Dálná Persie – část 2.
24 února, 2020
Východní Nepál – Kanchenjunga – trek do divočiny – 24 dnů
12 srpna, 2020

Afrika 19 dnů – Tanzánie, Zanzibar

19 DENNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKOU

TERMÍN: cesta se přesouvá na neurčito

DESTINACE: Arusha, Moshi, Kahe, Masajská vesnice, Mt. Meru, Ngorongoro, Zanzibar

NA CESTU SI PŘIPRAVTE: 52 000 CZK (bez letenky)

SKUPINA: 6-8 lidí 

Cesta severní Tanzánií a ostrovem Zanzibar

Tanzánie je země, která leží v rovníkové Africe na pobřeží Indického oceánu. Už její poloha z ní dělá zemi pro našince velice atraktivní. Žije tady více než 120 národnostních skupin s odlišnými jazyky i zvyky. Heslem Tanzánie je „Svoboda a jednota“ a nejsou to jen prázdná slova. Základem je svahilština a angličtina. Ale co především ochota, zájem o druhé, přátelskost i pohostinnost. Prostě lidé jsou tu skvělí.

Nádherná příroda. Tanzánie je naprosto velkolepá: obrovské baobaby, velká africká zvířata, rozlehlá krajina a tomu všemu vévodí Kilimanjaro, nejvyšší samostatně stojící hora na světě.

Díky tropickému podnebí tu zraje úžasné ovoce celý rok. Mango, avokádo, kokosové ořechy, různé odrůdy banánů (i ty červené). Už jste ochutnali jackfruit, který podle místních smrdí jako peklo a chutná jako nebe? Čerstvě pražené buráky, kešu nebo makadamové ořechy,  anebo voňavá koření-vanilka, hřebíček, kardamon.

Přírodní parky s obrovskými stády zeber a pakoňů. Nejznámější Ngorongoro zapsaný do světového dědictví UNESCO, nádherná Arusha s horou Mount Meru, na kterou se společně vyšplháme, a národní park Jozani na Zanzibaru s guerézami zanzibarskými, opicemi, které nežijí jinde na světě. Setkáme se také se slony, hrochy, žirafami, lvy a gepardy.

Proč nyní?

V důsledku změny klimatu se zdejší prostředí rychle mění. Předpokládá se, že do roku 2030 hora Kilimanjaro svou bílou čepici ze sněhu a ledu ztratí. 

Mění se nejenom příroda, rychle se mění i podmínky pro život lidí. Ještě před několika málo lety byly ve vesnicích, ve kterých budeme bydlet, večer jen ohně před domy. Dnes v některých domech najdete elektřinu a dokonce televizi. 

Lidé jsou jedním z hlavních důvodů, proč tě do Afriky bereme. Cestou do Tanzánie se stále můžete dostat jakoby do minulosti. Vaření jídel na ohni před domem, styl oblečení, zachovávání starých zvyků, výroba cihel, košíků a nářadí, dětské hračky, které si děti dělají samy - to vše člověka přenese o pár desítek let zpět. Pak Ti možná o trochu víc dojde, že se v životě obejdeš bez mnoha zbytečností, které Tě stejně jen zatěžují. Mnohem důležitější než věci jsou vztahy mezi lidmi.

V Tanzanii a na Zanzibaru spolupracujeme s místními obyvateli. S našimi cestovateli vytváříme finanční fond. Z těchto peněz po poradě s našimi přáteli z daných míst kupujeme potřebné věci, či financujeme projekty, které napomáhají zlepšit prostředí, kde žijí.

Informace k cestování za dob pandemie:

Chceme cestovat, objevovat rozličná místa, poznávat a pomáhat. Prvotní je ovšem bezpečí našich členů – spolucestovatelů. Pokud by byla situace, po zvážení průvodce, v zemi nebezpečná, může rozhodnout o zrušení výpravy (příkladem je Írán a Tanzánie pro rok 2021). V případě zrušení cesty na základě pandemických opatření v boji proti Covidu, pak vracíme celou zálohu na mimořádný členský příspěvek. Nemusíš se bát, že přijdeš o peníze. V případě zrušení cesty z osobních důvodů se řídíme dle platných pravidel klubu.

