Nepál na 14 dní – Život v horské vesničce, čajová tour a Kanchenjunga

Srí Lanka – 16 dní putování napříč ostrovem
Říjen 24, 2017
Nepál na 21 dní – Trek Mardi Himal, kultura a rafting
Listopad 24, 2018

Nepál na 14 dní – Život v horské vesničce, čajová tour a Kanchenjunga

14 DENNÍ CESTA NEPÁLEM

TERMÍN: Termín pro rok 2021 na vyžádání

DESTINACE: Ilam, Kanchenjunga, Kathmandu, Taplejung, Bhardu

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 22.000 Kč + letenka + očkování + pojištění

SKUPINA: max. 6 lidí

Život v horské vesničce, čajová tour a hora Kanchenjunga

Vrtá ti hlavou, jak se vyrábí čaj, kde roste a jak probíhá celý proces jeho přípravy? Přijde ti zajímavá země nepálská? Chtěl bys vidět ty nejvyšší hory na světě a zároveň se dozvědět více o životě místních lidí v odlehlých končinách této krásné země?

Pak máme právě pro tebe vymyšlenu cestu na východ Nepálu. Společně si vyrobíme vlastní čaj, podíváme se do místní školy, budeme bydlet u místních lidí a vezmeme tě na dohled ke třetí nejvyšší hoře na světě – ke Kanchenjunge (čti Kančenžance).

Na této cestě společně strávíme pár dnů i v místní škole, kde si zahrajeme na učitele. Spolu s dětmi bude našim cílem vysvětlit jim například něco o životním prostředí, recyklaci, anebo si s nimi prostě jen popovídat anglicky, aby ztratily ostych z komunikace v cizím jazyce. Dále studentům dovezeme, co bude zrovna třeba - pomůcky, vybavení do učeben, anebo kopačák :)... 

Ideální cesta pro zaměstnané lidi, kteří potřebují na dva týdny vypnout a zažít jinou realitu.

Ve východním Nepálu spolupracujeme s Buddhou. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí. Aktuálně se jedná o studenty základní školy ve vesnici Bhadru v oblasti Ilám. 5 USD denně přispívá každý spolucestovatel do fondu a z něj společně s místňáky a našim kamarádem Buddhou rozhodujeme, jak dané peníze využijeme a čím zrovna v daném regionu prospějeme.

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.

Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.

Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu a možná očkování).

Rozpis nákladů na cestuCZKUSD
Náklady na cestu-ubytování, přeprava, 3x denně jídlo, vstupy na památky (bereš s sebou na cestu v USD, platíš přímo místním obyvatelům)10400450
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a Ty předáš co je zrovna třeba, vybere si průvodce v místní měně v průběhu cesty)160070
Mimořádný členský příspěvek, peníze jdoucí za spolkem na jeho chod a na zaplacení cesty průvodci (v CZK, před cestou, na dvě části-záloha/doplatek)10000436
Celkem náklady na cestu22000956
Náklady mimo rozpočet-letenka, víza, cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny (se vším pomáhá průvodce akce)????

Nutný příklad z regionu.

Dáš-li si každý den:

 • jedno lassi (nápoj z jogurtu, vody, koření a někdy i ovoce), připrav si navíc 400-600 CZK (17 dnů)
 • jednu Coca Colu, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů)
 • jedno pivo (ležák - 4.8%), připrav si navíc 1 400 CZK (17 dnů)
 • tři banány a jedno mango, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů)

Koupíš-li si suvenýry:

 • pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-60 CZK
 • magnetka na lednici stojí 20-80 CZK
 • ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK

Chceš-li se obléci jako místní:

 • lněná košile unisex stojí 150-400 CZK
 • bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK
 • kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK
 • vybavení do hor je v průměru o dvě třetiny levnější než u nás (kvalita je také nižší)

Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu:

 • 100 g černého čaje stojí 100-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení)
 • 100 g kardamomu stojí 80-200 CZK (dle kvality a balení)
 • 100 g garam masala stojí 20-40 CZK (dle kvality a balení)
 • 100 g mletého chilli stojí 15 - 25 CZK (dle kvality a balení)
 • 100 g mleté kurkumy stojí 15-30 CZK (dle kvality a balení)

Jak je to s letenkami?
Letenky si kupuje každý sám avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo s podobným příletem. K této cestě kupujeme letenky zde -

LETENKY Praha - Kathmandu

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co tě s námi čeká:

