji našim českým průvodcům, Kubovi a Vojtovi a samozřejmě i jejich nepálským kolegům Sudipovi a Muktymu. Byli jste všichni bezva 😊😊😊
    Zuzka Dobiášová
    Speoložka
  • Otto_Futro_review
    Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
    Otto Futro
    Dobrodruh
  • Oldrich Franc Review
    Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
    Oldřich Franc
    Podnikatel
  • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
    Peter Varga
    Profesionálny fotograf
  • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
    Martin Král
    Chirurg

Chceš zažít pravou dobrodružnou dovolenou?