Při budoucím cestování musíme také počítat s vyššími náklady. Zejména náklady na PCR testy, vyžadované ve všech zemích, kam vyrážíme. Může dojít ke zdražení základních životních potřeb: potraviny, doprava a ubytování. Místní ekonomiky jsou často centrálně řízeny vládou, proto se jedná o skokové nárůsty cen. S tímto bohužel také nic neuděláme. Budeme se snažit o těchto výkyvech informovat před cestou a aktuálně podle toho, jak budou zaváděny.

Shrnuto, podtrženo: cestování bude dobrodružnější a o něco dražší.

Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?

Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám.

Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.

Cena NEpokrývá náklady na tekutiny, očkování, suvenýry, pojištění, oblečení, ani jiné zbytečnosti, které stejně nepotřebuješ (až na tu vodu, možná očkování a pojištění).

Rozpis nákladů na cestuCZKUSD
Náklady na cestu-ubytování, přeprava, 3x denně jídlo, vstupy na památky (bereš s sebou na cestu v USD, platíš přímo místním obyvatelům)37 6501595
Fond pomoci, podpora dané lokality (průvodce s místními nakoupí a Ty předáš co je zrovna třeba, vybere si průvodce v místní měně v průběhu cesty)2 350100
Mimořádný členský příspěvek, peníze jdoucí za spolkem na jeho chod a na zaplacení cesty průvodci (v CZK, před cestou, na dvě části-záloha/doplatek)12 000520
Celkem náklady na cestu52 000

2 215

Náklady mimo rozpočet-letenka, víza, cestovní pojištění, suvenýry, tekutiny (se vším pomáhá průvodce akce)????

Základní ceny pro představu:

Litr a půl balené vody stojí v přepočtu zhruba od 17 do 23 Kč, sklenice slazeného nápoje cca 10 Kč, čerstvý kokosový ořech na Zanzibaru do 15 Kč,  ananas cca 25 Kč, kvalitní ovocný džus v tetrapaku litr od 30 do 50 Kč, banány trs 20 Kč, různé místní pečivo pro hladovce na přilepšení kolem 5 Kč, balíček keshu oříšků 100 g zhruba 30 Kč (odvíjí se od velikosti a kvality).

Koupíš-li si suvenýry:

 • pohlednice stojí od 10 do 25 Kč, známka do Evropy něco málo přes 20 Kč (2 000 TZS).
 • magnetka na lednici stojí 20-80 CZK
 • ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150 Kč - x tisíc
 • Nejlepším suvenýrem je ale nejspíše koření. Cena se odvíjí od kvality a velikosti balení. Je nižší než u nás a koření je navíc čerstvé.

Chceš-li se obléci jako místní:

 • Můžeš si koupit kanga, nebo lépe nechat ušít u místních za smluvní cenu košili nebo šaty.

Jak je to s letenkami?
Letenky si kupuje každý sám, avšak je zapotřebí koupit stejný let nebo s podobným příletem. Nemějte ale obavy. S nákupem a všem kolem něho pomůžeme. Sledujeme nejlevnější letenky, nejvhodnější lety a před koupí společně vše domluvíme.

Chceš jet s námi? Níže můžeš prostudovat detailní program naší cesty, kterou tě budeme doprovázet jako rádci a přátelé. 

Pokud se chceš dovědět více o cestování s námi, jaké jsou podmínky a náklady na cestu, můžeš nás kontaktovat na přímo a my ti s radostí poskytneme veškeré údaje - Kontakt

FOTOGRAFIE Z CESTY

Co tě s námi čeká:

 • DEN 1 Přílet do Moshi

  Naše cesta bude mířit letadlem kolem skvělé hory Kilimanjaro s bílou čepicí na stejnojmenné letiště. Po příletu na Kilimanjaro Airport a vybavení všech formalit se přesuneme do vesnice Karatu, která je poblíž vstupní brány do NP Ngorongoro, abychom ráno hned za úsvitu mohli vyrazit na pozorování zvířat.
 • DEN 2 Ngorongoro

  Obrovský vyhaslý vulkán, největší neporušená kaldera na světě a v ní nejvíce velkých divokých zvířat na světě. Ngorongoro je součástí Světového přírodního i kulturního dědictví UNESCO. Dno kráteru je ve výšce 1800 metrů a okolní stěny se zdvíhají do výše přes 600 m. Potkat tady můžeme zebry, lvy, pakoně, gazely, buvoly, slony, hrochy, šakaly, hyeny nebo gepardy.
 • DEN 3 Masajská vesnice a město Arusha

  Ráno se vydáme na prohlídku tradiční masajské vesnice. Zúčastníme se tanců, přípravy jídla i představení masajských technik léčení a léčivých bylin, které používají. Po společném obědě pojedeme do města Arusha.
 • DEN 4 Výstup na Mount Meru den 1.