 • DEN 1 - 2 Přílet do Kathmandu

  Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ujme se nás Nishchal, který nás ubytuje u místních rodin a následně nás provede po zajímavých místech hlavního města. Strávíme zde dvě noci a aklimatizujeme se.
 • DEN 3 Po serpentinách do Birthamodu

  Brzy ráno vyrazíme směrem na východ. Projedeme vrchovinu a dostaneme se do úrodných nížin na jihu Nepálu. Navečer dojedeme do města Birthamod, kde strávíme noc.
 • DEN 4 Na korbě džípu do hor

  Vyrážíme do vesničky Bhardu, kde se nás ujme místní rodina. Toto místo se stane naším útočištěm pro následujících pět nocí.
 • DEN 5 Budou z nás sběrači čaje

  Po snídani dostaneme koš na čaj a vyrazíme do čajových plantáží. Pod vedením zkušeného sběrače se učíme, jak správně sbírat čaj. Celý den strávíme sběrem čaje. Navečer doneseme náš úlovek do továrny, kde se čaj zpracovává. Začne první fáze sušení čaje, která se nazývá „withering“.
 • DEN 6 Vyrobíme a odneseme si vlastní čaj

  Celý den strávíme v továrně na čaj, kde budeme sledovat a asistovat při fermentaci, rolování, mechanickém sušení a balení čaje. Na konci dne si odneseme námi nasbíraný, usušený a zabalený čaj.
 • DEN 7 Navštívíme užasné děti v místní škole

  Půjdeme se podívat do školy Sri Buddha v Bhardu. Vymyslíme společně program pro děti a zahrajeme třeba fotbal, zazpíváme a zatančíme si. V této škole se snažíme pomáhat dětem nejen naší přítomností a interakcí, ale také pomocí věcí, které jim vozíme. Před každou cestou se domlouváme s naším přítelem Buddhou (předseda školské rady) na tom, co by mohlo pomoci, a tyto věci se následně pokoušíme sehnat a spolu se skupinou dovézt.
 • DEN 8 Hike v oblasti Kanyam

  Celodenní výlet do oblasti Kanyam, kde čaj roste opravdu všude. Projdeme si čajové plantáže, nastoupáme a naklesáme pár desítky metrů, navštívíme cestou několik vesnic, dáme čaj Masala a užijeme si úžasné místní přírody.
 • DEN 9 Za horami do Taplejungu

  Opouštíme Bhardu a vyrážíme do vesnice Taplejung, kde končí podle map silnice a odkud začínají pěší cesty do základního tábora hory Kanchenjunga (8 586 m). Budeme ve výšce 1 440 m. Cesta kopci nám bude trvat téměř celý den.
 • DEN 10 Pohled na 3. nejvyšší horu světa

  Vyrážíme na celodenní hike. Půjdeme okolo vesnice Taplejung přímo pod jednu z nejvyšších hor světa Kanchenjungu - 3. nejvyšší. Naskytne se nám krásný pohled i na další osm tisícovky a užijeme si krásné ticho hor.
 • DEN 11 - 12 Z hor zpět do civilizace

  Vracíme se zpět do Birthamodu. Zde strávíme noc. Následující den ráno cestujeme zpět do Kahtmandu. Dlouhá ale vzrušující cesta napříč nepálskou vrchovinou, kde se příroda mění před očima. V Kathmandu opět přespíme u rodiny.
 • DEN 13 Zaprášenými ulicemi Kathmandu