  Čtyřdenní výstup na Mt. Meru začneme walking safari u Momella gate na východní straně hory. Výstup je téměř tak náročný jako na Kilimanjaro, ale mnohem zajímavější. Nejenom, že se nám budou otevírat nádherné výhledy na něj, ale i na Momella lake. Cesta bude obohacena pozorováním divokých zvířat.
 • DEN 5-7 Výstup na Mt. Meru den 2.-4.

  Postupně nás čekají 4 dny chůze zakončené stanutím na 4 565 metrů vysokém vrcholu Mt. Meru. Cestou půjdeme přes deštné pralesy. Během cesty se budeme kochat nádhernou krajinou, západy slunce na nedalekém Kilimanjaru. Celý výstup i sestup zakončíme ve vesnici Kibosho u kmene Čaga na úpatí Kilimajara.
 • DEN 8 Přes Moshi do Kahe

  Po snídani se vypravíme na výlet k vodopádu na svahu Kilimanjara, navštívíme historická obydlí původních kmenů. Po příjezdu do Kahe se ubytujeme a seznámíme se s rodinou místního učitele Petra a se sirotky, o které se starají. V Kahe strávíme tři dny, kdy se zapojíme do výuky v místní škole. Podíváme se do typické Masajské vesnice-Olpopongi. Zde zažijeme život místních.
 • DEN 9-11 Škola v Kahe

  V těchto třech dnech nás čeká exkurz do života místních školáků. Společně si vytvoříme program. Zkusíme si ruční práce, různorodá cvičení, malování, tanec, rýsování, zeměpis, zpěv, lekce angličtiny nebo cokoli jiného, co budeme chtít. Kdo se bude lépe cítit při jiné práci, může pomoci třeba s úpravou školy nebo domova. Tyto tři dny zakončíme sportem. Házení kroužky, lovení rybiček, shazování lahví míčkem…. Tak jak to známe z našich českých dětských dnů. A po olympiádě si zahrajeme s dětmi a dospělými fotbal, ringo nebo volejbal.
 • DEN 12-13 Vesnice Mwembe

  Ve vesnici Mwembe nás čeká poznávání života kmene Pare. Navštívíme příbuzné našeho dalšího průvodce a učitele Daniela. Ukáže nám spolu se svým tátou – starostou vesnice okolní políčka a přírodu a popovídá nám o ní.
 • DEN 14-15 Přes Dar es Salaamu na Zanzibar

  Čeká nás sedmihodinová jízda autobusem na předměstí Dar es Salaamu. Odměnou za náročnou cestu nám budou výhledy do měnící se krajiny. Druhý den pak vezmeme trajekt na ostrov Freddie Mercuryho - Zanzibar. Cesta trajektem bude trvat 2 hodiny.
 • DEN 16-18 Zanzibar

  Čeká nás pláž, sluníčko, korály, želvy, koření, výborné jídlo a národní park Jozani. Zajedeme lodí na Prison Island, který je na korálovém útesu Pohladíme si obrovské sloní želvy, prohlédneme si ostrov a zaplaveme v moři. Možná přijde i Freddie.
 • DEN 19 Odlet domů

  Nasnídáme se, zamáváme Zanzibaru a letíme domů.

Určitě tě bude zajímat

1Jak je to s náklady na cestu, co vše je zahrnuto?
Částka uvedená na našich stránkách je přibližná suma nákladů na běžný život v dané zemi spojená s příspěvkem do fondu pomoci. Spočítali jsme tedy náklady na ubytování, jídlo – 3x denně, přepravu z místa na místo, vstupy na jednotlivé atrakce, odměnu místním lidem za poskytnutou službu, odměnu průvodcům a také odměnu nám. Suma sumárum za částku uvedenou u jednotlivých cest PŘEŽIJEŠ, PROŽIJEŠ A UŽIJEŠ cestovatelskou dovolenou.
2Vybavení, co s sebou?
Do batohu si nabal spacák (do cca -10°C), povlak na polštář, lehčí i teplé sportovní oblečení včetně nepromokavé bundy, pevnou obuv, sandály, žabky. Pro děvčata a ženy nedoporučuji nosit běžně ve městě kraťasy nebo krátké sukně, trička na ramínka. Ale u moře se budou hodit. Přibalte si i kšiltovku nebo jinou ochranu proti slunci, teplou čepici pro výstup na hory. ● Batoh (dostačuje i 50 l, ideálně s pláštěnkou) ● Dlouhé kalhoty, ideálně s možností odepnutí nohavic ● Termoprádlo ● Kraťasy ● Triko ● Rolák/mikina (hodí se při výstupu na Mt. Meru) ● Lehká bunda (hodí se při výstupu na Mt. Meru) ● Sandále/skladné žabky (nazouváky) ● Kotníkové boty - pohory ● Tunel na krk/hlavu/ruku (ten se hodí vždy) ● Spodní prádlo ● Ručník + kartáček na zuby + malá pasta + dezinfekční gel + sprchový gel + Nivea ● Lékárnička: antimalarika, náplast + australský olejíček + ibalgin/paralen + tablety s minerály (např. Fluidex) + silná antibiotika (např. Azitromicin, na předpis) + léky na průjem (Ercefuril) + lék na obnovu střevní mikroflóry (např. Biopron) + repelent (alespoň 25 % látky DEET) + lék na alergické reakce (např. Xyzal – dostačuje, když vezme jeden člověk ve skupině) ● Čelovka (malé světlo) ● Opalovací krém + sluneční brýle ● Pončo proti dešti (pláštěnka) ● Láhev na vodu (alespoň 1 litr, lehká) ● Kartičku o cestovním pojištění + očkovací průkaz (vystavuje lékař, který provádí očkování) + pas ● Kopie všech dokladů (v papírové podobě i uložené online – v případě ztráty se velmi hodí) ● Finanční rezervu dle uvážení ● Fotoaparát ● PS.: dobrá kniha a karty se vždy hodí, malá dobrá skladná hra proti trudnomyslnosti je též vítána Jedeme do oblasti s výskytem malárie. Proto jsou vhodná i antimalarika - lariam nebo malaron. Je dobré se s dostatečným předstihem poradit s lékařem, který má specializaci na cestovní medicínu.
3Co si vzít, abych toho netahal zbytečně moc?
Vše neseš na zádech (případně Tvé věci nese někdo jiný – placený nosič) na to ber ohled. Do hor nepotřebuješ zbytečnosti – kosmetiku, počítač, tablet anebo celý šatník. Také vždy záleží, kdy jedeme. Na cestu úplně stačí menší ručník a malá hotelová nádobka na sprchový gel. Spacák je třeba při výstupu na Mt. Meru, či Kilimanjaro do -10°C. Veškeré další detaily probereme ještě i osobně.
4Potřebuji do Tanzánie a na Zanzibar víza a jak je získám?
Platnost tvého pasu musí být minimálně šest měsíců od data návratu z dané země (tento požadavek má téměř každý stát). Víza stojí 50 USD a pořídíme si je přímo na letišti při vstupu do Tanzánie. V pasu musí zbývat alespoň dvě volné stránky. Je dobré okopírovat si strany s osobními údaji a nosit je na jiném místě než pas. Na letišti někdy kontrolují očkovací průkazy kvůli žluté zimnici. Zanzibar je součástí Tanzánie
5Jak je to s očkováním, potřebuji nějaké?
● Očkování proti žluté zimnici může být při příjezdu na letiště kontrolováno. ● Doporučujeme tato základní očkování: tetanus, žloutenka A+B, břišní tyfus - a případně vzteklina se taky hodí. Důležitá je žlutá zimnice, kterou Tanzánie požaduje pro příjezd z okolních zemí, jako je Kenya nebo Uganda. Přestože neplánujeme tyto země navštívit, bylo by dobré nechat se žlutou zimnicí naočkovat, protože nikdy nevíte, kde bude muset naše letadlo před příletem do Tanzánie přistát. Navíc bývají při vstupu do země termokamery a občas se očkovací průkazy kontrolují i při přímém příletu do země. Dvě dobré zprávy: Některé zdravotní pojišťovny na různá očkování do zahraničí přispívají a očkování žluté zimnice se nově považuje za doživotní, takže pokud jste ji měli už někdy naočkovanou a máte u ní uvedenou dobu platnosti, stačí si zajít datum změnit. S očkováním nečekejte na poslední chvíli. Je lépe začít co nejdříve. Schůzku si můžeš domluvit třeba tady: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/kde-ockujeme ● A jak je to s malárií? V současné době díky různým zásahům prý už není v oblasti, do které pojedeme, malárie aktuální. Přesto doporučuji navštívit ordinaci cestovního lékařství a zeptat se na rizika a společně s lékařem zvážit případnou prevenci (Malaron, Lariam). ● Očkování ani antimalarika nejsou zahrnuta v sumě nákladů na jednotlivé cesty. Jedná se o individuální rozhodnutí každého z nás, jestli se očkovat nechá nebo ne a jestli použije antimalarika.
6Jak je to s penězi a kolik peněz si vzít sebou?
V Tanzánii se platí Tanzánskými šilinky. Měníme přes americké dolary. V bance vám rozmění stodolarové bankovky co nejnovějšího data. S jinými bývá někdy problém a pokud vám je vymění, mohou dát horší kurz. Ve větších městech bývají bankomaty, ve kterých si můžete hotovost vybrat. Pro ten případ se informujte u své banky. Peníze i doklady noste stále u sebe. Je dobré pořídit si na krk a na opasek pouzdro na doklady a hotovost si rozdělit na dvě části. Prosím, počítejte s tím, že to, co nebudete mít u sebe, může vám tady docela rychle zmizet.
7Co cestovní pojištění, kde ho seženu?
Cestovko určitě doporučujeme. Nikdy nevíš, co se může stát. Pokud hodně cestuješ a nevadí ti si trochu připlatit, doporučujeme cestovní pojištění přes Český horolezecký svaz nebo členství v Alpenverein, které ti kryje i pojistné události. Informace a porovnání najdeš zde: http://m-lidr.cz/chs-trio-vs-alpenverein/. Případně sjednat klasické cestovní pojištění online. Na výběr je mnoho poskytovatelů cestovního pojištění. Nejlevnější je Slavia pojišťovna. Tady je odkaz na online formulář: http://travel.slavia-pojistovna.cz/Controllers/FormSteps/_TravelSlavia_Step1.php?pid=98268083 .
8Kdo je průvodce a jak to funguje?
Na první cesty Tě vezmeme my (více o nás v sekci „Kdo jsme“). V budoucnu chceme nechat úplný prostor pro realizaci místním lidem, kteří si tak budou schopni vydělat peníze na lepší živobytí poctivou prací. Ale nemusíte se ničeho bát. Jedná se o naše letité známé, kterým bychom svěřili naše děti (kdybychom nějaké měli) ….
9Termíny a počet dnů na cestu
Termíny vybíráme na základě našich zkušeností, počasí, kulturních akcí a doporučení našich známých z daných zemích. Jezdí s námi menší skupiny lidí (kolem 6 osob), kteří se musí domluvit na jednom termínu, musí se najít shoda. To bývá někdy složitější, nicméně razíme heslo – vše se dá vyřešit. S počtem dnů je to podobné. Máme vymyšlený rámec cesty danou zemí. Nebudeme Tě omezovat v aktivitách na jednotlivých místech. Nemusíme chodit celou dobu společně jako školní družina. Ale pokud bys chtěl jet jinam a na jiný počet dnů, možná bude lepší to podniknout na vlastní triko. Opět je tu již známé heslo – vše se dá domluvit.
10Počet míst na jednu cestu + volná místa
Ideální je pro nás skupina 6-8 osob. Ohledně volných míst informuje vždy na našich stránkách a na sociálních sítích.
11Jaká jsou rizika?
Jedeme společně do zemí, které jsou méně rozvinuté, mají odlišnou faunu a flóru. Nebudeme Ti nalhávat, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Rizika tu jsou. O hodně z nich víme, a proto se snažíme vše plánovat, abychom se jim, pokud možno vyhnuli obloukem. Nebudeme je tu vyjmenovávat a tím Ti zatěžovat hlavu. Pokud je to pro Tebe velmi důležité probereme to z oči v oči spolu s vysvětlením co a jak. V tomto bodě razíme dvě hesla. Je na škodu nad riziky moc přemýšlet a tím si je přivolávat. A auto tě může srazit i před Tvým domem.
12Můžu se spolehnout, že prožiju super cestovatelskou dovolenou?
Prožitek je pro nás klíčová část cestování. Proto jsme začali lidem nabízet možnosti, o kterých si právě čteš. Dáme Ti jen jednu garanci: Uděláme, co je v našich silách, aby sis cestu s námi užil a zároveň prožil něco neopakovatelného…
13Zvířata na cestách:
Často se nás ptáte, na jaká zvířátka se můžete těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli. Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáme. Jezdíme na místa, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ, gekoni nakukují do tvého pokoje připraveni smlsnout si na hmyzu, který by se tam objevil. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na chameleona procházejícího se kolem cesty. Vše je doprovázeno zpěvem cikád, žab, ptáků i dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. V přírodních parcích se zase setkáme s hrochy, slony nebo lvy a gepardy. Pokud budeme dodržovat pravidla, která nám místní průvodci nastaví a nebudeme se vystavovat nebezpečným situcím, všechno proběhne bez problémů.

Co říkají naši spolucestovatelé?

 • Týmto by som Vám chcel veľmi poďakovať za sprostredkovanie cesty po Jáve. Pavla a jej manžel Asep sú vynikajúci sprievodci, ktorí sú úžasní ľudia, ochotní urobiť všetko pre poznanie tejto krajiny. Precestoval som už zopár krajín, ale tak blízko k životu obyčajných ľudí, k ich radostiam, starostiam som sa dostal až na Jáve. A to len vďaka Pavle a Asepovi. Nie som moc na písanie a zďaleka neviem vyjadriť moju vďačnosť za túto cestu. Chcem len, aby ste vedeli, že tieto dve osoby sú poklad. A pre ľudí, ktorí nechcú vylihovať na pláži a pozerať na krajinu spoza plota hotelového rezortu je toto to pravé. Ešte raz vďaka. Miro
  Miroslav Bačík
  Topoľčany
 • Annamaria juranova s travelnative
  Dovolenka na Srí Lanke bola moja prvá návšteva Ázie, vlastne moje prvé kroky mimo Európy a preto som mala prirodzene obrovské očakávania. S pokojným svedomím môžem napísať, že boli mnohonásobne prekonané a lepšie než cestovanie s TravelNative som si nemohla vybrať. Ak chce človek spoznať pravú tvar krajiny, jej kultúru, pokecať s miestnymi, ochutnať ich tradičné jedlá, preskúmať krásy prírody, tak vrelo odporúčam všetkými desiatimi. Bonusom je pexeso či kriket s miestnymi deťmi a hlavne ten dobrý pocit, že aj na dovolenka vlastne pomáhate. No nič by nebolo také dokonalé nebyť našich večne vysmiatych sprievodcov, ktorí nám Srí lanku predostreli ako na zlatom podnose. Vymysleli super program, množstvo alternatív, aby vyhoveli každému, dozvedeli sme sa vďaka nim kopu zaujímavých informácii , tipy, triky ako prežiť a najviac si to užiť. Odniesla som si zážitky do konca života. Ďakujem !!
  Annamária Juráňová
  Studentka medicíny
 • Michal Frank s travelnative
  S TravelNative jsem vyrazil na Srí lanku a bylo to prostě úžasné. Díky TravelNatice jsem zažil a viděl tolik krásných památek, chrámů, popovídali si s místními lidmi, navštívili výuku v místní škole, prostě paráda. Na všechny moje otázky mi vždy průvodci s nadšením a zapálením odpověděli. Rozhodně TravelNative můžu jen a jen doporučit!! Příště znovu! Moc děkuju za krásné zážitky. 
   
  Michal Frank
  Pekař a cukrář
 • Maru jancarikova travelnative
  Krásně a aktivně strávený čas se super skupinkou, nezapomenutelné zážitky na celý život, které máme díky Kubíkovi. Srí Lanka byla úchvatná, dobře vybraná místa i aktivity, bylo o nás postaráno. Těším se na Nepál! Istuti.
  Maru Jančaříková
  Marketing manager
 • aneta cunderlova travelnative
  Před pár dny jsem se vrátila z naprosto fantastické a nezapomenutelné dovolené na Srí Lance. Rada bych napsala něco alespoň trochu negativního, aby mé hodnoceni vypadalo objektivněji, ale prostě není co!!! Vše bylo úžasné a když se náhodou vyskytl nějaký problém, průvodce Kuba si s ním hladce poradil. Opravdu skvělá dovolená plná nádherných zážitků, cestování a krásných lidí. Čtrnáct dní jsme se jen smáli, hodovali a užívali si života. Co víc si jen může člověk na dovolené přát?!! 
  Aneta Čunderlová
  Dobrodruh
 • Veronika Chylova na Sri Lance s TravelNative
  Cestovanie s TravelNative je perfektné - každý deň nový zážitok, autentická skúsenosť a spoznávanie skutočnej krajiny a jej obyvateľov. Som nesmierne rada, že som mohla takto prebádať práve Srí Lanku - úžasnú krajinu s usmievavými ľuďmi a dychvyrážajúcou prírodou :) Ďakujem za skvelé spomienky a atmosféru, ktorú som si so sebou priniesla aj domov :) TravelNative vrelo odporúčam každému, kto si chce svoje cestovanie vychutnať naplno 
  Veronika Chylová
  Marketing manager
 • Kuba byl hrozně fajn, milý, obětavý a schopný průvodce, který s úsměvem na tváři vyhovoval všem našim cestovatelským rozmarům. Program se vždy přizpůsobil našim přáním a silám. Viděli jsme jsme jak turistickou klasiku, tak místa, kam se běžně nevydáte. Třeba učení v místní škole a kriket s celou vesnicí mě nabil obrovskou energií. Až bude čas, pojedu zas. Všem doporučuji.
  Vít Křížka
  Právník
 • Dovolená nad očekávání. Srí Lanka je krásná země s nádhernými scenériemi a přátelskými obyvateli. Díky TravelNative jsme měli možnost vidět místa, které bychom na vlastní pěst určitě nenavštívili. Hlavně bychom si naše cestování neužili tak naplno a bezstarostně bez našeho průvodce. Děkuji skupině za úžasnou dovolenou se skvělými zážitky. Ještě dlouho budu vzpomínat. Samou chválu na Kubu. TravelNative každopádně doporučuji.
  Pavla Špidlová
  Studentka
 • Otto_Futro_review
  Děkuji za organizačně dobře připravený zájezd do Nepálu a průvodcovske služby Jakuba a Standy. Jejich ochotu, profesionalitu, znalost místních zvyků a podmínek,tradic a trpělivost. Děkuji za krásné zážitky a těším se na další zájezd s nimi, tentokrát na Srí Lanku. ?
  Otto Futro
  Dobrodruh
 • Oldrich Franc Review
  Vřele doporučuji všem, kdož nechtějí cestovat a poznávat země z jedoucího vlaku. Chcete-li poznat cizí zemi, musíte v ní obvykle strávit více než 22 dní. S Kubou ji za tuto dobu také dokonale nepoznáte, ale dozvíte se výrazně více než s jakoukoliv cestovkou nebo pokud byste cestovali sami na blind. Za tak krátký čas nenajdete místní obyvatele, kteří Vás nechají s nimi bydlet, jíst a případně pracovat. A teprve pokud Vás k sobě pustí blíž a budete s nimi žít, poznáte na vlastní oči jako já, jak se žije v Nepálu.
  Oldřich Franc
  Podnikatel
 • Vybrali sme sa spoznávať Nepál ako skupina dobrodruhov, ktorí sa z veľkej časti pred odletom ani nepoznali. Čo bolo však čarovné je, že sme si všetci padli aj keď sme mali každý totálne iné povolanie v živote. Spojila nás sila konceptu chlapov z TravelNative. Na takú cestu sa vydá naozaj človek čo chce spoznávať, byť tolerantný a prispôsobenlivý, aby si zaslúžil tú krásu prírody a ich kultúry. Všetci sme predsa len ľudia a všetko ľudské preto dokážeme : ) Bol to nezabudnuteľný mesiac. Ďakujem!
  Peter Varga
  Profesionálny fotograf
 • V listopadu 2017 jsem poprvé navštívil Asii a jsem rád, že zrovna pod vedením Kuby a Standy, kteří s neobyčejným zápalem a obratností jím vlastní dokázali to, že jsem si mohl po celou dobu strávenou v Nepálu jen bezstarostně vychutnávat tamější zázračnou přírodu a nám tak vzdálenou kulturu. Nic z toho by samozřejmě nebylo možné, kdyby chyběla tak bezvadná atmosféra, kterou pomáhali vytvářet všichni spolucestující. Nejvíce jsem ocenil práci kluků, když nastal nějaký neočekávaný zádrhel (v zemi jako je Nepál číhají na každém rohu). Bez zbytečných odkladů a především s chladnou hlavou se pustili do řešení. K výhodě jim byl fakt, že se znají s mnoha místními obyvateli. O samotné výpravě nechť promluví fotografie. Takže Kubo a Stando díky! Těšim se na další dobrodružství.
  Martin Král
  Chirurg