  V hlavním městě se zajdeme podívat na starobylé náměstí Durbar, projdeme historické centrum Thamel, navštívíme opičí chrám Swayambhunath. Projedeme se divokou dopravou místním taxikem, nakoupíme suvenýry, koření a odpoledne jedeme na letiště a plný zážitků a dojmů odlétáme domů.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s náklady za cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou. Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu a možná očkování).
2Co kolik stojí?
Dáš-li si každý den: ● jedno lassi (nápoj z jogurtu, vody, koření a někdy i ovoce), připrav si navíc 400-600 CZK (17 dnů) ● jednu Coca Colu, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů) ● jedno pivo (ležák - 4.8%), připrav si navíc 1 400 CZK (17 dnů) ● tři banány a jedno mango, připrav si navíc 350 CZK (17 dnů). Koupíš-li si suvenýry: ● pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-60 CZK ● magnetka na lednici stojí 20-80 CZK ● ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-xtisíc CZK. Chceš-li se obléci jako místní: ● lněná košile unisex stojí 150-400 CZK ● bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK ● kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK ● vybavení do hor je v průměru o dvě třetiny levnější než u nás (kvalita je také nižší). Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu: ● 100 g černého čaje stojí 100-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení) ● 100 g kardamomu stojí 80-200 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g garam masala stojí 20-40 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g mletého chilli stojí 15 - 25 CZK (dle kvality a balení) ● 100 g mleté kurkumy stojí 15-30 CZK (dle kvality a balení)
3Co si vzít sebou, abych toho netahal zbytečně moc?
● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou) ● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic (pro lepší regulaci teploty) ● Termoprádlo (triko s dlouhým rukávem 2x, „rolák“) ● Triko 2x ● Rolák/mikina/svetr (něco teplého se bude na treku hodit) ● Bunda (ideálně neprofouknutelná, nepromokavá, ale hlavně lehká) ● Lehké rukavice + čepice + klobouk/kšiltovka (skladné) ● Spodní prádlo ● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy) ● KVALITNÍ ponožky + boty s vysokým kotníkem (na treku je třeba mít dobrou oporu nohy) ● Kraťasy, krátké triko, sukni, košili atd. (oblečení do města je na tvém uvážení) ● Plavky ● Ručník (ideálně typu Runto-lehký a rychle schnoucí) + kartáček na zuby + malá pasta + sprchový gel + dezinfekční gel (naučíme se jíst rukama 😊) ● Spacák s optimální teplotou do -5 stupňů (všude budeme mít přikrývky, toto je varianta pro někoho, kdo chce spát ve svém) ● Čelovka (malé světlo) ● Opalovací krém + sluneční brýle ● Skladné sandále (ideálně typu Teva) ● Pončo proti dešti (pláštěnka) ● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká) ● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + kopie pasu + alespoň 2x pasovou fotografii (potřebujeme k vyřízení povolení na trek a vstupu do národního parku) ● Finanční rezervu dle uvážení (naše ceny jsou orientační a není v nich započítána voda, ani jiné tekutiny) ● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) ● Fotoaparát (dle uvážení) ● Lékárnička: náplast + australský olejíček (či jiný antiseptický přípravek, hodí se při škrábnutí, pořezání, puchýři atd.) + Ibalgin/Paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině) ● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána
4Vybavení, co s sebou?
Vše neseš na zádech (případně Tvé věci nese někdo jiný – placený nosič) na to ber ohled. Do hor nepotřebuješ zbytečnosti – kosmetiku, počítač, tablet anebo celý šatník. Také vždy záleží, kdy jedeme, zimní měsíce (listopad–březen) jsou chladnější, tudíž je třeba teplejší vybavení. Sprcha v horách bývá většinou studenou kyblíkem nabíranou vodou, proto se moc často nesprchujeme – úplně stačí menší ručník a malá hotelová nádobka na sprchový gel. Spacák je třeba na trasách, kde není ještě vybudováno zázemí – když tě tam budeme brát, tak se to určitě dozvíš před odjezdem. Veškeré další detaily probereme osobně.
5Potřebuji do Nepálu víza a jak je získám?
Nepálská víza se vyřizují online na stránkách: http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám. Cena za víza je 40 USD.
6Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
Na očkování při cestách do zahraničí se objednáváte do ordinací cestovní medicíny. Z osobní zkušenosti doporučujeme Avenier – očkovací centra. Na těchto stránkách https://www.ockovacicentrum.cz/cz se můžete objednat online na konzultaci a první očkování. Aktuální ceník očkování naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik . Výběr destinací spolu s doporučenými očkováními dle země naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-na-cesty . Očkování není zahrnuto v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne.
7Kolik peněz si vzít sebou, zaměnit před odchodem nebo až na místě?
Naše doporučení je rozměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit v destinaci, kam míříš. V omezené míře se dá platit platební kartou (většinou jsou ovšem připočítány ještě percentuálně poplatky za platbu kartou, standardem bývá 3-5%). Výběry z bankomatu jsou možné, ovšem jsou opět zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkové částky na cestu (bez letenky).
8Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme celoroční členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace najdeš zde http://www.oeav.cz/ Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
9Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
10Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-8 osob. Minimální velikost skupiny jsou 4 spolucestovatelé. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
11Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
12Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
13Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
14Zvířata na cestách
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé nám navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

Co říkají naši spolucestovatelé?

 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg